Mantar kahvesi nedir, sağlıklı mı?

Mantar nesillerdir Çin tıbbında kullanılırken, kahve içenler faydalarını daha yeni keşfettiler ve şu anda mantar kahvesini sıcak bir trend haline getiren durum da aynen budur. Peki mantar kahvesi nedir ve nasıl yapılır?

Mantar kahvesi nedir?

Mantar kahvesi, toz haline getirilmiş şifalı mantarlarla karıştırılmış normal bir siyah kahvedir. Mantar katılarak yapılmasına rağmen, tozda kullanılan türlerin portobello veya beyaz düğme mantarlarına göre daha yumuşak, topraksı bir tada sahip olması nedeniyle kahvenin tipik bir mantar tadı yoktur.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ulusal besin veritabanına göre, içecek, sekiz ons başına 95 mg kafein içeren standart kahvenin yarısı kadar kafein içeriyor. Mantar kahvenin kafein içeriği, sekiz ons başına 50 mg kafein içeren yeşil çayınkine benzer.

Mantar kahvesinin kafein seviyeleri standart kahveden daha düşük olsa da, mantar tozunda kullanılan mantar çeşitlerinden biri olan Cordycepts sinensis doğal bir enerji arttırıcı ve nesillerdir geleneksel Çin tıbbında kullanılmış olduğu için, içecek daha az yan etkiyle daha iyi enerji artırıcı özelliklere sahip olabilir.

Mantar kahvesinin sağlığa faydaları

Kahvenin faydaları, mantar tozunda kullanılan mantarlara göre değişir. Örneğin, bir maitake mantarı karışımının kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğuna inanılır, bu, vücudun herhangi bir zihinsel veya fiziksel zorluğa karşı savaşmasına yardımcı olan bir tür adaptojendir.

Bu arada, chaga mantarı, kahvede tipik olarak mide rahatsızlığına neden olan asidi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca çoğu mantar, eşsiz sülfür içeren antioksidanlar ergothioneine ve glutatyonun en yüksek diyet kaynağıdır.

Mantarlar ayrıca selenyum, potasyum ve bakır gibi zengin bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca sağlıklı kemiklerin korunmasına ve eklem komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olan kalsiyum içerirler. Son olarak, mantar kahvesi, kolesterol veya yağ içermediği için kilo vermek isteyenler arasında popüler bir içecektir.

Mantar Kahvesi nasıl yapılır?

Mantar kahvesi, toplanan, kurutulan ve daha sonra toz haline getirilen mantarlar kullanılarak yapılır.

Mantar tozu üretmek için en yaygın olarak kullanılan mantarlar arasında kordiseps, chaga ve aslan yelesi bulunur. Genellikle, türlerden biri veya daha fazlası, tipik olarak tek porsiyonluk paketler halinde satılan türden hazır kahve ile karıştırılır.

Şu anda Türkiye pazarında bulunan mantar kahvesi, esasen toz haline getirilmiş tıbbi mantarlarla karıştırılmış normal bir kahvedir. Mantar tozu kullanarak kahve alternatifleri üreten birkaç marka var. İşleri daha da ilginç hale getirmek için, üreticiler çeşitli aromalar deniyor ve hindiba, nane ve anason gibi malzemelerle karıştırılmış mantarlı kahveyi piyasaya sürüyor.