iOS 14 ile yavaşlayan iPhone’u hızlandırma ipuçları

iOS 14’ün muhtemelen bir süredir en zengin özelliklere sahip iOS güncellemesi olduğu gerçeğini inkar etmemekle birlikte, iOS’un en son güncellemesinde geçmiştekilere benzer şekilde sorunların adil bir payı gerçekleşti. Bu rehber ile özellikle iPhone 7 hızlandırma ipuçları ve iPhone 6 hızlandırma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Hızlı pil boşaltma sorunu veya iPhone’un rastgele yeniden başlatılması olsun, işletim sistemi epeyce sorunla karşılaştı. Yazılım güncellemesinden sonra bir dizi iPhone kullanıcısının karşılaştığı bir diğer sorun da yavaşlık. iPhone’unuz iOS 14 güncellemesinden sonra yavaşsa, yavaşlayan iPhone’u düzeltmek için bu en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını deneyin. iOS 14, 17 Eylül’de yayınlandı ve şimdiye kadar iOS 14.3 güncellemesi çıktı.

iOS 14 Güncellemesinden Sonra Yavaş iPhone’u Düzeltmek İçin En İyi İpuçları

iPhone’unuzdaki (veya herhangi bir cihazdaki) yazılımı güncellediğinizde, uzun arka plan güncellemesi nedeniyle yazılımın yerleşmesi biraz zaman alır (yaklaşık birkaç gün). Dolayısıyla, cihazınızı yeni yükselttiyseniz, yerleşimi için işletim sistemine biraz zaman vermelisiniz.

Ancak iPhone, iOS 14 güncellemesinden sonra yavaş hissetmeye devam ederse, sorun rastgele bir aksaklık, dağınık depolama veya kaynak tutma özellikleri gibi diğer faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, iPhone’un yavaşlamasını çeşitli perspektiflerden gidereceğiz.

1. iPhone ve iPad’inizi Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Çoğunuzun zorla yeniden başlatmayı yani donanımdan sıfırlamayı en üstte gördüğüne şaşıracağınızı sanmıyorum. Tanıdık olmayanlar için, yaygın sorunları çözmek için başvurulacak bir sorun giderici olarak kabul edilir.

  • Ana Ekran Düğmesi olmayan iPhone 8 veya Üstü ya da iPad’de: Sesi açma düğmesine basın ve hemen bırakın. Ardından, sesi kısma düğmesine basın ve hemen bırakın. Bundan sonra, ekranda Apple logosunu görene kadar güç düğmesini basılı tutun.
  • iPhone 7/7 Plus’ta: Sesi azaltma düğmesini ve yan düğmeyi Apple logosu görünene kadar aynı anda basılı tutun.
  • iPhone 6s veya sonraki modelleri veya Ana Ekran Düğmesi olan iPad’de: Ekranda Apple logosu belirene kadar ana sayfa düğmesine ve güç düğmesine aynı anda basılı tutun.

iPhone’unuz yeniden başlatıldıktan sonra, işlerin daha iyi olup olmadığını kontrol edin.

2. iOS Cihazınızı Temizleyin

Cihazınızın hala oldukça yavaş görünmesi durumunda, cihazınızdaki bir ton depolama alanını tıkamış olabilecek tüm gereksiz dosyaları silin. Dağınık depolama yalnızca cihazı yavaşlatmakla kalmaz, aynı zamanda pili boşaltma eğilimindedir. Yani, daha fazla uzatmadan hepsini ortadan kaldırın.

Ayarlar uygulaması -> Genel -> iPhone / iPad Depolama bölümüne giderek depolamanın nasıl kullanıldığına bir göz atabilirsiniz. Gereksiz her dosyayı takip edin ve kaldırın. Tüm gereksiz dosyalar kaldırıldıktan sonra, iPhone sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlamalıdır.

Widget‘lar, ilgili bilgileri takip etmeyi oldukça basit hale getirme açısından yararlı olsa da, çok fazla pil tüketirler. Bahsetmiyorum bile, cihazın beklenmedik bir şekilde yeniden başlamasına neden oldukları da bulundu. Bu yüzden tüm gereksiz widget’lardan kurtulmanızı tavsiye ederim.

3. Kaynakla Mücadele Özelliklerinin Kontrolünü Elinize Alın

Arka planda uygulama yenileme ve konum hizmetleri gibi yalnızca çok fazla pili tüketmekle kalmayıp aynı zamanda cihazı yavaşlatma eğiliminde olan epeyce kaynak tüketen özellik vardır. Bu yüzden, onları akıllıca kontrol etmek daha iyidir. Aksi takdirde, bu özellikler akıllı telefonunuzu cehenneme çevirecek.

Arka planda uygulama yenileme ve konum hizmetleri gibi gücü tüketen iki ana özellik vardır, bu özellikler pili boşaltmakla tanındıkları için devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim ve ayrıca cihazın yavaşlamasına neden olur. Ayarlar uygulaması -> Genel -> Arka Planda Uygulama Yenileme‘ye gidin. Hemen kapatın şunu.

Ardından, Ayarlar uygulaması> Gizlilik -> Konum Servisleri‘ne gidin. Ardından devre dışı bırakın veya kullanımını akıllıca yönetin.

4. Tüm Ayarları Sıfırla

Henüz tüm bunlar çözüm olmadı mı? Tüm ayarları sıfırlamanın zamanı geldi. Wi-Fi şifreleri ve VPN ayarları dahil tüm mevcut ayarları temizleyeceğini unutmayın. Bu yüzden onları tekrar kurduğunuzdan emin olun. Cihazınızı fabrika varsayılanına getirmek için Ayarlar uygulaması -> Genel -> Sıfırla -> Tüm Ayarları Sıfırla‘yı açın.

Şimdi, iPhone’unuz fabrika varsayılanına sıfırlanana kadar bir süre bekleyin. Cihaz yeniden başlatıldığında normal şekilde çalışmaya başlamalıdır.

5. iOS Cihazınızdaki Yazılımı Güncelleyin

iPhone veya iPad’inizdeki durgunluğu gidermek için çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, yazılım güncellemesine gidin. Apple, neredeyse her güncellemede bir dizi hata düzeltmesi ve performans iyileştirmesi sunar. Bu nedenle, iOS cihazını en son yazılım sürümüne güncellemek uygun olacaktır.

Bunu yapmak için, cihazınızda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel’i seçin. Yazılım Güncelleme’ye dokunun ve ardından iOS 14’ün en son sürümünü her zamanki gibi indirip yükleyin. Unutmayın, iPhone’unuzun yaklaşık% 50 pil ömrü (bir güç kaynağına bağlı değilken) ve bir güç kaynağına bağlandığında yaklaşık% 20 pil ömrü olmalıdır.

6. Finder / iTunes Kullanarak iPhone’unuzu Geri Yükleme

Biraz radikal bir çözüm gibi görünse de, cihazınızı yeni olarak geri yüklemenizi öneririm. Karmaşık sorunları bile çözme becerisine sahip olduğundan, nihayet gevşeklikten kurtulmak için ona bahse giriyorum.

Mac’inizde macOS Catalina veya sonraki bir sürümü çalışıyorsa, aygıtınızı geri yüklemek için Finder’ı kullanmanız gerekeceğini unutmayın. Bilgisayarınız Windows çalıştırıyorsa, iTunes’u kullanmanız gerekecektir. iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın. Ardından Finder/iTunes’u açın ve cihazı seçin. Bundan sonra, iPhone’u Geri Yükle’ye tıklayın ve onaylayın.