Gülmenin ve gülümsemenin bilmediğiniz 7 faydası

Gülümsemek ve gülmek, sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, ancak çocuktan yetişkine geçiş yaptıkça, genellikle bu davranışlara kendini kaptırma alışkanlığınızı kaybetme eğiliminde olabilirsiniz. Bunun güzel bir örneği çocuk oyun alanlarıdır: Orada ebeveynler, modern hayatın getirebileceği streslerle dolu uçlarda dururken, sık sık etrafta koşuşturan, anı yaşamaktan zevk alırken sürekli gülen ve gülümseyen çocukları görebilir. Yetişkinler, çocuklardan gülümsemek ve kahkahaya hayatta daha fazla yer açmak amacıyla yararlanabilir.

Araştırmalar, gülümseme ve gülmenin katkıda bulunduğu bir dizi sağlık yararının olduğunu göstermiştir. İyileştirilmiş sağlığa ek olarak, bu basit yüz ifadeleri ve ortak insan davranışları, hayatınızın tüm alanlarında diğer faktörler üzerinde belirgin bir olumlu etkiye sahip olabilir. Gülümsediğinizde ve güldüğünüzde, vücudunuzda bir takım fizyolojik değişiklikler meydana gelir, çoğunlukla siz bunun farkında olmazsınız.

1. Gülümsediğinizde Endorfin salınır

Endorfin adı verilen nörotransmiterler gülümsediğinizde salınır. Bunlar, beyniniz tarafından yorumlanan yüzünüzdeki kasların hareketleri tarafından tetiklenir ve bu da bu kimyasalları serbest bırakır. Endorfinler bizi mutlu etmekten sorumludur ve ayrıca stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar. Bir gülümsemeyi ya da kahkahayı taklit etmek gerçeği kadar işe yarar. Beyin yüz kaslarının konumunu aynı şekilde yorumladığından gerçek ile sahte arasında ayrım yapmaz. Bu, yüz geribildirim hipotezi olarak bilinir. Beynimizi bu kimyasalı salması için ne kadar çok uyarırsak, o kadar sık ​​mutlu ve rahat hissederiz.

2. Mutlu ve daha az stresli hissettirir

Endorfinler bizi daha mutlu ve daha az stresli hissettirir. Aynı zamanda vücudun doğal ağrı kesicileri olarak hareket ederler. Kronik ağrıdan mustarip olanlar için gülmek ve gülümsemek ağrı yönetiminde çok etkili olabilir, bir dirseğe çarptığınızda veya düşerken ağrıdan gülmek de olabilir.

3. Stres hormonu kortizol azalır

Endorfin salınımı artarken stres hormonu kortizol azalır. Kortizol, stresli veya endişeli hissettiğimizde daha aktiftir ve deneyimlediğimiz hoş olmayan hislere katkıda bulunur ve onu düşürerek bu olumsuz duyguları azaltabiliriz.

4. Gülmek akciğerleri genişletir, vücuttaki kasları gerer

Gülmek akciğerleri genişletir, vücuttaki kasları gerer ve homeostazı uyarır. Bu, vücudu çalıştırır, hücreleri akciğer dolusu oksijenden yeniler ve vücut egzersizinin tüm faydalarını kazanır.

5. Duyguları serbest bırakmanın yolu olabilir

İyi bir gülme, duyguları serbest bırakmanın etkili bir yolu olabilir. İyi bir gülüş duyguları, özellikle de içine kaplayabileceğiniz duyguları serbest bırakmanıza yardımcı olabilir. İyi bir kahkahadan sonra her şey biraz daha iyi görünür ve hayat daha olumlu bir perspektiften görülebilir. Gülümseme ve gülmenin de olumlu sosyal etkileri vardır.

6. Gülümsemek çekici bir ifadedir

Gülümsemek çekici bir ifadedir ve insanları kendilerinden uzaklaştırmaktan çok size çeker. Gülümsemek sizi daha cana yakın görünmenizi sağlar. Gülümsemeler ve kahkahalar paylaşıldığında başkalarıyla etkileşim daha kolay ve daha zevklidir ve bu davranışlar bulaşıcıdır, başkalarını da daha iyi hissettirir ve sizi etrafta olmak için daha çekici ve çekici kılar. Bunun da refahınız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

7. Mutlu olmak her zaman işinize yarar

Mutlu, olumlu bir ifade size hayatta çok iyi hizmet edecektir. Bu, özellikle iş görüşmeleri gibi zorlu durumlar için geçerlidir: gülümseyen, rahat bir kişilik, güveni ve stresli durumlarla iyi başa çıkma yeteneğini gösterir. Bu aynı zamanda kariyerinize, meslektaşlarınızla sağlıklı ilişkiler kurmanıza ve işverenleriniz tarafından olumlu bir şekilde görülmenize de fayda sağlayacaktır.

Daha Sık Gülümseme ve Gülmenin Yolları

Gününüze daha fazla gülme ve gülme getirmenin basit yolları vardır:

  • Düzenli olarak gülümseyin ve gülün. Bahsedildiği gibi, beyniniz sahte veya gerçek bir gülümseme arasındaki farkı bilmez ve bunu daha sık yaparak kendinizi daha iyi hissedecek ve kendiliğinden gülümseyip gülme olasılığınız artacaktır.
  • Komik filmler, TV ve tiyatro gösterileri izleyin. Bu, hayatınıza anlık bir mizah katmanın mükemmel bir yoludur. Olumsuz programlardan ve haber yayınlarından kaçınarak, bir veya iki kıkırdama için daha fazla fırsatla, izlemenizi daha olumlu ve gönülsüz hale getirebilirsiniz.
  • Sizi mutlu eden arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirin. Kendinizi mutlu, eğlenceyi seven, iyimser insanlarla çevrelemek, mutlu yanınızı ortaya çıkaracak ve onların davranış kalıplarını bilinçaltında taklit ettiğinizde davranışları size bulaşacaktır.
  • Gülümseyecek ve gülecek şeyler bulun. Komik ve canlandırıcı olan her şeye bilinçli olarak bakmaya başladığınızda, onlarla uyumlu olarak onların daha çok farkına varacak ve kendiliğinden bir gülümsemeye veya gülmeye daha hazır olacaksınız.