Wi-Fi üzerinden telefon hackleme

Halka açık Wi-Fi kullanıyor musunuz? Bilgisayar korsanları için büyük bir hedefsiniz, işte kendinizi nasıl koruyacağınıza dair ipuçları

Sadece tek seçeneğiniz olması ve ücretsiz olması onu kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. En azından birkaç önlem almadan. Tabii ki, bir yabancının akıllı telefonunuzu hacklemesini ve tüm dosyalarınıza erişmesini istemediğiniz sürece.

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda hatırlamanız gerekenler: içgüdülerinizi takip edin ve şüpheci kalın. Bilgisayar korsanları her zaman cihazları hacklemenin ve kötü amaçlı yazılım enjekte etmenin yeni yollarını ararlar. Kimsenin sizi uyarmadığı bir saldırı yönteminin kurbanı olabilirsiniz. Dolayısıyla, bir web sitesindeyseniz ve herhangi bir şey doğru gelmiyorsa (eski görünüyorsa, çok fazla yazım hatası varsa veya her 20 saniyede bir kayıt yaptırmanız konusunda ısrar ediyorsa), siteden çıkın.

Wifi üzerinden telefon nasıl hacklenir?

Birinin akıllı telefonuna saldırmak sandığınız kadar karmaşık değildir. Bodrum katından siyah bir ekrana sıfırlar ve birler yazan deneyimli bir bilgisayar korsanı olmak zorunda değilsiniz. Günümüzde, çevrimiçi olarak sunulan ücretsiz yazılım, işlerin çoğunu onlar için otomatik hale getiriyor.

Siz “Ben değerli bir hedef değilim” diye düşünürken, bilgisayar korsanları bunun tersini düşünüyor. Bilgisayar korsanlığı artık özellikle zor veya zaman alıcı olmadığından, akıllı telefonlardan bilgi almak birçok siyah şapka korsanları için kârlıdır.

Akıllı telefonunuzda banka bilgileriniz olmasa bile, internet tarama verileriniz kendi başına değerlidir.

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Bilgisayar korsanlarının açık bir ağa sızmasının ve insanların kör güveninden yararlanmasının birçok yolu vardır.

mSpy

Çoğu kişinin başka birinin cep telefonuna erişmek için kullandığı bir araç olan mSpy, bir Akıllı Telefondan gerçekleştirilen tüm etkinlikler hakkında gerçek zamanlı bilgi toplamanıza olanak tanıyan bir izleme hizmetidir. Buna metin mesajları ve aramaların geçmişi, sohbet servisleri ve sosyal ağlardaki sohbetler, multimedya galerisine erişim, ekran dokunuşlarının kaydı ve kullanıcının tam konumu dahildir.

Telefonunuza erişmek için, bilgisayar korsanının uygulamayı cihazınıza (Android veya iOS) önceden yüklemiş olması gerekir. Bilgisayar korsanı yapılandırıldıktan sonra hangi bilgilerin depolanacağını seçebilir. Farklı izleme araçları sunmak için tasarlanmış farklı planları olan ücretli bir hizmettir.

Cep telefonunu mSpy ile izleyin

Ortadaki Adam Saldırıları

Açık ara farkla, siber suçluların verilerinizi ele geçirmesinin en kolay yolu, kendilerinin ve hedeflerinin kullandığı bir internet bağlantısıdır. Örneğin, yeni bağlandığınız o ücretsiz Wi-Fi.

Çoğu ücretsiz Wi-Fi bağlantısının şifrelemesi zayıf olduğundan, bir bilgisayar korsanı zayıf noktalardan birini kullanabilir ve akıllı telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza erişebilir. Bu şekilde, aradığınız ve baktığınız her şeyi görebilir ve muhtemelen size karşı kullanabilecekleri hassas bilgileri çalabilirler.

Sahte/Taklit Wi-Fi Ağı

Bir başka iyi bilinen yöntem, bilgisayar korsanlarının güvenilir bir ağ gibi davranarak bir yönlendiriciyi taklit etmeleridir. Başarılı olurlarsa, tüm internet trafiğinizi cihazları üzerinden yeniden yönlendirebilir ve görüntüleyebilirler. Ayrıca, web sitesinde olmayan şeyleri size göstererek değiştirmelerine de olanak tanır.

Bu, bazı insanlara zararsız ve komik bir şaka gibi görünse de, bilgisayar korsanları şifrelerinizi, kişisel ve kredi kartı bilgilerinizi çalmak için aynı yöntemi kullanabilir.

