iPhone’da alarm erteleme süresi neden 9 dakika

Apple iPhone kullanıcılarına sadece dokuz dakikalık erteleme süresi ayrılıyor. Ama neden dokuz? Apple’ın uyku sürenizi daha uzun süre uzatmanızı engellemesinin sebebi, görünüşe göre Apple’ın saatlerin tarihine saygı göstermesinden kaynaklanıyor. Ayrıca makalenin sonlarına doğru, bu sürenin nasıl değiştirileceğine göz atacağız.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu Apple’ın rastgele uydurduğu bir sayı değil. Uyku düzenimizle ve sağlık ile bir ilgisi de yok. Telefonlarımızdaki erteleme özelliğinin otomatik olarak dokuz dakikaya ayarlanmasının nedeni, aslında Apple’ın saatlerin geçmişine saygı göstermesinden kaynaklanır.

Refleksleriniz asla sabah alarmınızın çaldığı zamandan daha hızlı olmaz. Her defasında “lütfen sadece dokuz dakika daha” diyerek dokunduğumuz “Ertele” butonu. Bu dokuz dakika tek bir göz kırpma ile geçer, böylece tekrar dokunursunuz ve sonra işe geç kalırsınız. Ekstra uyku buna değer.

Peki iPhone veya analog veya dijital saat olsun, neden her alarmda erteleme süresi dokuz dakikadır? Bazı Android cihazlarda 10 dakika olduğunu da belirtelim.

Cevap, dijital çağın dünyayı fethetmeden öncesine dayanıyor ve TED‘e göre erteleme düğmesi 1950’lerde icat edildi.

TED, o zamanlar ‘mekanik saatler hep aynıydı’ diye yazıyor. Bu nedenle, yeni erteleme dişlisinin dişleri, mekanikte zaten mevcut olan dişlilere bağlanabilmelidir. Seçim, ya ertelemeyi 9 dakika ve birkaç saniyeye ya da 10 dakikadan biraz fazla olacak şekilde ayarlamaktı. O zamanlar 10 dakikalık bir erteleme süresinin çok uzun olacağı, çünkü insanların tekrar uykuya dalabileceği söyleniyordu.

Doğal olarak, saat yapımcıları, insanlar 10 dakikada uyuyakalırsa daha kederli ve huysuz uyanacaklarını ve bunun sonucunda erteleme seçeneğinin amacını geçersiz kılacaklarını düşündükleri için dokuz dakikayı seçtiler.

Bugüne iPhone’daki varsayılan erteleme seçeneği hala dokuz dakika, çünkü Apple’ın analog saat geçmişine saygı gösterme yolu buydu.

TED açıklamasına destek amaçlı bir başka kaynak daha sunacağız. Soru-Cevap web sitesi Quora‘daki bir gönderiye göre, dokuz dakika alarm saati endüstrinin devamlı olan bir standardı olmuştur.

Nic Lake adlı kullanıcı şunları yazdı: “İlk saatler, tam olarak 10 dakikalık bir erteleme ayarlamayı zorlaştıran dişlilere sahipti. Bu yüzden 10 dakikadan daha azını, yani dokuz dakikayı hedeflediler. 50’li yıllara kadar oldukça standart bir şeydi. Sonra, dijital saatler ortaya çıktığında, dokuz dakikalık bir ertelemeyle kodlamak çok daha kolaydı. Yapmaları gereken tek şey, önceki alarmın son rakamını almak, birini çıkarmak ve yeni alarmı bu numara bir sonraki geldiğinde çalacak şekilde ayarlamaktı. Yani, 6:45 – 6:54 vb.”

Dolayısıyla, Nic’in teorisi Apple’ın geleneği sürdürdüğünü öne sürüyor.

Ancak başka bir Quora kullanıcısı olan David J Slavik, dokuz dakikalık ertelemeye nedeninin devrilme esaslı hibrit-elektrikli saatlerin icadı olduğunu düşünüyor.

Şöyle açıkladı: “Bu nedenle, erteleme düğmesine basıldığında görüntülenen kartın her çevrilmesinde alarmı yeniden tetikleyebilmek için erteleme işlevi için fiziksel arayüz dakika sütununa yerleştirilmelidir. Başka bir şekilde olsaydı, aşırı derecede uzun bir ertelemeye neden olurdu.

Başka bir makul teori.

Belki de Apple’da sadece dokuz dakikanın bilinci yeniden kazanmak ve yataktan kalkma gücünü artırmak için en uygun zaman olduğunu düşünüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

iPhone Alarmı Varsayılan Erteleme Süresini Değiştirme

Ertelemeye basmak, uyuyakalırsanız size pek yardımcı olmazken, daha nazik bir şekilde uyanmanızı sağlayabilir. Ancak, iPhone’un sağladığı varsayılan 9 dakikalık erteleme tercihleriniz için çok uzun veya çok kısa olabilir. Hızlı bir şekilde uykuya dalma eğilimindeyseniz, iki dakikalık bir erteleme sizin için daha uygun olabilir.

Merak ediyorsanız, eski usul mekanik saatler, erteleme süresini 10 dakika yapmalarını engelleyen fiziksel kısıtlamalara sahipti, bu nedenle 11 dakika yeterince dakik görünmediği için varsayılan olarak 9 dakika ayarlandı. Sonunda, dijital saatler, kadran saatlerinin modası geçtiğinde 9 dakikalık erteleme eğilimini sürdürdü ve Apple büyük olasılıkla iPhone alarmlarında erteleme süresi için geleneği sürdürme eğiliminde hissetti. 50’lerden beri işe yarıyorsa, neden değiştirilsin?

Bununla birlikte, iyi bir gece uykusu çekmeme nedeniyle veya erteleme düğmesini etkinleştirdiğinizde hemen uykuya dalma eğilimindeyseniz, uyku döngüsünün başlangıcında uykuya dalma olasılığınız daha yüksektir. Bu döngü derin uykuyu teşvik eder, bu yüzden uyku alarmı tarafından tekrar sarsıldığınızda, eskisinden daha yorgun hissedersiniz. Daha kısa bir ertelemenin işe yaradığı yer burasıdır, böylece uykuya dalmanıza ve daha yorgun hissetmenize engel olur.

Maalesef bazı kötü haberlerim var. Saat uygulamasında alarmlar için erteleme süresini değiştirmenin bir yolu yoktur. Bu, iPhone’un icat edilmesinden bu yana defalarca soruldu, ancak bu 9 dakikalık geleneği kırmak için yeterince büyük bir sorun olarak görülmedi.

Bununla birlikte, size sabah alarmınızda erteleme süre sınırını azaltacak bir ipucu vereceğiz. Çift alarm kurarak 9 dakikadan daha kısa bir zaman içinde ikinci kez alarmla karşılaşabilirsiniz. Örneğin sabah 6:00’da ilk alarmınız çalar, ikinci alarmınız ise 6:05’de çalar. Böylece erteleme süresine göre ikinci alarm 6:09’da çalacakken, kopyalanmış bir ikinci alarm sizi 5 dakika sonra tekrar rahatsız edebilir.