Sebze yetiştirmek hakkında bilmeniz gereken her şey

Evde sebze yetiştirmek, doğaya yakın olmanın ve kişisel olarak tasarruf etmenin harika bir yoludur. Örneğin, tek bir bitki bile süper uygun fiyatlı olabilir ve sezon boyunca 5 kilograma kadar domates sağlayabilir. Tohumlardan domates ve diğer favori sebzeleri veya bitkileri yetiştirmek size daha fazla para kazandırabilir. Ayrıca, bahçede yetiştirilen ürünlerin tadı ve dokusunun, markette bulmaya alışkın olduğunuzdan daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sebze bahçenize bakmak egzersiz sayılır! En iyi sebze bahçesini büyütmek için bu ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Küçük Bir Bahçe ile Başlayın

Yeni başlayan biriyseniz, küçük başlayın. Büyük bir bahçenin gerektirdiği zaman taahhüdü sizi hayal kırıklığına uğratmaktansa, küçük bir bahçede ürettiklerinizle heyecanlanmak daha iyidir. Ayrıca, bu yeni hobiye tonlarca zaman ve para harcamadan önce bahçecilikle ilgili temel bilgileri öğrenmek mantıklı. Bahçıvanlığın ne kadar zaman aldığını hissedeceksiniz. Dikim, sulama ve ayıklama dışında zaman geçirmekten hoşlanıp hoşlanmadığınızı öğreneceksiniz. Siz ve ailenizin bir yaz boyunca ne kadar ürün yiyebileceğini öğreneceksiniz.

sebze-bahcesi-bakimi

Yeni başlayanlar için sebze bahçesi için iyi bir boyut, yaklaşık olarak küçük bir yatak odası büyüklüğünde 10×10 fittir. Basit tutun. Yetiştirmek için beş adede kadar sebze türü seçin ve her türden birkaç tane ekin. Yaz yemekleriniz için bol miktarda taze ürün alacaksınız ve günlük işlere ayak uydurmanız kolay olacak. 3×3 metre korkutucu görünüyorsa, küçültülebilir veya kaplarda sebze yetiştirmeyi düşünebilirsiniz. Onlarla bir odaya bile ihtiyacınız yok; güneşli bir teras veya balkon işe yarar.

Sevdiklerinizi Büyütün

Ne yemekten hoşlanırsınız? Cevabınız size sebze bahçenize ne ekmeniz gerektiğini söyleyecektir. Yine de küreğinizi elinize almadan önce şunları düşünün:

Üretkenlik

Sizin ve ailenizin ne kadar yiyeceğinizi ve ne kadar dondurarak saklama, konserve haline getirme veya fazla ürünü çevreye verme olasılığınızın olduğunu düşünün. O zaman toprağa kaç tane tohum veya bitki koymanız gerektiği konusunda gerçekçi olun. Birçok yeni başlayan kişi çok fazla ekme hatasını yapar.

Domates, biber ve kabak gibi sebzeler mevsim boyunca beslenmeye devam eder, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok fazla bitkiye ihtiyacınız olmayabilir. Havuç, turp ve mısır gibi diğer sebzeler yalnızca bir kez hasat edilebilir ve daha sonra yeniden ekilmeleri gerekir.

Ardışık Mahsuller

Hem soğuk hem de sıcak havalarda sebze dikmek size ilkbahar, yaz ve sonbaharda sürekli olarak sebze ve ot hasadı verecektir. İlkbaharın başlarında marul, yeşillik (roka gibi), bezelye, turp, havuç ve brokoli yetiştirin.

Soğuk hava mahsullerinizi hasat ettikten sonra, domates, biber, patlıcan ve şifalı otlar gibi sıcak havada en sevilen bitkileri ekin. Sonbaharda patates ve lahana hasat edebilirsiniz.