Açık bir ağı kullanırken kasıtlı olarak şifrelerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi göndermekten kaçındığınız halde, bilgisayar korsanları yine de bilgilerinizi alabilir. Artık cihazınıza girdiklerine göre, nereye giderseniz gidin verilerinizi toplamak için kolayca kötü amaçlı yazılım veya casus yazılım enjekte edebilirler.

Burada bir taktik vermek gerekirse, örneğin bir otelin yakınlarında sahte ağı aktif edip otelin adıyla şifresiz olarak ağı paylaştıkları taktirde ağa bağlanan otel müşterileri büyük riske girer.

Zayıf Güvenlikten Yararlanmak

Saldırı beklemeyebileceğiniz yerlerden biri de evinizin ağıdır. Sonuçta şifre korumalı. Ancak bilgisayar korsanlarının bunları aşmanın birçok yolu vardır.

Bunun bir yolu kaba kuvvet saldırısı kullanmaktır: Bu, doğru olanı bulana kadar sayısız parola kombinasyonunu deneyen özel yazılımları içerir.

Buna karşı korunmak için şifrenizin uzun, özel karakterlerle dolu olması ve sık sık değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, bu tür saldırıların kurbanı olabilirsiniz. Aslında, nihai hedef sensin.

Şifrenizi alabilmelerinin bir başka yolu da sosyal mühendislik kullanmaktır. Evet, sizden şifrenizi isteyebilirler ve eğer yeterince iyiyse ve siz daha akıllı değilseniz, sonunda şifrenizi paylaşabilirsiniz.

Hackerlardan korunma yöntemleri

Finans ve özel bilgileri saklamak söz konusu olduğunda, halka açık Wi-Fi’yi kullanmayı bırakmaya veya teknolojiyi terk etmeye gerek yok. Çevrimiçi ortamda güvende kalmak için bugün uygulayabileceğiniz birkaç basit güvenlik önlemi vardır.

Açık bir ağ kullanırken cihazlarınızı nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır, esasında bunlar internet bağlantısının türü ne olursa olsun iyi uygulamalardır!

Otomatik Bağlanmayı Devre Dışı Bırak

Cihazınız kapsama alanına girdiğiniz herhangi bir açık ağa otomatik olarak bağlanırsa, hemen devre dışı bırakmanız gerekir.

Bunu yapmazsanız, akıllı telefonunuz caddede yürürken rastgele bir ağa bağlanabilir ve bunu bilemezsiniz bile.

VPN Kullanın

Yapabileceğiniz en basit şeylerden biri, bir VPN edinmek ve onu olabildiğince sık kullanmaktır. Kullanması güvenli olan ücretsiz VPN’ler bile var. Açık bir ağ kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir; yönlendirici verilerinizi doğru şekilde şifrelemiyorsa, VPN’niz olacaktır.

Çoğu VPN, kötü amaçlı bir şeyle karşılaştığınızda uyarı gönderen bir tarama özelliğine sahiptir. Bazıları ayrıca, VPN uygulamanızın çökmesi durumunda internet bağlantınızı kesen bir ‘kill switch’ sunar. Bu, orada asla korumasız kalmamanızı sağlar.

Yapmanız gereken tek şey, internete bağlanmadan önce onu açmayı alışkanlık haline getirmektir.

HTTPS Web Sitelerine Bağlı Kalın

Bir VPN’e erişiminiz yoksa, HTTPS web sitelerine girmek en iyisidir. Bu web siteleri, ikiniz arasındaki trafiği sıkı bir şekilde şifreler. Bu, bir bilgisayar korsanının verilerinizi ele geçirmesini çok daha zor hale getirir.

Her zaman güvenli web siteleri kullandığınızdan emin olmak için, çoğu tarayıcının gösterdiği URL veya asma kilit sembolüne dikkat edin. Ancak her şeyin otomatik olmasını istiyorsanız, güvenli olmayan bir web sitesine girmeden önce sizi bilgilendiren tarayıcı uzantıları vardır. Chrome tarayıcısı da bunu otomatik olarak yapar.

Güvenli olmayan bir web sitesine girerseniz, hiçbir şey indirmeyin veya herhangi bir şifre ya da özel bilgi girmeyin.

Antivirüs Yazılımını Kullanın

Teknoloji konusunda çok bilgili değilseniz ve kolayca bir kimlik avı planına kapılabileceğinizi veya zararlı bir şey indirebileceğinizi düşünüyorsanız, akıllı telefonunuz için bir antivirüs edinin. Virüsten koruma yazılımı, gelen saldırıları ve kötü amaçlı yazılımları algılayabilir ve bunları sizin için yakalayabilir. Ayrıca, yaptığınız şeyin güvenli olmadığını size bildiren bir uyarı gönderir.