Bilgisayar donma sorunu nasıl çözülür?

PC’nin “donmasından” bahsettiğimizde, soğuktan bahsetmiyoruz, aksine birdenbire yanıt vermemesi ve yeniden başlatmak zorunda kalma durumundan bahsediyoruz. Bu yazıda, bir bilgisayarın donmasının veya çökmesinin en yaygın nedenlerini ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinizi göreceğiz.

Mavi ekran (BSOD) veya ani kapanmalar / yeniden başlatmalar şeklinde tezahür etmeyen bilgisayar sorunları genellikle sistemin donmasına ve PC’yi yeniden başlatmak için sıfırlama düğmesine basmak dışında hiçbir şey yapmamıza izin vermemesine neden olur.

PC’nin donmasının nedenleri

Bu durumun en yaygın nedenlerinin neler olduğunu ve bilgisayarınızın tamamen donmasını önlemek için neler yapabileceğinizi aşağıda inceleyeceğiz. PC donma sorunu, işletim sistemi çalışmayı durdurduğunda ve dolayısıyla diğer programlar tarafından yürütülecek işlemleri CPU’yu yönetmeyi bıraktığında ortaya çıkar.

Yetersiz sistem kaynakları

pc donma sorunlari 1

Bilgisayarın donmasının veya kilitlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri, sistemin yazılım talebini karşılayacak yeterli kaynağa sahip olmamasıdır. Bu bağlamda, çoğu durumda suçlanacak olan iki bileşen işlemci ve RAM’dir. PC, çalışan tüm programları RAM’de depolar ve bu işlemler fiziksel belleğin tamamını işgal ederse, bilgisayar bu durumlar için depolama aygıtının yedek RAM görevi gören bir bölümü olan disk belleği dosyasını kullanmaya geçer.

Bir SSD’niz olsa bile, bu dosyayı kullanmak, bu amaç için tasarlanan gerçek RAM’i kullanmaktan çok daha yavaştır ve sonuç olarak PC’niz kilitlenme ve “takılma” noktasına kadar yavaşlayacaktır. İşlemci ile benzer bir hikaye ve çok zorlu işlemler yaptığımızda, bunlar için CPU kullanımını devralabilir, gerisini arka planda bırakıp sistemin donmasına neden olabiliriz.

Durumunuz buysa, bunu çözmek için bilgisayarın RAM belleğinin kapasitesini artırmak veya en sert ve mantıklı önlem olarak daha güçlü bir CPU’ya geçmek gibi birkaç seçeneğiniz var, ancak sistemin sanal belleğini de yönetebilirsiniz. Sanal bellek yönetimi hakkında bilgi almak isterseniz, altta ekli yazıya göz atabilirsiniz.

Donanım uyumsuzluğu

Bilgisayarınızdaki bir donanım bileşeni, işletim sisteminizin sürümüyle tam olarak uyumlu değilse, kararlılık sorunlarına neden olabilir. Bu olduğunda normal olan şey, korkunç mavi ekranlara sahip olmamızdır, ancak yeni bir cihaz yüklediğimiz ve Windows’un onu nasıl uyumlu hale getireceğini keşfetmeye çalıştığı zamanlar vardır. Görev yöneticisini açarsak ve işlemci ve/veya disk kaynaklarının çoğunu tüketen WMI Sağlayıcı Ana Bilgisayarı (32 bit) adlı bir işlem görürsek durumun böyle olduğunu fark edeceğiz.

Kendimizi önceki bölümdekiyle aynı durumda buluyoruz, PC donuyor çünkü CPU %100’de (ve bazen aynı donanım uyumsuzluğundan dolayı). Yapabileceğimiz tek şey, Windows’un bu görevi tamamlamasını beklemek veya uyumsuzluğa neden olan donanım aygıtının kablosunu çıkarmak.

PC’nin donmasına neden olan diğer sorunlar

Elbette, PC’nin çökmesine neden olabilecek olası sorunların çeşitliliği oldukça geniştir. Örneğin, donanım kaynaklarının kullanımının hızla artmasına neden olan ve yukarıda bahsettiğimiz durumlara yol açan bir tür Kötü Amaçlı Yazılımımız olabilir, bu nedenle görev yöneticisinde bilmediğiniz işlemler olduğunu görürseniz. Bilgisayarınızı Kötü Amaçlı Yazılımlara karşı taramanızı öneririz.

Bunun ışığında, bilgisayarda antivirüs kurulu olmasının genellikle oldukça önemli bir yavaşlama kaynağı olduğunu da belirtmeliyiz. Bir virüsten koruma yazılımı genellikle bilgisayarı tamamen donmuş halde bırakabilse de, bu çok yaygın değildir, ancak bilgisayara farklı virüsten koruma programları yükleyen kullanıcılar söz konusu olduğunda, birinin motoru diğerine müdahale ettiğinden ve tıkanmalara neden olduğundan böyledir. Asla iki farklı virüsten koruma yazılımı yüklemeyin.

Son olarak, başka bir olası bilgisayar çökmesi kaynağını vurgulamalıyız: Windows kayıt defteri. Bu kayıt defteri, Windows’un PC’niz ve ayarları hakkında her türlü bilgiyi kaydettiği bir veritabanıdır. Herhangi bir yazılımı yüklediğinizde veya kaldırdığınızda, bir ayarı düzenlediğinizde veya PC’nizde herhangi bir değişiklik yaptığınızda, Windows her şeyi oraya yazar.

Çoğu zaman Windows kayıt defteri, siz hiçbir şey yapmadan sorunsuz çalışır ve aslında CCleaner gibi ünlü “kayıt defteri temizleyicilerini” KULLANMAMANIZI şiddetle tavsiye ederiz, çünkü çoğu durumda tamamen işe yaramazlar ve en kötü durumlarda bile tehlikeli olurlar. Windows kayıt defteriniz, Windows’un çökmesine neden olacak kadar aşırı doluysa, yapılacak en iyi şey Windows’u yeniden kurmaktır.

windows kayit defteri

Bilgisayarınızda başlatmayı temizleyin, bunun için başlangıç ​​uygulamalarını görev yöneticisinden devre dışı bırakmak en iyisidir, çünkü çoğu arka planda kalır ve bizim için tamamen yararsızdır. Ancak sadece gerekli uygulamalarla veya günlük olarak kullanacağınızı bildiğiniz uygulamalarla çalışmanızı öneririz.