DDR3 ile DDR4 arasındaki fark

RAM, bir bilgisayarın hayati bileşenlerinden biridir. Ayrıca, çok çeşitli model ve markalar nedeniyle yeni bir bilgisayar seçerken veya toplarken en fazla şüphe yaratan PC bileşenlerinden biridir. Tüm şüpheleri gidermek için, modeller arasındaki farkları anlamak için DDR3 ve DDR4 standartlarıyla ilgili her şeye bu karşılaştırma çalışmasıyla bir göz atın. DDR3 bellek yerleşik bir bellek standardıdır, DDR4 ise teknolojinin evrimidir. Bu iki tür PC belleği arasındaki bu karşılaştırmada, aradığınız şey için hangisinin en uygun olduğunu göreceğiz.

İlk başta, standardın gelişimi, özellikle bireysel kullanıcılar için performansta büyük bir sıçrama getirmediğinden, iki modelin teknik özellikleri arasında doğrudan bir karşılaştırma yapmak biraz zordur. DDR4 bellekler, önceki modele göre daha üstün özelliklere sahiptir. Bunlar, temel kullanım için büyük bir ilerleme sağlamasalar da, DDR3 teknolojisi sınırlarına ulaştığında öne çıkan gelişmelerdir. Bu nedenle, DDR4, daha ağır programlar ve oyunlar çalıştırabilen ve gelecekteki yükseltmelere hazır bir makine isteyenler için ilginç bir seçenek olmaktan öte bir seçenektir.

Şu anda bir PC için satın alabileceğiniz üç ana RAM türü vardır: DDR3, DDR3L ve DDR4. DDR4’ün selefi DDR3’e göre yaptığı en önemli gelişmeler, daha geniş RAM bellek saat hızları ve zamanlamaları, daha düşük güç tüketimi ve azaltılmış gecikme süresidir.

DDR3 ile DDR4 bellek tasarımı

Görsel olarak, DDR3 ve DDR4 modellerinin küçük farklılıkları vardır. Kontak pimlerinin sayısı ve geçme konumu gibi. Diğer bir detay ise DDR4’ün biraz daha kalın olması ve alt kenarında düzgün bir eğriye sahip olması.

Teknik açıdan, DDR4 modülleri 1,2 volt kullanarak enerji açısından daha verimlidir, DDR3 tipi bellek ise güç için 1,5 volt kullanır. Bu küçük fark, örneğin dizüstü bilgisayarların pil ömrünü uzatmaya yardımcı olarak, güç tüketiminde %40’a kadar tasarruf sağlayabilir.

RAM hızları, çalışma frekansları

Düşük tüketimin yanı sıra yeni nesil belleklerin diğer avantajları kapasite ve çalışma frekansıdır. 512 MB’den 8 GB’a kadar kapasitelerde DDR3 bellekler mevcuttur. DDR4, 4 GB ile 32 GB arasında olabilir. Frekans ile ilgili olarak DDR3 bellek 800 ila 2.400 MHz hızında çalışırken, DDR4 2.133 ila 5.100 MHz değerleriyle çalışır. Aynı zaman aralığında daha fazla indirmeye izin verdiği için bu büyük bir farkı temsil eder. Bunun yerine, DDR4 belleklerinde bir belleğin okumaya başlaması için gereken gecikme olan gecikmede bir artış var.

Bu oran, çalışma sıklığına bağlı olarak artmaktadır. Normal olarak DDR3’te CL10 veya CL11 ve DDR4’te CL14 veya CL15 olarak gösterilen bu verileri bellek özelliklerinde görmek mümkündür. CL ne kadar küçükse, okumadaki gecikme o kadar küçük olur. Gecikme oranı, bu iki bellek arasındaki performanstaki küçük farktan sorumludur. RAM üreticileri çıtayı daha da üst noktaya taşıyarak, her biri 5100Mhz’de saat hızına sahip dört ayrı 32GB çubukla tamamlanmış 128GB DDR4 konfigürasyonuyla yepyeni bir çılgın ürünü sergiliyor.

Güç tüketimleri

Çoğu DDR3 düzeni için güç tüketimi, varsayılan kurulumlarda 1,5 volt arasında ve hız aşırtmalı makinelerde 1,975 volta kadar çıkarken, DDR4 RAM yalnızca 1,2 v’de daha verimli çalışır, bu da çubuğun üreticisine ve RAM miktarına bağlı olarak 1,05 v’nin altına indirilebilen bir ayardır. DDR3L standardı, bu bölümde 1,35v’de (“L”, “Düşük voltaj” anlamına gelir) saygın bir ilerleme sağlar, ancak DDR4’ün genel verimliliği onu bir adım öteye taşır.

Uzman olmayanların terimleriyle bu, daha düşük voltajlarda DDR4’te daha yüksek aktarım hızlarının elde edilebileceği anlamına gelir, bu da zaman içinde daha fazla sistem kararlılığı anlamına gelir. Bir hız aşırtma testi sırasında RAM’inizin yanma tehdidini azaltmaya yardımcı olur ve özellikle volt aşımlarının makineye bir bütün olarak yükleyebileceği yükü azaltır.

ram slotlari

İşlemci desteği ve maksimum bellek sınırı

DDR4’ün DDR3’e göre yaptığı son destek, tek bir ana kartta depolayabileceği maksimum bellek sınırıdır. Mümkün olan en iyi senaryoda, bir DDR3 yapılandırmasının teorik maksimum sınırı 128 GB iken, DDR4’ün 512 GB’de bu miktarın dört katı maksimuma çıkabildiği söyleniyor. Ancak, hiçbir sistemin gerçek dünya test senaryolarında her iki kurulumu da başarıyla çalıştırdığı henüz gösterilmemiştir.