Yeşil fasulye ve bezelye gibi asma bitkileri ekerek, bahçedeki dikey alanı kullanır ve metrekare başına verimi artırırsınız.

sebze-bahcesi-yer-secimi

Bahçeniz İçin Yer Seçimi

Ufak tarlanızı bahçenin arka tarafına dikerseniz, suya ihtiyaç duyan sarkık bitkileri, zararlı böcekleri ve toplanmaya hazır ürünleri kontrol etmek için her gün dışarı çıkmaya istekli olduğunuzdan emin olun. Sebze bahçenizi eve daha yakın bir yere yerleştirebilirseniz, mutfakta veya dışarıda ızgarada yemek pişirirken taze ürünler toplamayı veya bir avuç ot toplamayı kolaylaştıracaktır.

Gün içinde güneşin hareketini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Maksimum güneş ışığı elde etmek için bahçenizi kuzeyden güneye doğru yönlendirin; bitkiler doğudan batıya konumlandırıldıklarında birbirlerini çok fazla gölgeleme eğilimindedirler. Bahçenizi nereye koyarsanız koyun veya ne ekmeye karar verirseniz verin, başarı için üç temel gereksinim vardır: Güneş, su ve toprak.

Doğru Güneş Miktarını Planlayın

Tüm bitkiler gibi sebzelerin de fotosentezi başlatmak için güneşe ihtiyacı vardır. Bu süreç, ışık enerjisini, bitkilerin selüloz (hücre duvarları inşa etmek için) ve nişasta (bir besin kaynağı) yapmak için kullandığı glikoza dönüştürür. En hızlı büyüyen sebzelerin ağaçlardan, çalılardan veya çitlerden tıkanmadan tam güneşe (günde en az 6 ila 8 saat doğrudan güneş ışığı) ihtiyacı vardır. Bu yüzden güneşi seven sebzeleri gölgeli alanlara ekerseniz pek başarılı olamazsınız.

Bahçeniz kısmi gölge sağlıyorsa, bu koşulları tolere eden bitki sebzeleri ve otlar (marul, lahana, pazı, ıspanak, frenk soğanı, kişniş, maydanoz ve kekik) ekebilirsiniz. Havuç, turp ve pancar gibi kök sebzeler, günde en az 4 saat doğrudan güneş ışığı alırsa işe yarayabilir. Eğer güneşli bir verandanız varsa, sera bahçeciliğine geçin. Bu şekilde, güneşi seven sebzeleri ve bitkileri (domates, patlıcan, salatalık, biber, bezelye, fasulye, mısır ve kabak; fesleğen, dereotu ve biberiye) iyi gelişecekleri yerlere yerleştirebilirsiniz.

Bol Su Sağlayın

Akıllıca sulama, özellikle ılık ve kurak bölgelerde bahçe başarısının anahtarıdır. Tohumların filizlenmesinden veya fidelerin dikilmesinden sonraki ilk birkaç hafta boyunca, sık sulama bitkileri güçlü tutar. Bitkileriniz kurulduktan sonra, bahçenize her gün biraz serpmek yerine birkaç günde bir uzun süreli bir içecek vermek daha iyi bir fikirdir. Daha sonra su toprağın derinliklerine doğru hareket eder ve bu da kökleri daha derinleşmeye teşvik eder, burada daha iyi korunurlar ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları besin maddelerine daha iyi erişebilirler.

Ne zaman sulamanız gerektiğini belirlemek için hava koşullarınız ve toprağınızın bileşimi önemli bir faktörtür. Killi toprak kumlu topraktan daha yavaş kurur. Güneşli, rüzgarlı koşullar toprağı serin ve bulutlu havalardan daha çabuk kurutur. Emin olmak isterseniz, toprağı bahçeden veya kap yüzeyinden 7-10 cm altından kontrol edin. Kuru hissediyorsa, su zamanıdır. Bunu yağmurlu günlerde bile yapmak önemlidir, çünkü bazen yağmur suyu toprağa emmek yerine akar ve bu da bahçeniz için hiçbir şey ifade etmez.

Bitkileri Zengin Toprakta Başlatın

En iyi hasat için sebze bahçenizin verebileceğiniz en iyi toprağa ihtiyacı vardır. Zengin, sağlıklı toprak en iyisidir.

