Instagram müzik telif hakkı, telif yememek için dikkat

Instagram, canlı yayınlar da dahil olmak üzere videolarda müzik kullanımı ile ilgili yönergelerinde bir güncelleme paylaştı. Şirket, kullanıcıların neyin kabul edilebilir ve neyin videolarını riske attığını anlamalarını kolaylaştırmak için kısıtlamalarını açıklığa kavuşturuyor. Şirket, sınıra yaklaştıklarında kullanıcılara bir uyarı veren yeni bir uyarı sistemini de tanıttı.

Telif hakkıyla korunan müziğin kullanılması, videoların sesinin kapatılmasına veya kaldırılmasına neden olur. Bu, canlı akış sırasında yanlışlıkla telif hakkıyla korunan sesi yayınlayan yayıncılar için özellikle sorunludur, örneğin arka planda çalan bir radyo varsa bu durum gerçekleşebilir.

Instagram, videoların sesi kapatılmadan veya kaldırılmadan önce kullanıcıların bunu değiştirmesini kolaylaştırıyor. Böylece telif yememek için kullanıcıların videolarındaki arka plan sesler konusunda daha dikkatli olması amaçlanıyor.

Instagram müzik telif

Şirket, sistem videoların veya canlı akışın Instagram’ın müzik yönergelerini ihlal ettiğini tespit ettiğinde kullanıcıları uyaran uygulama içi bildirimlerini geliştirdiğini söylüyor. Bu uyarılar sorunu açıkça belirtir.

İşler Instagram’ın videoyu engellediği veya sesini kapattığı noktaya ulaşırsa, şirket “kesintiyi durdurmak için hangi işlemleri yapabileceğinizi netleştireceğini” söylüyor. Şirket, videolarda ve canlı yayınlarda müzik kullanımına ilişkin genel kuralları açıklıyor.

instagram-telif-uyarisi

Instagram, kullanıcının videosunun sadece kaydedilmiş ses olmaması gerektiği konusunda her zaman “görsel bir bileşen” olması gerektiği konusunda uyarıyor. Herhangi bir sınırlama olmaksızın videoları için müzik kullanmak isteyen kullanıcılar da Facebook Sound Collection’dan ücretsiz ses edinebilirler.