WhatsApp’tan Telegram’a aktarma

WhatsApp’tan Telegram’a aktarma yapmak için bilmeniz gerekenleri sıraladık. WhatsApp, Facebook ile veri paylaşımına izin veren yeni gizlilik politikası nedeniyle kullanıcılardan tepki aldı. WhatsApp hesabınızı sildiyseniz, WhatsApp alternatifleri arayışında olabilirsiniz. İdeal olarak, WhatsApp için en iyi 2 alternatif Signal ve Telegram’dır. Bugün WhatsApp’tan Telegram’a geçişi tartışacağız.

Telegram’ı ilk kez duyuyorsanız veya uygulamayı daha önce hiç denemediyseniz, mesajlaşma hizmetini kullanmak için bilmeniz gereken her şey burada. Bu, Telegram’ın WhatsApp’tan nasıl daha iyi olduğuna ve Telegram’a geçerseniz ne elde edeceğinize dair bir bakış açısı vermelidir. Telegram, sunduğu çok sayıda özellik söz konusu olduğunda açıkça bir avantaja sahiptir. Bulut sohbetlerinin gücüyle birleşen Telegram, hiç terletmeden cihazlarda konuşmalarınıza sorunsuz bir şekilde devam etmenizi sağlar.

WhatsApp kullanmayı bırakmanız için nedenler

WhatsApp’ın gözden geçirilmiş gizlilik politikası, şirketin Facebook Payments, Onavo, Facebook Technologies (Oculus) ve CrowdTangle gibi diğer Facebook şirketleriyle veri paylaşmasına izin vermenizi gerektirir. WhatsApp’a göre şirket, aşağıdaki ayrıntıları Facebook ve diğer Facebook’a ait şirketlerle paylaşıyor:

 • Telefon numarası
 • İşlem verileri
 • Hizmetle ilgili bilgiler
 • Facebook hizmetlerini kullanırken başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzla ilgili bilgiler
 • Mobil cihaz bilgisi
 • IP adresiniz

Ancak WhatsApp, “Topladığımız Bilgiler başlıklı Gizlilik Politikası bölümünde tanımlanan diğer bilgileri de içerebileceğini” ekliyor. Bu bölüm, adres defterindeki kişileriniz, durum bilgileri, ödeme verileri gibi daha da fazla ayrıntı içerir. WhatsApp, uçtan uca şifreleme sayesinde mesajlarınıza erişemezken, hizmeti çalıştırmak için gerçekten ihtiyaç duyulmayan birçok veriyi toplar.

Dahası, WhatsApp’ın App Store listesine göre şirket, aşağıdaki verileri kimliğinize bağlar:

 • Satın alımlar
 • Finansal Bilgiler
 • Konum
 • İletişim bilgileri
 • Kişi listesi (rehber)
 • Kullanıcı İçeriği
 • Tanımlayıcılar
 • Kullanım verisi
 • Teşhis

WhatsApp’tan Telegram’a aktarma

Telegram’ı telefonunuza indirip yüklemek için, eğer iOS işletim sistemine sahip bir iPhone kullanıyorsanız, App Store kullanmalısınız. Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, Play Store kullanmalısınız. iPhone kullanıyorsanız Telegram iOS uygulamasını, Android kullanıyorsanız Telegram Android uygulamasını indirebilirsiniz. Ayrıca Windows PC için Telegram‘ı edinebilirsiniz. Web Telegram adresinden tarayıcı üzerinde kullanabilirsiniz.

Telegram, Android, iOS, Windows, macOS, Linux ve web dahil olmak üzere tüm önde gelen platformlarda mevcuttur. Uygulamayı seçtiğiniz platforma yükledikten sonra bir Telegram hesabına kaydolabilirsiniz. Telegram’da bir hesabın kaydedilmesi, aktif bir telefon numarası gerektirir ve hesap oluşturma işlemi sırasında telefon numaranızı doğrulamanız gerekecektir. Numarayı doğruladıktan sonra adınızı ekleyebilir ve başlayabilirsiniz.

whatsapp telegram gecis 1

WhatsApp sohbetleri Telegram’a aktarma

WhatsApp sohbetlerinizi Telegram’da kolayca çoğaltamazsınız, çünkü bunlar açıkça birbirleriyle iyi entegre olmayan iki farklı platformdur, eski sohbetlerinizin yedek bir kopyasına ihtiyacınız olması durumunda WhatsApp konuşmalarını bir metin dosyası olarak dışa aktarma seçeneğiniz vardır.

whatsapp telegram gecis 2

Bunu yapmak için bir sohbet açın, sohbetin üst kısmına dokunun ve ardından gelen menüde Sohbeti Dışa Aktar‘a dokunun.