Hangi tür toprağa sahip olduğunuz net değilse, yardım için resmi makamlarca onaylı bir toprak testi laboratuvarına örnek gönderin. Ancak kendi dokusunu inceleyerek toprak tipini de araştırabilirsiniz. Bir malanın karşılığını alın ve ellerinize koyun. Çok fazla kum gibi mi, yoksa toz mu var. Çok fazla alüvyon mu görüyorsunuz? Islandığında yapışkan mı? Çok fazla kil mi var? Bu üç türün birleşimi ve belirli oranlarda bahçe toprağınızın dokusunu belirler. Bu doku, drenajı ve besin maddelerinin mevcudiyetini etkiler.

Karanlık, ufalanan ve kelimenin tam anlamıyla hayat dolu bir toprak istiyorsunuz. Neyse ki, doku ne olursa olsun, içine organik madde katılarak tüm toprak zamanla iyileştirilebilir. Örneğin kumlu toprakları ele alalım. Büyük toprak parçacıklarından oluşurlar, bu nedenle su ve besinler nispeten hızlı bir şekilde boşluklardan geçer. Kumlu toprağa organik madde (tipik olarak gübre) eklemek, kum parçacıkları arasındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olur ve bu da bitkilerin kullanması için hem nemi hem de besin maddelerini korumaya yardımcı olur.

Killi topraklar bunun tam tersidir. Nemi tutan ancak bitki kökleri için fazla hava boşluğu bırakmayan çok küçük, yoğun şekilde paketlenmiş parçacıklar içerirler. Kompost, bu küçük kil parçacıklarının ayrılmasına yardımcı olur, böylece su daha özgürce akabilir ve bitki kökleri gerekli oksijeni alabilir.

Toprağınızı ekime hazırlamak için, gübre gibi gerekli farklılıkları dağıtın ve bir yeke veya kürekle toprağa uygulayın. Yeni işlenmiş toprağa basmaktan kaçının, yoksa toprağı sıkıştırır ve tüm çalışmanız geri gider. Ardından yüzeyi pürüzsüz hale getirin ve iyice sulayın. Ekmeden birkaç gün önce yatağın dinlenmesine izin verin, böylece gübre işini yapabilir.

sebze-bahcesi-toprak-bakimi

Sebze Bahçesi Yerleşim Planı

Sebze bahçenizin düzenini planlarken sıralı veya yoğun dikim yöntemlerinden birini seçin. Her birinin faydaları vardır.

Sıralı Dikim

Bitkileri tek sıra halinde en az 45 cm aralıklarla yerleştirin, böylece aralarında kolayca yürüyebilirsiniz. Bu yaklaşım, büyük sebze bahçeleri için en mantıklı olanıdır çünkü sıralar, yabani otlarla savaşmak için yeke gibi mekanik ekipmanların kullanılmasını kolaylaştırır. Bunun dezavantajı, yürümek için ayrılan alanın ekebileceğiniz sebze sayısını azaltmasıdır.

Uzun bitkiler genellikle bahçenin kuzey tarafında iyi sonuç verir. Bu, domates gibi doğal olarak uzun bitkileri ve bezelye, salatalık ve fasulye ekimi gibi dikey destekler üzerinde yetiştirilebilen bitkileri içerir.

Yoğun Dikim

Yoğun dikim ile bahçenizin üretkenliğini artırın; bu, iki veya üç bitkiyi yaklaşık 1 metre genişliğindeki bir yatağa (geniş bir sıra) yerleştirmeniz anlamına gelir. Tohumlar ekilir, böylece yaprakları olgunlaştığında zar zor temas eder. Hazırlanan toprağın neredeyse her metre karesini kullanan bu yaklaşım, asılmış olanlar (salatalık gibi) hariç çoğu sebze türü için iyi sonuç verir. Bu yöntemin dezavantajı, bitkiler birbirine çok yakın büyüdüğü için elle yabani ot temizlemek zorunda olmanızdır.

