Windows Oyun Modu hakkında bilmeniz gereken her şey

Tüm Windows 10 PC’lerde varsayılan olarak “Oyun Modu” etkindir. Microsoft bir zamanlar bu özelliği lanse etti, ancak şimdi arka planda gözden uzakta duruyor. Tuhaf bir şekilde, bazı insanlar Oyun Modunu devre dışı bırakmanın belirli PC oyunlarının performansını artırdığını bildiriyor! Peki bu doğru mu, Windows’ta oyun modu işe yarıyor mu? Bu gibi soruların yanıtı için okumaya devam edin.

Windows 10’da “Oyun Modu” Ne İşe Yarar?

İlk olarak Windows 10’un Nisan 2017’de yayınlanan İçerik Oluşturucu Güncellemesinde sunulan “Oyun Modu” birçok PC oyununun performansını artırmayı vaat ediyor. Resmi açıklama şudur: Microsoft, Oyun Modu’nun “belirli oyun ve sisteme bağlı olarak daha kararlı bir kare hızına ulaşılmasına yardımcı olduğunu” söylüyor.

Teknik olarak, oyunları algılayarak ve onlara bilgisayarınızın kaynaklarına öncelikli erişim sağlayarak çalışır. Oynamaya odaklandığınız oyun daha fazla CPU ve GPU kaynağı alırken, diğer uygulamalar ve arka plan işlemleri daha az kaynak alır. Bu yalnızca Windows 10 bir oyun oynadığınızı algılarsa çalışır.

Microsoft’un Oyun Modu ile ilgili sınırlı açıklaması, Oyun Modunda Windows Update’in donanım sürücülerini otomatik olarak yüklemeyeceğini veya oyun oynarken bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı bildirmeyeceğini de söylüyor. Bu, kesintileri azaltacaktır.

Oyun Modu Performansı Artırır mı?

Oyun Modu, bilgisayarınızın oyun performansını artırabilir veya artırmayabilir. Oyuna, bilgisayarınızın donanımına ve arka planda çalıştırdığınız şeye bağlı olarak herhangi bir fark göremeyebilirsiniz.

Oyun performansında en büyük artışı, bir oyun bilgisayarınızdaki diğer çalışan programlarla kaynakların kullanımı için rekabet ederken göreceksiniz. Bilgisayarınızda bol miktarda CPU ve GPU kaynağı varsa, Oyun Modu muhtemelen pek bir işe yaramayacaktır.

PC Gamer tarafından yapılan 2017 testi, Oyun Modunun düşük kaliteli donanımda oyun performansını biraz artırdığını buldu.

Neden Oyun Modu Varsayılan Olarak Açık?

Oyun Modu, bir oyun oynadığınızı otomatik olarak algılamaya çalışır ve yalnızca Windows oyun oynadığınızı düşünürse harekete geçer. Dolayısıyla, tüm gün web tarayıcıları ve ofis yazılımları kullanırsanız, Oyun Modu hiçbir şey yapmaz.

Ancak bir oyunu başlattığınızda, Windows 10’un Oyun Modu devreye girer ve bu oyuna bilgisayarınızdaki diğer her şeyden öncelik verir. Öyleyse Oyun Modu neden varsayılan olarak etkinleştirilmesin? Windows bir oyun çalıştırdığınızı düşünmediği sürece hiçbir şey yapmaz.

Oyun Modu Bazen Sorunlara Neden Olabilir

Bazı Windows kullanıcıları, Oyun Modu etkinken bazı oyunların aslında daha yavaş performans gösterdiğini bildirdi. Kulağa garip geliyor ve kesinlikle bu şekilde çalışmamalı ama bazen olabilir.

Örneğin, Mayıs 2020’de Guru 3D, hem NVIDIA hem de AMD grafik donanımında takılmalara ve donmuş ekranlara yol açan Oyun Modu raporları hakkında yazdı.

Bu neden olabilir? Elimizdeki tek şey spekülasyon. Bununla birlikte, bir PC oyununa daha fazla donanım kaynağı tahsis ederken ve arka plan görevlerinden vazgeçerken, Oyun Modu teorik olarak kaynakları önemli arka plan görevlerinden alıp sistemin takılmasına veya oyunun kendisini yavaşlatmasına neden olabilir. Ya da belki Oyun Modunda belirli oyunlar veya grafik sürücüleriyle ilgili garip hatalar vardır. Windows çok karmaşık.

Her iki durumda da, bir PC oyunu oynarken tuhaf sorunlarla karşılaşırsanız (teklemeler, donmalar, çökmeler veya her yönden düşük FPS), Oyun Modunu devre dışı bırakıp bunun sorununuzu çözüp çözmediğini görmek isteyebilirsiniz. Yararlı bir sorun giderme adımıdır.

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Oyun Modunu kontrol etmek için, Başlat menüsünden veya Windows tuşu + I kısayolunu kullanarak Ayarlar penceresini açın. Ayarlar > Oyun > Oyun Modu‘na gidin.

oyun modu

Burada yalnızca tek bir ayar bulacaksınız: Açıp kapatabileceğiniz Oyun Modu. Varsayılan olarak açıktır. Oyun Modunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, anahtarı tıklamanız ve “Kapalı” olarak ayarlamanız yeterlidir.

Bu kadar. Windows 10’un modern sürümlerinde, Oyun Modunu tek bir oyun için manuel olarak etkinleştirmenin veya devre dışı bırakmanın bir yolu yoktur. 2017’nin İçerik Oluşturucu Güncellemesinde, Xbox Game Bar arayüzündeki belirli oyunlar için Oyun Modunu açabilir veya kapatabilirsiniz, ancak bu seçenek artık ortadan kalktı. Windows 10’un Ekim 2020 Güncellemesi itibariyle, modern Xbox Game Bar’ın hiçbir yerinde bulamayacaksınız.

Tek yapabileceğiniz, sistem genelinde Oyun Modunu açmak veya kapatmaktır. Windows bir oyun oynadığınızı düşünürse, Windows Oyun Modu’nun ince ayarlarını etkinleştirir. Windows bir oyun oynadığınızı algılamazsa, onu manuel olarak etkinleştirmenin bir yolu yoktur.

Yine de endişelenmeyin: Windows bir oyun oynadığınızı fark etmese ve Oyun Modu’nu etkinleştirmese bile, muhtemelen çok fazla şey kaçırmıyorsunuzdur.