Mehmet Sekmen Kartal’da nasıl belediye başkanı oldu?

Kartal’ın eski belediye başkanı ve aynı zamanda şu anki Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mehmet Sekmen’in Kartal’da seçimleri nasıl aldığı ortaya çıktı.

Samandıra’da belde belediye başkanlığı yaparken 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi’nden Kartal’a aday olan Mehmet Sekmen, sadece yüzde 28.7 oy alarak seçimi kazandı. Sekmen’in bu kadar az oy oranıyla nasıl belediye başkanı olmayı başardığı ise şaşırtıcı oldu.

Aynı seçimlerde SHP’nin adayı Nurettin Sarıbal yüzde 23.3, DSP adayı yüzde 10.9 oy aldı. SHP ve DSP’nin adaylarının toplam oy oranı yüzde 34.2 oldu. Yani SHP ile DSP arasında oyların bölünmesi sonucu Sekmen aradan çıkarak belediye başkanı olmayı başardı.

94-secimleri-kartal24

Hatadan ders çıkarmadılar

Dahası, her iki parti de 1994 seçimlerinden ders çıkarmadı. Aynı hatayı 1998 seçimlerinde de yaptı. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Fazilet Partisi’nden Kartal’a aday olan Mehmet Sekmen seçimi yüzde 31.5 oy alarak kazandı.

CHP’nin adayı Nurettin Sarıbal yüzde 23.04, DSP adayı Kemal Gündoğdu yüzde 17.25 oy aldı. CHP ve DSP’nin adaylarının toplam oy oranı yüzde 40.29 oldu.

98-secimleri-kartal24

Seçmen CHP’de birleşti

Bu sonuçlara göre, CHP/SHP ve DSP arasında oylar bölünmeseydi Mehmet Sekmen Kartal’da hiçbir zaman belediye başkanı olamayacaktı. Benzer siyasi görüşlere sahip seçmenin oyları bölününce, Kartal’da 2 dönem boyunca Mehmet Sekmen’in belediye başkanlığını yaşamak zorunda kaldı.

2000’li yıllarda Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden sonra MHP’nin isteğiyle yapılan erken seçimde DSP’nin baraj altı kalmasıyla bu durum ortadan kalktı. O seçimlerden sonra DSP bir daha düzlüğe çıkamadı. Oyları bölünen seçmen ise CHP’de konsolide oldu ve 2009’dan itibaren Kartal’da CHP yeniden seçimleri alarak bugüne kadar Kartal’ı elinde tutmayı başardı.