1.2 metrekarelik yükseltilmiş bir bahçe yatağını fiziksel bir ızgara (kafes şeritleri gibi) kullanarak 30 cm’lik karelere böldüğünüz metrekarelik yöntem, yoğun kırpmanın özel bir versiyonudur. Böyle bir yatağı 15 cm yüksekliğindeki kenarlarla doldurmak için 2.5 metreküp yüksek kaliteli bahçe toprağına ihtiyacınız olacak. Dikim formülü basittir: 1.2 metrekare başına 1 ekstra büyük bitki; Kare başına 4 büyük bitki; Kare başına 9 orta boy bitki; ve kare başına 16 küçük bitki. İstediğiniz gibi karıştırın ve eşleştirin.

Ottan ne kadar nefret ederseniz edin, onu bir öncelik haline getirin. Yabani otlar, su, besinler ve ışık için sebzelerle rekabet eder. Özellikle sezonun başlarında onları kontrol altında tutun.

sebze-hasat

Toprağı Test Etme ve Düzeltme

İdeal toprak koşulları olmazsa sebzeleriniz zarar görür. Dikime başlamadan önce toprağınızı test etmek en iyisidir. Elinizde toprak test kiti yok mu? Toprağınızı üç kolay adımda manuel olarak test edebilirsiniz:

  1. Toprağı Islatın ve Kazın: Toprağı bir hortumla ıslatın, bir gün bekleyin, ardından test etmek için bir avuç toprak kazın.
  2. Toprağı Sert Sıkın: Su akarsa, drenajı iyileştirmek için muhtemelen kompost veya organik madde eklemek isteyeceksiniz. Toprak sıcaklığının test edilmesi de drenajın belirlenmesine yardımcı olacaktır.
  3. Elinizi Açın: Toprak bir top oluşturmamışsa veya en ufak bir dokunuşta parçalanmışsa, toprak çok kumludur. Kumlu toprağı iyileştirmek için organik madde ekleyin. Top, çikolatalı bir kek gibi dürttüğünüzde kırılırsa, toprağınız ideal durumdadır. Toprağınız iyi drene olmazsa, en iyi bahsiniz muhtemelen gömme yatakların aksine yükseltilmiş yataklar kurmak olacaktır.

Yükseltilmiş bahçe yatakları inşa etmek bu sorunu çözmenin kolay bir yoludur. Çerçevelerin altını birkaç kat gazete ile kaplayıp ardından toprakla doldurarak mevcut çimenlik üzerine yükseltilmiş yatakları oluşturun. Bu şekilde kazmak zorunda değilsiniz.

Sebze Çeşitlerinin Seçimi

Dikmek istediğiniz sebzeleri seçerken, tohum paketi, etiket veya etiket üzerindeki açıklamaya çok dikkat edin. Her sebze çeşidinin kendine özgü faydaları vardır. Bazıları, kaplar veya küçük bahçeler için ideal olan küçük bitkiler üretir. Diğer çeşitler daha iyi hastalık direnci, iyileştirilmiş verim veya daha iyi ısı veya soğuğa tolerans sunar. Yemeyi sevdiğiniz sebzeleri seçerek başlayın, ardından boyutlarına ve bakım gereksinimlerine bakın. Hala emin değilseniz sera veya bahçe merkezinin personeline danışın.

Aynı sebzeden iki veya üç çeşit denemek isteyebilirsiniz. Bir çeşit iyi performans göstermiyorsa, onu telafi etmek için aynı sebzenin başka çeşitlerine sahip olacaksınız. Daha sonra, ertesi yıl en iyi performans gösteren sebzeleri ektiğizden ve denemek için başka çeşitleri seçtiğinizden emin olun.

Tohumlar ve Transplantlar

Sebzeleri tohumdan mı başlatmak istediğinize yoksa bir bahçe merkezinden genç bitkiler mi satın almak istediğinize karar verin. Tohumlara karar verdiyseniz (ör. Bezelye, fasulye, kabak, marul, mesclun karışımı, pancar veya turp), çoğu yıllık sebzenin bölgenizdeki son dondan yaklaşık altı hafta önce kapalı alanda başlanması gerektiğini unutmayın. Bazı bitkiler (havuç, fasulye ve bezelye gibi) doğrudan bahçeye ekilebilir. Belirli talimatlar için tohum paketlerini kontrol edin.