whatsapp telegram gecis 3

Medya Ekle‘ye dokunarak da medyayı taşımayı seçebilirsiniz. Mesajların sadece medya dosyaları olmadan olmasını istiyorsanız, “Medya Ekleme” düğmesine basabilirsiniz.

whatsapp telegram gecis 4

Şimdi görünen Paylaş sayfasından Telegram’ı seçin ve Kayıtlı Mesajlar’a dokunun. İsterseniz sohbeti kişinin sohbet penceresiyle paylaşmayı da seçebilirsiniz.

whatsapp telegram gecis 5

Artık Telegram hesabınıza önemli sohbetler aktardığınıza göre, bir konuşma başlatma zamanı. Ana sayfada sağ üstte bulunan kalem düğmesine dokunarak kişilerinizdeki Telegram kullanıcılarını görüntüleyebilirsiniz. Kişilerinizi ada göre sıralanır. Onlarla sohbet başlatmak için kişilerden birine dokunun.

WhatsApp Grupları Telegram’a aktarma

Kişisel sohbetler gibi WhatsApp, gruplardan mesajların bir kopyasını çıkarmak için bir Dışa Aktar düğmesi sunar. İletilerini dışa aktarmak istediğiniz grubu açın ve yukarıdaki işlemin aynısını tekrarlayarak Sohbeti Dışa Aktar‘a dokunun. Paylaşım sayfasından Telegram’ı seçin ve Kayıtlı Mesajlar’a veya yeni Telegram grubuna dokunun.

whatsapp telegram gecis 6

Arkadaşlarınızı ve ailenizi Telegram’a geçmeye ikna etmek, geçiş sürecinin en zor kısmıdır. Bunu yapmayı başardıktan sonra, yeni bir grup sohbeti oluşturabilir ve davet bağlantısını eski WhatsApp grubunda paylaşabilirsiniz. 256 katılımcıyla sınırlı olduğunuz WhatsApp’ın aksine, Telegram 20.000 üyeli gruplar oluşturmanıza olanak tanır.

WhatsApp’tan Telegram’a geçmenin avantajları

Telegram ile mesajlar, emojiler, GIF’ler, çıkartmalar, animasyonlu çıkartmalar ve dosyalar gönderebilirsiniz. Videoları 16 MB ve belgeleri 100 MB ile sınırlayan WhatsApp’ın aksine, Telegram’da 2 GB’a kadar boyutta dosyalar gönderebilirsiniz. Telegram’ı ilk kez kullanıyorsanız, bu, arkadaşlarınızla dosya paylaşma şeklinizde somut bir fark yaratacaktır. Değişik çıkartma paketleri oluşturmak için kendi çıkartma paketinizi oluşturabileceğinizi de belirtmekte fayda var. Oh, peki sana animasyonlu videoları profil avatarın olarak ayarlayabileceğini söylemiş miydim?

Telegram’ı kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bir husus, WhatsApp’tan farklı olarak uygulamanın varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeye sahip olmamasıdır. Beni yanlış anlamayın, sohbetler hala Telegram’ın sunucu-istemci MTProto şifreleme protokolü kullanılarak şifreleniyor. Bu ek güvenlik katmanını istiyorsanız, Telegram’ın uçtan uca şifreleme sunan gizli sohbetlerine bakıyor olmalısınız.

Gizli sohbetleri etkinleştirmek için sohbet penceresini açın ve kişi adına dokunun. Şimdi, geçmişte paylaştığınız dosyaları görüntüleyebileceğiniz ayrıntılı görüşme ayrıntıları sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, dikey üç nokta menüsüne dokunun ve “Gizli sohbeti başlat”ı seçin. Telegram artık aynı kişiyle ayrı bir sohbet oturumu oluşturacak. Gizli sohbetlerde, 1 saniye ile bir hafta arasında değişen bir kendini imha etme zamanlayıcısı ayarlayabilirsiniz.

Gizli sohbetlerde mesaj iletme özelliğinin devre dışı bırakıldığını da unutmamalısınız. Platformlar arasında Telegram uygulamalarında kaldığınız yerden devam edebilirsiniz, ancak gizli sohbetler oturumu başlattığınız cihazla sınırlıdır. Başka bir deyişle, aynı hesaptan başka bir Telegram uygulamasında gizli bir sohbete devam edemezsiniz.

WhatsApp’ın karanlık modunun büyük bir hayranı değilseniz ve temayı özelleştiremeyeceğiniz gerçeğinden nefret ediyorsanız, Telegram sizi kollarını açarak karşılamak için burada. Telegram yalnızca güçlü bir tema motoru kullanarak her yönünü özelleştirmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak için temaları dışa aktarmanın bir yolunu sunar. Sohbet temanızı Ayarlar > Sohbet Ayarları > Renk temaları‘ndan değiştirebilirsiniz.