Yalnızken mutlu olmanın ve hayatın keyfini çıkarmanın yolları

Yalnızlık çok iyi bildiğim bir duygu. Köpeğimden başka kimsenin olmadığı bir apartman dairesinde yaşıyorum ve pek fazla arkadaşım yok çünkü arkadaşlarımın çoğu başka bir şehre taşındı, evlendi ve bir ailesi oldu ya da bir şekilde teması kaybetti.

Kendini yalnız gören biri olarak ilk başta huzuru ve sessizliği sevdim; ama birkaç ay içinde kendimi çok yalnız hissediyordum. Olay rahatlıktan kaosa dönüştü, üretkenliğim çöktü ve yok oldu, düşüncelerim daha da kötüye gitti ve Netflix’te film izlemekten başka hiçbir şeye ilgi duyamadım.

Bir kaç ay tembellik içinde yaşadıktan sonra, ciddi bir sorunum olduğunu fark ettim ve tek başıma nasıl mutlu olacağımı ve hayatımın tadını nasıl çıkaracağımı öğrenmeye karar verdim. Bu makale, yol boyunca öğrendiğim 6 önemli şeyi ele alıyor.

1. Evinize İyi Bakın

Başkalarının yanında olmadığınızda, evinizi düzenlemeye olan ilginizi kaybetmek kolaydır. Dikkatli olmazsanız, kendinizi çok yüksek tabak yığınlarıyla ve döndüğünüz her yerde dağınıklıklarla bulabilirsiniz. Sık sık kapınızdan içeri giren bir oda arkadaşınız veya iş arkadaşınız olmasa bile, haftada en az bir kez evi temizlemek sizin yararınıza olacaktır.

Eviniz düzensiz bir enkazsa, kapıdan girer girmez kendinizi stresli hissetmeyi bekleyin. Dağınıklıktan arınmış temiz bir ev, mutlu ve düzenli hissetmenize yardımcı olacaktır.

2. Sıradan Güzellik Bulun

Dünyanızda güzellik görmüyorsanız, yeterince sert görünmüyorsunuz demektir.

Evde yalnızsanız ve kendinizi kötü hissediyorsanız, dışarı çıkın ve doğa ile biraz zaman geçirin. Kuşların uçmasını izleyin ve bulutların oluşumlarına hayran kalın. Mahallede birbirlerine havlayan köpekleri dinleyin ve kendi kendinize düşünün, “Acaba ne hakkında konuşuyor olabilirler?”

Bir dev büyüklüğündeki o büyük, yaşlı ağaca bakın (ve eğer kendinizi esnek hissediyorsanız, neden tırmanmaya çalışmıyorsunuz?). Arka bahçenize biraz çiçek, sebze bahçesi veya küçük bir ağaç dikin.

Parka gidin, bir doğa parkurunda yürüyün, düşüncelerinizi temizleyin, ormanın seslerini dinleyin ve tam önünüzdeki güzelliğe hayran kalın.

3. Rahatsız Edici Düşüncelere Dikkat Edin

Düşünceleriniz en iyi arkadaşınız ve en kötü düşmanınız olabilir. Kendinizi tek bir olumsuz düşünceyi bile düşünürken bulursanız, beyninizi ele geçiren zihinsel canavarlar korosu kaçınılmaz olarak kontrolden çıkabilir.

Kendinizi “Şu anda kendimi çok yalnız hissediyorum” diye düşünürken bulursanız, “Her zaman yalnız kalacağım” veya “kimse beni sevmeyecek” gibi düşünceler sizi takip edebilir.

Ne düşündüğünüzün farkında olun ve olumsuz düşüncelerinizi, kontrol edilmesi çok daha zor olan zihinsel canavarlara dönüşmeden önce durdurun.

Kendinizi stres altında bulursanız, sizi rahatlatan bir şey yapın. Biraz mum veya tütsü yakın, güzel bir köpük banyosu yapın, nazik yoga pozları yapın veya rahatlatıcı müzikler çalın.

4. Gereksiz Tüketimi Azaltın

Dünyadaki olayların farkında olmak sorun değil, ancak haberlere bağımlı olmak ruh halinizi kötü duruma sokmanın kesin bir yoludur.

Haber tüketiminizi günde küçük bir avuç makale ile sınırlayın çünkü saatlerce kendinizi iç karartıcı haberlere gömmek için hiçbir neden yok.

Televizyon izlemek ölçülü olarak iyidir, ancak tüm boş saatlerinizi televizyonun önünde geçirmek büyümenize veya daha iyi hissetmenize yardımcı olacak hiçbir şey yapmaz.

Beğendiğiniz klasik bir romanı okuyun, açık saçık bir komedi ya da Shakespeare trajedisinin tadını çıkarmak için yerel bir topluluk tiyatrosuna gidin ve zihninizi ve bedeninizi oyunlarının zirvesinde tutmak için en azından iki günde bir egzersiz yapın.

5. Değerli Bir Şey Yaratın

Yalnız mutlu hissetmenin en iyi yolu, zamanınızı size neşe getiren bir şey yaratmak için harcamaktır. Bir roman veya kendi kendine yardım kitabı yazabilir ve internette kendi kendine yayınlayabilir, sizi büyüleyen bir konu hakkında bir blog başlatabilir, parka gidip duvarına asmak için bir manzara resmi yapabilir ya da Almanca ya da İspanyolca gibi yeni bir dil öğrenebilirsiz.

Bazen evde yaratarak işe başlamak için kendimizi motive etmek zordur; Dolayısıyla, ilham eksikliği hissediyorsanız, bir parka, kafeye veya şehir merkezindeki bankta geziye çıkmak için dizüstü bilgisayarınızı hazırlayın. Basit bir sahne değişikliği üretkenliğiniz için harikalar yaratabilir.

6. Sıcak Bir Buluşma ile Kendinizi Şımartın

Sinemaya gidemeyeceğinizi veya tek başınıza dışarıda yemek yiyemeyeceğinizi kim söyledi? Kendimi ateşli randevulara davet etmeyi seviyorum çünkü kimsenin fikrini dikkate almadan istediğim yere gitmeyi seçebiliyorum. Tek başına dışarı çıkmak, yalnız kalma konusunda rahat olmana yardımcı olacaktır.