Fidanları bir fidanlıktan veya bahçe merkezinden alıp bahçeye dikmeyi tercih edebilirsiniz. Bu yöntem en çok brokoli, kereviz ve lahana gibi yavaş büyüyen bitkiler için işe yarar. Ekimlerin daha erken olgunlaşacağını ve bitkileri tohumdan başlatmaya göre size daha erken bir hasat vereceğini unutmayın. Bahçeye konduklarında daha güçlü oldukları için, nakiller ayrıca büyüme mevsimi boyunca zararlılara karşı daha iyi bir iş çıkarır.

sebze-yetistirmek

Sebze Bahçenizin Bakımı

Tüm bu çabayı planlama, hazırlık ve ekime harcadıktan sonra, yaz boyunca bahçenin solmasına izin vermek utanç verici olurdu. Bahçenizin güçlü olmasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Yabancı Otları İnlerinde Durdurun

Yabani otlar, sebzelerinizle ışık, su ve besinler için rekabet eder, bu nedenle onları minimumda tutmak önemlidir. Yabancı ot fidelerini caydırmak için düzenli olarak toprağın üst santimini hafifçe karıştırmak için bir çapa veya el çatalı kullanın. Temiz bir saman, kompost veya plastik malç, yabani otları domates gibi daha büyük bitkilerin etrafında uzak tutabilir.

Gelecekteki Yemeğinizi Besleyin

Sebzelerinizi gübrelemek, verimi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Organik bahçıvanlar genellikle ekim zamanında yüksek kaliteli kompost eklemenin sebzelerinin tek ihtiyacı olduğunu fark ederler. Diğer bahçıvanlar, kutunun veya çantanın üzerindeki talimatlara göre paketlenmiş ılık mevsim sebze gübresini uygulamayı düşünebilir.

Zararlılara ve Hastalıklara Direnç

Bazı sorunlar özel çözümler gerektirir, ancak genel olarak haşereleri sebzelerinizden uzak tutmak için bu yönergeleri izleyin.

Hayvanları Dışarıda Tutun

Geyik ve tavşan gibi büyük zararlılar her türden sebze bahçesini bozabilir. Geyiklerin bahçeye atlamasını önlemek için 2.5 metrelik bir çit gerekir. Tavşanların içeri girmesini önlemek için bir çitin toprağın 15 cm altına uzanması gerekir.

Yıkıcı Böcekleri Önleyin

Büyük böcekleri ve tırtılları elle toplamak (ve onları bir kova köpüklü suya atmak), sınırlı istilalarla başa çıkmanın güvenli ve etkili bir yoludur. Daha büyük miktarlarda böcek için, çoğu bahçe merkezinde bulabileceğiniz böcek öldürücü sabun spreylerini deneyin. Hangi haşere kontrol kimyasallarını kullanırsanız kullanın, üreticinin talimatlarını dikkatlice izleyin.

Mantar Hastalıklarıyla Mücadele

Bitkilerin yapraklarını değil toprağı sulayarak mantar hastalığı olasılığını azaltın. Bir fıskiye kullanıyorsanız, bunu günün erken saatlerinde yapın, böylece yapraklar akşam karanlığında kurur. Bir bitki bir hastalığa yakalanırsa, derhal onu çekin ve çöpe atın; kompost yığınınıza hastalıklı bitkiler eklemeyin.

Ek hastalık önleyicileri, hastalığa dirençli olarak listelenen sebze çeşitlerini yetiştirmeyi ve bitkilerinizin yerini her yıl değiştirmeyi içerir. İkinci fikir, hastalıkların bahçenizde kalıcı bir yer edinmesini önlemeye yardımcı olur.

Sebze Hasadı

Sebzelerinizi hasat etmek, bahçecilikle ilgilidir. Birçok sebze, büyüme mevsimi boyunca birden çok kez hasat edilebilir. Örneğin, yaprak marul, genç, yumuşak yaprakların bir kısmını kestikten sonra büyümeye ve üretmeye devam edecektir. Yaz kabağı (kabak) ve salatalık, meyve birkaç santim uzunluğunda veya daha büyük olduğunda hasat edilebilir.

Yemek için yeterince iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir! Birçok sebzede, ne kadar sık toplarsanız, bitki o kadar çok üretir.