Pendik ve Sultanbeyli’de deprem riski nedir?

İstanbul’da beklenen büyük Marmara depremi nedeniyle vatandaşlar zemini sağlam ilçeleri tercih etmeye yöneliyor. Peki İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Kartal-Pendik-Sultanbeyli bölgesinde zemin ne durumda? Jeoloji Yüksek Mühendisi Can Akın, İstanbul’un riskli ve sağlam zeminli bölgelerini detaylı şekilde haritalandırdı.

Yapılan çalışma kapsamında İstanbul’un riskli ve sağlam zeminli bölgeleri detaylı şekilde haritalandırıldı. Deprem büyütmesi denilen zemin hareketlerinin yüzeye yansıması da çalışmada yer buldu. Bu kapsamda Aydos, Yayalar, Pelitli, Gözdağ ve Kartal formasyonları hakkında Milliyet’e konuşan Akın, şunları söyledi:

Aydos Formasyonu: Anadolu Yakası’nın doğu kesimindeki yüksek tepeleri kapsıyor. Deprem yükleri altında belirlenen bölgelerde, sıvılaşma, yumuşama, oturma gibi zayıflamalar ortaya gibi, deprem dalgalarında bir büyütme de ortaya çıkmayacak.

Yayalar Formasyonu: Deprem yükleri altında zemin dinamiği süreci yaşanmayacak. Yer hareketlerinde kayda değer büyütme görülmeyecek.

anadolu-yakasi-zemin-saglamligi

Pelitli Formasyonu: Bu formasyonun yüzeylediği yerler kaya niteliğinde. Dayanım özellikleri ve taşıma gücü yüksek. Yapı yükleri altında oturma beklenmiyor. Deprem yükleri altında sıvılaşma veya başka bir zemin dinamiği süreci yaşanmayacak. Yer hareketlerinde kayda değer bir büyütme olmayacak.

Gözdağ Formasyonu: Orta sert kaya niteliğinde. Bu nitelikleri ile taşıma gücü yüksek ve yük altında sıkışmayan olumlu ortamlar söz konusu. Ana kaya niteliğinde olduğundan yerlerde deprem dalgalarında bir büyütme ortaya çıkmayacak.

Kartal Formasyonu: Marmara kıyı kuşağı boyunca tabaka kalınlığı değişken. Taşıma gücü genellikle yüksek. Ancak kireçtaşı ara tabakalarının ortaya çıktığı yerler ve sığ derinliklerde yeraltı suyu dolaşımı nedeniyle pek çok bodrum katında nem ve sızıntılar görülebilir. Bu birimin bulunduğu alanlarda derin kazılara başvurulmamalı.