Bisiklet sürmenin sağlığa faydaları nedir?

Orta hızda bile bisiklet sürmek, hastalık riskinizi azaltmak için ihtiyacınız olan fiziksel aktiviteyi almanıza yardımcı olur. İşte bisiklet sürmenin sağlığa faydaları...

Gençken bisiklete binmeyi seviyorsanız, şimdi tutkunuzu canlandırmak için harika bir zaman olabilir. Bisiklete binmenin keyfini çıkarmak için pahalı bir bisiklete, özel kıyafetlere veya yüksek derecede zindeliğe ihtiyacınız yok. Bisiklete binmek tek başınıza yapabileceğiniz bir şey; yani sosyal mesafeye de uygun.

Ve çoğu insan tarafından erişilebilir çünkü bunu kendi hızınızda kolayca yapabilirsiniz. Egzersizin yoğunluğu, harcadığınız çabaya bağlıdır. Orta hızda bile bisiklet sürmek, hastalık riskinizi azaltmak için ihtiyacınız olan önerilen fiziksel aktiviteyi almanıza yardımcı olur. Bazı ekstra sağlık avantajlarıyla birlikte aerobik aktivitenin tüm avantajlarını sunar.

Bisiklet sürmek eklemleri rahatlatır

Sırt ağrısı, artrit veya alt vücudunda hasarlı eklemleri olan herkes için bisiklet sürmek iyi bir seçim olabilir. Vücut ağırlığınızın çoğu koltuk tarafından desteklenir, bu nedenle düşük etkilidir. Bazıları için bisiklete binmek eklem sağlığını iyileştirebilir.

Bisiklete binmek, eklem çevresindeki kasları güçlendirir ve bu da dizi desteklemeye yardımcı olur. Sırt veya eklem sorunlarınız varsa, bisiklet sürmenin sizin için yararlı olup olmayacağını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Bisiklete binmek kas yapar

Bisiklete binme, direnç eğitimi değil, aerobik egzersiz olarak kabul edilir. Ancak bisikletinizi harekete geçirmek için gereken çaba, alt bedeninizin genel işlevini iyileştirecektir. Ve bir bisikleti dik tutmak ve hareket etmek, üst bedeniniz ve çekirdeğiniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuzdaki kasları çalıştırır.

Bisiklete binmeye ek olarak, haftada en az iki kez egzersiz rutininizin bir parçası olarak direnç antrenmanı yapmayı deneyin. İşte evde yapabileceğiniz bazı kolay vücut geliştirme egzersizleri.

Bisiklete binmek sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olabilir

Bisiklete binmek, yağsız kalmanıza yardımcı olabilecek kalorileri yakar. Fazla kilolu veya obez olmak, postmenopozal meme ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere birçok kanser için bir risk faktörüdür.

Belirli bir alanda kilo vermeyi hedefleyemeseniz de, sağlığınıza zarar verme olasılığının en yüksek olduğu bel bölgesindeki kiloları azaltmanın yolunun aktif olmak olduğunu bilmelisiniz. Ne kadar aktif olursanız, kanser de dahil olmak üzere kronik hastalık riskinizi o kadar azaltırsınız.

Bisiklete binmek, propriosepsiyonunuzu ve dengenizi geliştirir

Bisikletinizi vücudunuzun bir uzantısı olarak düşünün. Onu dik tutmak biraz denge gerektirir. Peki bisiklete binmenin aslında dengenizi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Bisiklete binmek, propriyosepsiyon veya “vücudunuzun uzayda nerede olduğunu bilmek” gerektirir. Bu, dengenin önemli bir yönüdür. Propriyosepsiyonunuzu koruduğunuz veya iyileştirdiğiniz sürece, uygulamazsanız, düşecektir.

Denge neden önemlidir? Yaşlandıkça denge bozulabilir, düşmelere, yaralanmalara ve fiziksel aktivitede düşüşe neden olabilir. Aktif kalmak için dengeleme becerilerimizi korumamız gerekir.

Bisiklete binmek stresi azaltır

Kronik stresin sağlık üzerinde büyük etkileri olabilir. Ancak bisiklete binme gibi fiziksel aktiviteler günlük stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Her egzersiz yaptığınızda endorfin salgılar. Endorfinler, stres altındayken daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Ve açık havada egzersiz yapmanın ek faydaları vardır. Dışarıda egzersiz yaptığınızda endorfinlere ek olarak serotonin de salgılarsınız. Bu, kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek stres hormonlarını yönetmeye yardımcı olur.

Yavaş başlayın ve eğlenin

Bisiklete yeni başlıyorsanız veya bir süre sonra ilk kez bisiklete biniyorsanız, yavaş başlayın ve yolun kuralları ve basit bisiklet bakımı gibi bisikletle ilgili temel bilgileri tazelediğinizden emin olun. Ve güvende kalmayı unutma. Yola veya patikaya çarpmadan önce bir kask takın ve güneş kremi sürün.

Hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, kanser riskinizi azaltmak için her hafta en az 150 dakika orta dereceli egzersiz veya 75 dakika yoğun egzersiz yapmayı hedefleyin.