5 lezzetli, sağlıklı ve yapımı kolay gece yarısı atıştırmalık

İyi bir gece uykusu, genel sağlık için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir. Ancak bazen, o sekiz değerli dinlenme ve iyileşme saatini yine de yakalayamayız. Gecenin bir yarısı aç uyanmak ve o gürleyen karnı nasıl bastıracağını bilmemek. Gece yarısı aç uyanmak normal mi? Gerçek şu ki, dengeli bir diyete sahipseniz, açlık normalde gece boyunca en düşüktür ve sabah ilk iş olarak ortaya çıkar. Bu nedenle, gecenin ortasında aç uyanıyorsanız, araştırmalar vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri muhtemelen almadığınızı gösteriyor.

Yatmadan bir ila iki saat önce yemek yemeyi bıraktığınızdan emin olun. Yatmadan önce yemek yemek, kısmen mide aktivitesine bağlı rahatsızlıktan dolayı, genellikle yatmadan önce yemek yemeyen kişilerde uykuyu bozabilir. Yatmadan önce alışkanlıkla yemek yiyen bireyler, orta düzeyde yemek yemeli, büyük öğünlerden kaçının.

Yatmadan 1-2 saat önce süzme peynir veya biraz fındıklı yoğurt veya badem ezmeli yarım elma gibi yüksek proteinli bir atıştırmalık yemek iyi gelir. Yüksek proteinli bir diyet, gelişmiş uyku kalitesiyle ilişkilendirilirken, yüksek yağlı diyetler toplam uyku süresini olumsuz etkileyebilir. Ek olarak, bazı çalışmalarda süt, kiraz ve kivi gibi belirli yiyeceklerin uyku getirici etkiye sahip olduğu bildirilmiştir.

Hala gece yarısı bir şeyler yemek için can atıyor musun? Rahat bir uyku duruma geri dönmenize yardımcı olmak için gecenin ortasında ulaşabileceğiniz bazı sağlıklı atıştırmalık fikirleri.

Bir bardak su

bardak-su

Tamam, bu en heyecan verici atıştırmalık seçeneği değil, ancak bazen açlık sancıları olarak düşündüğümüz şeyler aslında dehidrasyon belirtileridir. Bir bardak su için ve midenizdeki kemirmenin azaldığını görmek için birkaç dakika bekleyin. Gece uyanma çağrılarını önlemek için gün boyunca susuz kalmamayı unutmayın.

Humus ve Tam Buğday Ekmeği

humus

Su bunu senin için yapmadı mı? Sizi doyurmaya yardımcı olması için biraz protein ve karbonhidrat almayı deneyin. Gece yarısı atıştırmalığının anahtarı, vücudunuzun onu sindirmek için çok çalışması gerekmeyecek kadar hafif tutmaktır, bu da uykuya geri dönmeyi zorlaştırır. Humus, 2 yemek kaşığı başına 3 gram içeren mükemmel bir protein kaynağıdır. Bir dilim kepekli ekmek veya filizlenmiş ekmek ile birleştirildiğinde, vücudunuzu aşırı yüke sokmayacak doyurucu bir atıştırmalık elde edersiniz.

Patlamış mısır

patlamis-misir

Patlamış mısır, yağlı patates cipsi kullanmadan tuz ve gevrek yeme isteğini tatmin eden mükemmel hafif ve havadar atıştırmalıktır. Tam tahıl olarak mısır, kurabiye veya normal kraker gibi basit karbonhidratlardan daha yavaş sindirerek, sabaha kadar uyanmadan tutabilir. Gecenin ortasında mikrodalgayı ateşlemekten kaçınmak için, piyasadaki önceden paketlenmiş sağlıklı seçeneklerden birini deneyin.

Yoğurt

yogurt

Yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek sadece eski bir eş hikayesi değildir. Pennsylvania Üniversitesi’nde yapılan bir uyku çalışması, kalsiyumun daha az uykuya dalma zorluğu ve derin, onarıcı uykudaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi. Ekstra doyurucu protein için yoğurt deneyin, sadece düşük şekerli bir çeşit seçtiğinizden emin olun.

Fıstık ezmesi

fistik-ezmesi

Vücutta serotonin ve melatonine dönüşen temel bir amino asit olan triptofanın (yani mükemmel uyku kokteyli) çok daha fazlasında bulunduğu ortaya çıktı. Gecenin ortasında bir doz triptofan almanın kolay ve lezzetli bir yolu, kilerdeki bir elyaftır: fıstık ezmesi. Bir parça tam buğday veya filizlenmiş ekmeğin üzerine sürün veya bir muzun üzerine koyun. Ya da hey, gece yarısı bir kaşık alıp doğruca kavanoza dalarsanız etrafta sizi yargılayacak kimse olmayacaktır.