Hiperpigmentasyon nedir ve neden olur?

Hiperpigmentasyon, özellikle akne eğilimli cilde sahip olanlar için inatçı bir cilt sorunu olabilir. Güneşin ve hiperpigmentasyonun yeminli düşmanlar gibi göründüğü yaz aylarında daha da sinir bozucu.

Bu, hiperpigmente cilde sahip olanlar ve sıcak havanın tadını çıkarmak isteyenler için bir sorundur. Artı, yaz özellikle acımasız olduğunda makyaj söz konusu olmayabilir. İyi haber şu ki, yaz boyunca acı çekmek zorunda değilsiniz. Yazın ve cildinizin tadını çıkarmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var.

Hiperpigmentasyon nedir?

Hiperpigmentasyon, cilt üzerindeki normalden daha koyu lekeleri karakterize etmek için kullanılan genel bir terimdir. Kahverengi, siyah veya gri gibi farklı renklerde olabilir ve tipik olarak ciltte artan melanin üretiminden kaynaklanır.

Gerçek şu ki, hiperpigmentasyonu iyileştirmek zaman alır. Aslında, solması 1 ila 2 yıl sürebilir ve daha koyu ten rengine sahip kişiler için daha uzun sürebilir.

Yüzümüzdeki cilt, vücudumuzla birlikte değişen hassas bir organdır. Hormonlar, yaşlanma ve beslenme, cildimizi etkileyen faktörlerdir.

Hiperpigmentasyona ne sebep olur?

Yıllarca süren hayal kırıklığından sonra, özellikle yaz aylarında hiperpigmentasyondan kaçınmanın ve onu yönetmenin pek de gizli olmayan sırlarını öğrenmeniz gerekir. Bazen konu sadece güneşe maruz kalmak değildir.

Cilt durumu

Bazı durumlarda hiperpigmentasyon, yüz, boyun, göğüs ve bazen başka yerlerde gri veya kahverengi lekelere neden olan melazma gibi bir cilt rahatsızlığının belirtisi olabilir.

Hiperpigmentasyon ayrıca akne, egzama ve sedef hastalığının bir sonucu olabilir. Bu cilt rahatsızlıkları sıklıkla yara izine neden olarak ciltte koyu lekeler bırakılmasına neden olur.

Hormonlar

Ani melanin sentezinin hiperpigmentasyona neden olabileceği hormon artışı. Östrojen ve progesteron melanin üretimini artırabilir ve tabii ki genetiğimiz de bir rol oynar. Melanin üretimimizi ve dağıtımımızı düzenleyen perde arkasında çalışan yüzlerce gen var.

Güneşe maruz kalma

Cildin uzun süre güneşe maruz kalması hiperpigmentasyona neden olabilir. Cildinizi renk değişiminden korumanın en basit yollarından biri, hava nasıl olursa olsun, günlük güneş kremi kullanmaktır.

Hiperpigmentasyona karşı ipuçları

Birçok kişi güneşin verdiği hasar nedeniyle yazın ilk kez hiperpigmentasyon yaşayabileceğinden, şimdi etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenmek uzun vadede cildinizi kurtarabilir.

Hiperpigmentasyonla savaşırken dört temel adım öneriliyor: hücre döngüsünü artırmak için ölü deri hücrelerinden kurtulmak, cildi iltihaptan korumak, cildi güneşten koruyun, cilt parlatıcı ürünlerle melanin üretimini engellemek

Pul pul

Ölü deri hücrelerini temizlemek için haftada bir veya iki kez peeling yapabilrisiniz. Bu, hiperpigmente hücrelerin atılmasına ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Hiperpigmentasyonu yönetmek için en etkili eksfoliyatörler, cilde fiziksel eksfolyantlardan daha derinlemesine nüfuz ettikleri için kimyasal eksfolyantlardır. Fiziksel eksfoliantlar ayrıca cilt üzerinde sert olabilir ve ek pigmentasyona yol açabilecek iltihaplanma yaratır.

Glikolik, salisilik ve laktik asit gibi asidik bileşenlere sahip kimyasal eksfoliantlar, hiperpigmentasyonu yönetmek için idealdir.

Cildin yeniden yüzeye çıkmasına, tıkanıklığının açılmasına ve parlatılmasına yardımcı olurlar ve yüzün, boynun veya göğsün karanlık alanlarının giderilmesine yardımcı olabilirler. İçindekiler listesinde alfa hidroksi asitleri (AHA’lar) ve beta hidroksi asitleri (BHA’lar) arayın.

Enflamasyondan koruyun

Enflamasyon söz konusu olduğunda, ürün etiketlerine bakmanız önerilir. Enflamasyondan korunmak için resveratrol, E vitamini ve Centella asiatica [gotu kola] gibi maddeler arayın.

Antiinflamatuar ürünler etkilidir çünkü belirli proteinleri azaltma ve ciltteki antienflamatuvar moleküllerin üretimini artırma kabiliyetine sahiptirler. Aynı zamanda güneşin verdiği hasarın etkilerini hafifleten bir nem bariyeri sağlarlar ve UV kaynaklı cilt şişmesini ve diğer cilt iltihabını azaltırlar. Antiinflamatuar cilt bakım ürünlerini satın alın.

Güneşten korunmak

Güneşli plaj günleri için güneş kremi kullanmak gereklidir. Kendinizi gerçekten korumak için, bunu günlük yapın. Önleme açısından güneşten korunma en kritik adımdır.

Güneşten korunma söz konusu olduğunda, iltihaplanma ve UV ışınlarından korunmak istersiniz. Bu, SPF’nizi günlük olarak almak ve en az 2 saatte bir yeniden uygulamak istediğiniz anlamına gelir. Bütün gün bir pencerenin önündeyseniz, UVA ışınları pencerelerden içeri girdiği için yine de uygulamalısınız.

Güneş kremi, hiperpigmente cildin uzun süreli iyileşmesi için gereklidir. Yaz aylarında güneşin UV ışınları yoğun olabilir. Günlük güneş kremi kullanmak fazladan bir koruma katmanı sağlar ve hiperpigmentasyonun yayılma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

İki farklı tür güneş kremi vardır: kimyasal ve fiziksel. Güneş kremi satın almadan önce, cilt tipinize en uygun güneş kremi ve bileşenleri araştırdığınızdan emin olun. Kimyasal güneş kremlerinin potansiyel olarak tahriş edici veya alerjenik bileşenler içermesi daha olasıdır. Çinko ve titanyum dioksit (fiziksel engelleyiciler) hipoalerjenik olarak kabul edilir.