Instagram fotoğraf efekt ayarları

Cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğraflar biraz daha kuru görünürken sosyal medyadaki fotoğrafların neden çarpıcı göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Pekala, fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımanın ve Instagram filtre uygulamalarını denemenin zamanı geldi. Instagram’ın zaten bazı basit fotoğraf düzenleme yetenekleri var. Ancak bu makaleyi okuyorsanız, resimlerinizi temel unsurların ötesinde canlandıracak bir Instagram efekt ekleme ve Instagram fotoğraf düzenleme editörü arıyorsunuz muhtemelen.

Bir fotoğraf düzenleyici kullanarak fotoğrafları görüntü kalitesini kaybetmeden Instagram’ın kare özelliklerine uyacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz. Resimlerinizle daha yaratıcı olmak istiyorsanız, onları infografiklere dönüştürebilir, flipbook’lar oluşturabilir veya metin, kaplamalar ve başlıklar ekleyebilirsiniz. Temel kırpma ve arka plan ölçeklemeden renk, ton ve doygunluğu değiştirmeye kadar değişen efektler ve filtreler ekleyebilirsiniz.

Instagram kendi başına yıllarca korkunç filtrelere sahip oldu. Ancak Instagram zamanla filtrelerini geliştirdi. Instagram filtreleri artık daha doğal görünüyorlar ve daha iyi sonuçlar veriyorlar. Elbette Instagram filtrelerinin hala çok geliştirilmesi gerekiyor. Ama en azından artık resimlerinizin nasıl görünmesini istediğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlıyor. Parlaklığı, kontrastı ve doygunluğu değiştirmenize izin verir. Ancak hala sizin için yeterli değilse, aşağıda öne çıkan en iyi uygulamaları liste olarak verdik. Listede Instagram’ın sahibi olduğu Boomerang, Hyperlapse ve Layout uygulamalarına yer vermedik, ancak onları da tavsiye ediyoruz.

VSCO

VSCO

Instagram filtre uygulamaları söz konusu olduğunda, VSCO oradaki en iyilerden biridir. VSCO, Kodak ve Fujifilm gibi büyük şirketlerin gerçek film standartlarının özelliklerini taklit etmek için oluşturuldu. Eski fotoğrafların görünümünü zayıf bir şekilde taklit eden diğer uygulamaların aksine VSCO filtreleri gerçekçi görünüyor. Bunun ana nedeni, kopyaladıkları gerçek filmlerle eşleştirmek için ön ayarlar geliştirmeye çok zaman ayırmalarıdır.

VSCO ile, ekrana basit bir dokunuşla Fuji Velvia veya Kodak Portra gibi çeşitli film standartlarını deneyebilirsiniz. Bu ön ayarlar o kadar harika bir iş çıkarıyor ki, onları gerçek film fotoğraflarından ayırmak oldukça zor. VSCO kullanmanın bir diğer avantajı, kullandığınız filtrelerin parametrelerini manuel olarak ayarlayabilmenizdir. Bu nedenle, bir ön ayar çok zıt görünüyorsa, her zaman beğeninize göre tonlayabilirsiniz. Film görünümü uzun zamandır popüler ve yakın zamanda herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. VSCO uygulamasını hemen denemenizi öneriyoruz ve çokça kullanacağınızı garanti ediyoruz.

Snapseed

Snapseed

Snapseed, piyasadaki en iyi mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarından biridir. Filtreler sunmanın yanı sıra, lekeleri gidermekten cilt tonunu iyileştirmeye kadar ihtiyacınız olan tüm araçları da içerir. Snapseed, deneyebileceğiniz çok çeşitli filtrelere sahiptir. Fotoğraflarınızı Polaroid anlık görüntülerine veya eski zaman sepya fotoğraflarına benzeyen seçeneklere sahiptir. Portreleri geliştirmek için Glamourglow ve manzara fotoğraflarını iyileştirmek için HDR Görünümü gibi seçenekler de içerir.

Snapseed’in hazır ayar sürümü olan kendi “Görünümünüzü” oluşturma seçeneğiniz vardır. Bu özellik, doygunluktan pozlamaya kadar herhangi bir parametreyi değiştirmenize olanak tanır ve bunu ileride kullanmak üzere kaydedebilirsiniz. İnanılmaz olan şey, bunu arkadaşlarınızla bile paylaşabilmenizdir. Snapseed, aynı zamanda Android telefonların arkasındaki şirket olan Google’a aittir. Ancak neyse ki bu uygulama Apple’ın uygulama mağazasında da mevcut ve iPhone’larda iyi çalışıyor. Bu, hangi cihaza sahip olursanız olun onu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Cihazınızda yeterli alan olduğundan emin olun çünkü bu kadar güçlü bir araç çok fazla bellek gerektirir.

Lightroom

Lightroom

Adobe Creative Cloud’a sahipseniz, Lightroom Mobile’ı telefonunuza indirmeniz gerekir. Profesyonel görünen filtreler için sınırsız seçenek istiyorsanız, kullanabileceğiniz mükemmel bir uygulama. Lightroom Mobile, normal masaüstü sürümünde görmeyi beklediğiniz fotoğraf düzenleme araçlarının çoğuna (tümü değilse de) sahiptir. Bilgisayarınızda yaptığınız gibi uygulamaya yeni filtreler yüklemenize bile izin verir.

