Kartal Şehir Parkına rezidans yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Esentepe Mahallesi’nde bulunan Kartal Şehir Parkı arazisine ticaret ve konut yapmak üzere imar planı hazırladı. Gölet alanı olarak da bilinen alana 17 katlı rezidanslar inşa edilecek, park alanı ise eski taş ocağının bulunduğu Çavuşoğlu Mahallesi ile değiştirilerek Millet Bahçesi yapılacak.

Kartal Millet Bahçesi” planı ile “Kartal Şehir Parkı” alanını ticaret ve konut alanına çeviren imar planı, 20 Kasım 2020 tarihine kadar itirazların alınması için askıda kalacak. Çok büyük emlak değeri olan Kartal Şehir Parkı alanı, Anadolu Adalet Sarayı’nın Doğu tarafında bulunuyor. Yeni planla beraber alana park yapılmak yerine rezidanslar yapılacak.

Kartal Şehir Parkı

[webp align=”0″ credit=””]111528[/webp]

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, İstanbul 10. İdare Mahkemesi 2018 yılında “Kartal Şehir Parkı”nı ortadan kaldıran imar planı değişikliğini iptal etmesine rağmen alanın ticaret ve konut alanına çevrilmesi için yeni bir imar planı hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planının gerekçesinde, daha önce iptal edilen planın iptal gerekçesinde, eşdeğer alan gösterilmeden Şehir Parkı alanının ticaret ve konut alanına dönüştürülmesi şeklinde belirtildiğini, bu seferki planda ise eski taşocakları mevkine Millet Bahçesi yapılması yönünde bir plan hazırlandığı vurgulandı.

Açıklamada, “Planlama alanı ile eşdeğer alan olarak ayrılan alan, her ne kadar farklı plan bölgelerini kapsasa da, ‘Millet Bahçesi’nin büyüklüğü (315.375 m²) ve ulaşım ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, yalnızca bulunduğu mahalleye değil, kent ölçeğinde hizmet verebilecek kapasitede bir yeşil alan olması sebebi ile planlama alanı ile farklı plan bölgelerinde bulunması hususu bir önem taşımamaktadır.” denildi.