Intel’in Haswell-E serisinin yanı sıra şirketin Skylake dört çekirdekli CPU’ları da dahil olmak üzere sonradan çıkan tüm işlemcileri DDR4’ü destekleyebilen işlemci özelliklerine sahiptir. DDR4 RAM, 2016’da Haswell-E sunumunun bir parçası olarak ilk kez ortaya çıktı. Uyumlu bir Haswell oyun kurulumunda DDR3 ile DDR4’ü karşılaştıran Anandtech tarafından yürütülen bağımsız testlerde, rakip bellek türleri arasındaki gerçek dünyadaki farklılıklar neredeyse hiç yok denecek kadar azdı.

Performans farkları

Skylake, CPU ağırlıklı uygulamalar söz konusu olduğunda Haswell’e göre bir dizi iyileştirme yapsa da, DDR3 ve DDR4 arasındaki fark hala o kadar keskin değil. Anandtech tarafından GTA V’de Skylake i7-6700k işlemci ve 2133 Mhz saat hızına sahip 16 GB DDR4 kullanılarak GTA V’de benzer testler yapıldığında, sistem FPS sonuçlarını yalnızca DDR3 kullanılarak aynı konfigürasyonla elde edilenden yalnızca birkaç ondalık nokta üzerinde yayınlayabildi.

Neyse ki, Skylake tabanlı sistemden çıkan profesyonel uygulamalar söz konusu olduğunda performanstaki boşluk biraz daha belirgin hale geldi. WinRar (bellek yoğun bir işlem olarak biliniyor) kullanarak bir ayıklama üzerinde çalışırken, DDR4, 720p’de oluşturulmuş görüntüler, yazılımlar ve videolar dahil olmak üzere çeşitli dosyalarla eksiksiz bir 1,52 GB arşivi açma görevinde daha hızlı sonuçlar verebildi.

Çıplak gözle bakıldığında, performanstaki bu artışlar önemsiz görünebilir, ancak kendilerini bu tür uygulamaları günlük bazda çalıştırırken bulabilecek profesyonellerin senaryosuna uygulandığında, DDR4’e geçerek kazanılan bekleme süresi miktarı aslında önemli bir şey toplamaya başlar. Dolayısıyla Skylake, oyun için Haswell’e göre somut bir fayda sağlamasa da, DDR4’ün her iki nesil CPU’da WinRar veya Photoshop gibi daha fazla RAM yoğun uygulamaları çalıştıran herkes için DDR3’e göre marjinal sayıda iyileştirme sağlayabileceği açıktır.

DDR4’ün DDR3’e göre maliyeti

Piyasadaki yeni teknolojiler gibi, DDR4 RAM’in çubukları da DDR3 muadillerinden açıkça daha pahalı. Aynı üreticinin iki RAM modelini karşılaştırırken, aynı saat hızı ve bellek miktarına sahip aynı marka çubukların fiyatları arasında ortalama yüzde 20 fark bulunuyor. Bu, her şey düşünüldüğünde çok da kötü değil, ama yine de daha pahalıdır. Neyse ki, DDR4’ün maliyeti son zamanlarda önemli ölçüde düştü ve zamanla daha da düşecektir.

Bununla birlikte, bu fiyatların yalnızca RAM çubukları için olduğunu ve sisteminizin tam DDR4 uyumluluğu için yükseltilmesi için eklemeniz gerekebilecek ekstra bileşenleri hesaba katmadığını unutmayın. Eski bir ana kart veya uyumlu olmayan bir işlemci çalıştırıyorsanız (örneğin, daha eski Haswells veya AMD eşdeğerleri), DDR4 RAM kullanmak için bunları da yükseltmeniz gerekir.

DDR3 mü DDR4 mü tercih etmeli

Eski oyunlar (2018 öncesi) söz konusu olduğunda, DDR4’ün selefine göre yaptığı iyileştirmeler, en iyi ihtimalle minimum düzeydedir. Ancak son yıllarda çıkan AAA oyunların çoğu DDR4 çubuklarla çok daha iyi performans sağlar. Bununla birlikte, Photoshop gibi tasarım programlarıyla çalışan profesyoneller için, azalan gecikme ve yanıt süreleri, artık yaşlanan DDR3 ve DDR3L standartlarına göre gözle görülür bir gelişme sağlayabilir.

Bir sonraki bilgisayarınızı oluştururken asıl endişe, amacınız bilgisayarınızı mümkün olduğunca geleceğe hazır hale getirmekse, en yeni nesil işlemci tabanlı bir yapılandırma ile beraber DDR3 yerine DDR4’ü tercih etmemenizin pek çok açık nedeni yoktur. Bununla birlikte, daha eski bilgisayarlarda Haswell’i kullanarak DDR3 veya DDR3L ile yakın zamanda bir bilgisayar kurduysanız veya yeni bir yapıda biraz para kazanmak istiyorsanız, diğer bileşenlerin artan maliyeti çabaya değmeyebilir.