Koleksiyonunuza eklemek için çevrimiçi olarak ön ayarlar da satın alabileceğinizi söylemiş miydik? Masaüstünüzdeki Lightroom gibi, mevcut ön ayarları oluşturma veya düzenleme seçeneğiniz de vardır. Seçtiğiniz filtre, fotoğrafınızın rengini veya havasını biraz fazla değiştirdiğinde özellikle kullanışlıdır. Elbette, Lightroom Mobile kullanıcı arayüzü farklı olduğu için ilk başta alışmak biraz zaman alıyor. Ancak tüm araçlara aşina olduğunuzda, bunun normal Lightroom kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Ayrıca seçenekleri sınırlı da ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz.

Afterlight 2

Afterlight-2

Listemizdeki Instagram uygulamaları yalnızca normal ön ayarlar sunar. Peki ya çift pozlama ve renk kayması gibi her türlü efekti içeren bir filtre yapmak isterseniz? Durum buysa, Afterlight 2 tam size göre bir uygulamadır. Afterlight 2, Lightroom ve Snapseed ile rekabet eden güçlü bir fotoğraf düzenleme paketine sahiptir. RAW dosyalarını düzenleyebilir ve hatta eğriler ve HSL gibi gelişmiş araçlar sağlar. Elbette, Lightroom ve Snapseed de bu özelliklere sahip. Ancak Afterlight 2’yi rakiplerinden farklı kılan şey, filtreleri birleştirmenize izin vermesidir. Bu harika bir araçtır, özellikle de özelleştirilmiş ön ayarlar oluşturmada iyi değilseniz.

Afterlight 2 ile koleksiyonunuzdaki herhangi bir filtreyi karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Resimlerinize biraz kişilik katmak için kaplamalar ve dokular da oluşturabilirsiniz. Portrelerinize prizmatik ışık sızıntıları eklemek istiyorsanız, sadece ekrana dokunun. Her şeyin doğal bir şekilde karışmasını sağlamak için seçtiğiniz efekti bile ayarlayabilirsiniz. Bu mükemmel uygulama aynı zamanda iki görüntüyü tek bir görüntüde birleştirmenizi sağlayan bir çift pozlama aracına sahiptir. Masaüstünde çalıştırmak zor bir efekttir, ancak bu uygulamada zahmetsizdir. Afterlight 2, tamamen yeni başlamış olsanız bile çift pozlama oluşturmanıza olanak tanıyan tüm gerekli ayarlama araçlarına sahiptir.

Camera + 2

Camera-2

Camera + 2, cihazınızı fiili bir DSLR’ye dönüştürdüğü için Instagram’daki en popüler uygulamalar arasındadır. Diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi ayarları değiştirmenize izin veren Manuel Mod gibi özelliklere sahiptir. Peki, Camera + 2 filtreler söz konusu olduğunda nasıl bir performans sergiliyor? Benzerleri gibi, bu uygulama da aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce ön ayar sunar. Ve tıpkı Afterlight 2 gibi, kendi filtrenizi oluşturmak için iki veya daha fazla filtreyi bir araya getirmenize de olanak tanır.

Şimdi, Camera + 2 uygulamasının diğerlerinin sunduğu tüm özelliklere sahip olduğu anlaşılıyor, öyleyse neden kullanasınız? Bu seçeneği farklı kılan, kullanıcı arayüzüdür. Çok sayıda fotoğraf düzenleme işlevi barındırır, ancak gezinmesi ve kullanımı kolaydır. Camera + 2’nin Derinlik Mesafesi Kontrolü gibi diğer uygulamalarda bulunmayan birkaç sürprizi de var. Bu özellik yalnızca çift lensli kameralı bir telefonla portre fotoğrafı çektiğinizde görünür.

Yalnızca ön planı veya arka planı etkileyen hazır ayarları uygulamanıza izin veren mükemmel bir araçtır. Ayrıca Camera + 2’nin kamera ve düzenleme araçlarının çok kullanışlı olduğunu ve akıllı telefon görüntülerinden profesyonel sonuçlar oluşturarak harika bir iş çıkardıklarını da unutmamalısınız. Tüm bu fotoğraf avantajlarına ve uygulama içi filtrelere sahip olmak, bu uygulamayı rakipsiz kılar.

Canva

Canva

Instagram’daki fotoğraflara filtreler ve ilham verici alıntılar veya grafikler eklemeyi seven biri misiniz? O halde Canva test edilmeye değer. Canva fotoğrafı düzenler. Ancak bu listedeki diğer seçenekler kadar çok özelliğe sahip değildir. Ancak bu iyi bir şey, özellikle de telefonunuza nasıl filtre uygulayacağınızı öğrenmek için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız. Bu uygulama, basit bir kullanıcı arayüzüne ve fotoğraf düzenleme için minimum kontrollere sahiptir. İlk olarak, fotoğrafınız için kullanmak istediğiniz biçimi seçmenize olanak tanır.

Instagram gönderileri ve hatta dikdörtgen Instagram hikayeleri için görüntüleri otomatik olarak yeniden boyutlandırır. Oradan, filtreleri ve gerekli pozlama ayarlamalarını uygulayabilirsiniz. Büyük bir ön ayar koleksiyonuna sahip değildir. Ancak aynı zamanda, benzerleri kadar kullanmak çok da zor değil. Canva’nın parladığı bir özellik, fotoğraflarınıza metin ve grafik eklemenize izin vermesidir. Elbette, rakipleri de bunu yapabilir, ancak bu uygulama her şeyi daha hızlı ve daha kolay hale getirir.

İstediğiniz filtreyi seçtikten sonra, bir grafik seçme seçeneğine sahip olursunuz. Tek yapmanız gereken, eklemek istediğinizi seçmek ve istediğiniz yere yerleştirmek için fotoğrafın etrafına sürüklemektir. Harika bir alıntıyla canlı bir ön ayar oluşturduğunuzda, bir kazananınız olduğunu anlarsınız.