Evde latte nasıl yapılır?

Latte veya caffe latte, espressoyu buharda pişirilmiş süt ve ince bir köpük tabakası ile birleştiren bir kahve içeceğidir. Tüm kahve seçeneklerinden, latte ve cappuccino gibi özel içecekler yapmak biraz ürkütücü görünebilir, özellikle sizin için espressoyu hazırlayan ve yerleşik bir süt köpürtücüye sahip özel bir latte makineniz yoksa. Burada sizin için bir latte’yi doğru şekilde nasıl yapacağımızı parçalıyoruz. Böylece evde en iyilerinden birinin tadını çıkarabilirsiniz. Aşağıda, klasik bir latte tarifi ve nasıl mükemmel yapacağınızı öğretmek için ayrıntılı talimatları bulabilirsiniz.

Evde latte yapımı

Malzemeler

 • 60 gram taze demlenmiş espresso (2 shot)
 • 220 ml tam yağlı süt

Talimatlar

 1. Espressoyu 350 ml’lik bir fincana ekleyin. Kenara koyun.
 2. Sütü en az 350 ml’lik büyük bir sürahiye dökün. Sürahiyi hafifçe eğin (bu, süte göz kulak olmayı kolaylaştıracaktır) ve süt köpürtücüyü çapraz olarak sağ alt çeyreğe daldırın ve açın. Buhar çubuğun içinden iterken yüksek sesten irkilmeyin. Bu normal! Süt dairesel bir hareketle hareket etmeye başlayacaktır. Çubuğun ucu, yüzeyin yaklaşık 5 cm altında olmalı ve sürahinin çeperine değmemelidir. Her zaman aynı pozisyonda tutun. Çubuğun ucu çok sığsa, çok fazla kabarcık oluşturarak sütün taşmasına neden olur. Üstünde çok fazla köpük olmadan kremsi ve ipeksi görünmelidir. Baloncuklar küçük ve tekdüze olmalıdır.
 3. Süt 60ºC ila 65ºC’ye ulaştığında köpürtücüyü durdurun (sıcak sürahinin yan tarafını yaklaşık üç saniye rahatça tutabilmelisiniz).
 4. Sürahiye hafifçe vurun ve büyük kabarcıkları patlatmak ve hatta sütün dokusunu eşitlemek için etrafında döndürün.
 5. Yavaş ve dar bir akış içinde köpüklü sütü espressonun üzerine yavaşça dökün. Latte’nin üstünde 9 cm’lik bir köpük tabakası olmalıdır.

Evde nasıl latte yapılır?

Bir latte’nin iki temel bileşenini (espresso ve köpüklü süt) nasıl bir araya getireceğiniz oldukça önemli bir detaydır. Sütü köpürtmek için süt köpürtücüyü doğru şekilde nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekiyor.

Bu sütlü kahve içeceğinin şeker gerektirdiğini düşünmüyoruz, ancak istediğiniz tatlandırıcıyı (veya aromalı şurubu) eklemekten çekinmeyin.

Bir latte için espresso-süt oranı 1:4’tür. Bu, iki shot espresso (yaklaşık 60 gram) ve üzerine 220 gram köpüklü süt dökülür. Sonuç, ince kahve aromalarına sahip lezzetli bir kremsi içecektir. Latte genellikle sıcak servis edilirken, sütü köpürtmenize gerek kalmadan espresso ve sütü buz üzerine dökerek de buzlu latte yapabilirsiniz. Latte yapmak için en sevdiğiniz öğütülmüş kahveyi espresso olarak kullanın ve köpürtmek için tercih ettiğiniz herhangi bir süt türünü seçin. Aromalı şuruplar bile ekleyebilirsiniz. Yine de, en iyi latte yapmak için bazı kurallar burada.

latte-yapim-tarifi

Latte ve cappuccino arasındaki fark nedir?

Bir latte ve bir cappuccino, tamamen aynı oranda kahve ve sütle yapılır. Tek fark sütün dokusundadır. Bir latte kalın ve ipeksi bir ağız hissine sahipken ve espresso ile süt tamamen karıştırılırken, bir cappuccino daha havalıdır. Baloncukların boyutu daha büyüktür ve bu nedenle daha hafiftir. Bu nedenle bir kapuçino, farklı köpük, süt ve espresso katmanlarına sahiptir. Şeker süt kabarcıklarıyla zirveye yükseliyor ve cappuccino tadı daha tatlı hale geliyor.

