Kartal’da özelleştirilen devasa araziye gökdelenler yapılacak

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın özelleştirme kapsamında bulunan Kartal’daki devasa araziye ilişkin hazırlanan imar planları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kartal’da özelleştirme kapsamındaki toplam 27 dönüm araziye ticari merkez, konut ve otel yapılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı karar Kartal’daki eski Tekel arazisi ile ilgili alındı.

Buna göre, mülkiyeti Sümer Holding A.Ş ile birleştirilerek tüzel kişiliği sona erdirilen TTA Gayrimenkul A.Ş adına kayıtlı yaklaşık 27 dönümlük Kartal Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki arazi ‘ticaret-turizm-konut-yol’ alanına alındı. Bu arazideki imar planında emsal 1.80, yükseklik de 80 metre olarak belirlendi.

Kararlara tepki gösteren CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, parsel bazındaki imar düzenlemeleri ile mevcut yoğunlukların çok üzerine çıkıldığına ve dikey yapılanma kararları alındığına dikkat çekti.

Erdoğan: Biz bu şehre ihanet ettik, ediyoruz

Yaklaşık iki senedir yatay mimariye geçilmesi gerektiğini savunan Erdoğan’sa bir konuşmasında bir dönem belediye başkanlığını da yaptığı İstanbul’a ‘ihanet ettiğini’ söyleyerek, “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” demişti.

Kartal’da her yerde gökdelen yapıldı

Son yıllarda Kartal’ın her yerinde devasa binalar yapılmaya devam ediliyor. Çok yüksek binalar yapılıyor, hemen yanına ondan daha yükseği yapılıyor. İnanılmaz bir yapılaşma adeta kenti beton yığınına çevirdi.

kartal-gökdelenleri

Kartal’daki bir gökdelen

Kartal’da devam eden devasa yapılar kentte büyük sorun olmaya devam ediyor. İlçenin görünüşü kötü şekilde etkileniyor.