Önemli bileşenler

Espresso, sıcak suyun yüksek basınç altında ince öğütülmüş kahveden geçirilmesiyle yapılan konsantre kahvedir. Seyreltilmesi zor olan güçlü, derin tadı sayesinde latte, cappuccino, macchiatos ve daha fazlası gibi özel kahve içecekleri için mükemmel bir üstür. Evde bir espresso makineniz varsa, işlem kolaydır: En sevdiğiniz öğütülmüş kahveyi kullanarak bir veya iki shot espresso hazırlayın. Teknik olarak bir espresso olmasa da, Keurig, Aeropress gibi tek servislik kahve makinesi, set üstü kahve makinesi ve hatta hazır espresso gibi diğer demleme yöntemlerini kullanarak da espresso tarzı kahveler elde edebilirsiniz.

Köpüklü süt, bir latte’yi gerçekten özel kılan şeydir. Köpük, sıcak bir buhar çubuğu aracılığıyla süte zorlanarak girdap oluşturduğunda ortaya çıkar. Sütün dairesel bir hareketle itilmesi önemlidir, çünkü sütün içindeki hava ile yağı ve şekeri emülsifiye ederek kremsi bir doku oluşturur. Latte için iyi köpürtülmüş süt tatlı, ipeksi ve baristaların mikro köpük olarak adlandırdıkları “ıslak boya benzeri bir dokuya” sahiptir. Amaç sadece baloncuklar elde etmek ve sütü ısıtmak değil, mükemmel kıvamı elde etmektir.

latte-nasil-yapilir

Köpürtme Araçları

Buhar çubukları espresso makinelerine takılır ve bu da onları en pahalı seçenek yapar. En iyi mikro köpüğü yaptıkları için kafelerde yaygın olarak kullanılırlar. En manuel ve öğrenmesi zor olanıdır, ancak bir kez ustalaştığınızda, köpüklü sütünüzü farklı özel kahve türleri için kolayca özelleştirebilirsiniz. Latte, çok fazla köpük içermeyen, küçük baloncuklu köpüklü süt gerektirir. Kapuçino için çok daha fazla köpük istiyorsun.

Otomatik köpürtücüler, yerleşik buhar çubuğuna sahip bir espresso makinesinden kullanımı en kolay, daha ucuz ve daha küçüktür. İçinde küçük sarmal çırpma teli bulunan elektrikli sürahiye süt ekleyin ve bir düğmeye basarak süt sıcak veya soğuk olarak köpürtülür.

Köpürtme çubukları, sütü buhar kullanmadan köpürtebilen (süt ısınmaz) kompakt ve ucuz, pille çalışan çırpıcılardır. Ortaya çıkan köpüklü süt, hafif ve köpüklü olacak ve büyük baloncuklarla kapuçino için mükemmel olacaktır. Köpürtücü bir değnekle mikro köpük elde etmek zordur.

Bir baristadan ipuçları:

 • Sütü yavaşça espressonun üzerine dökün. Tutkallı bir içecek için kahvenin içindeki yağları sütteki proteinlerle yavaşça bütünleştirmek istersiniz.
 • Aromalı şurupları seviyorsanız (vanilyalı latte için vanilya şurubu veya mocha latte için çikolata şurubu), önce bardağınıza ekleyin. Tamamen çözünmesine yardımcı olmak için espressoyu üzerine demleyin.
 • Tam yağlı süt, espresso ile kolayca karışacak daha kalın ve daha kremsi bir köpük üretir. Buharda pişirilmiş yağsız süt daha köpüklüdür – yeni başlayanlar için yağsız sütün köpürmesi daha kolaydır çünkü kabarcıklar kolayca oluşur ve sert kalır. Süt dışı seçeneklere gelince? Yulaf sütü en iyisidir.
 • Yerel bir malzemeciden kahve çekirdekleri satın alırsanız, espresso için hangi öğütme boyutunu önerdiklerini sorun. Kahve tanesi türüne ve ne zaman kavrandığına bağlı olarak, belirli bir önerileri olabilir.
 • Mümkünse, sadece çekilmiş kahve kullanın. Önceden çekilmiş kahve zamanla tadı ve aromasını kaybeder.