Süzme peynirin faydaları

Zengin, doku dolu ve protein yüklü süzme peynir harika bir atıştırmalıktır. Bazen lor ve peynir altı suyu olarak adlandırılan bu süt ürünü, eskitilmemesi, aksine taze satılması ve servis edilmesi açısından peynirden farklıdır. Diğer peynirlere kıyasla kalorisi de düşüktür.

Süzme peynir, güçlü bir gıda olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Muhtemelen binlerce yıl önce çeşitli biçimler mevcut olsa da, bugün bildiğimiz haliyle ürün, ABD Tarım Bakanlığı’nın onu protein tüketmek için en iyi seçenek olarak tanıttığı I.Dünya Savaşı sırasında ilk kez popüler oldu. O zamanlar amaç yurtdışında konuşlanmış askerler için et arzının mümkün olduğunca azaltmaktı.

Savaştan sonra, süzme peynir bir diyet yemeği olarak popülerliğini sürdürdü. Popülerliği 1970’lerde zirveye ulaştı. Süzme peynir, yoğurda yerini kaybetmiş olsa da diyete önem veren süt severler için harika bir alternatif olmaya devam etmektedir.

Beslenme bilgisi

Süzme peynir, yüksek kalsiyum içeriği ile kabul edilebilir, ancak bu, onu diyetinize eklemeye değer kılan birkaç besinden yalnızca biridir. Aynı zamanda kansızlığın önlenmesinde önemli rol oynayan harika bir B12 vitamini kaynağıdır.

Süzme peynirdeki diğer besinler şunları içerir: Potasyum, Fosfor, Selenyum, A vitamini.

Bir fincan az yağlı süzme peynir porsiyonu şunları içerir: 183 kalori, 24 gram protein, 5 gram yağ, 11 gram karbonhidrat, 0 gram lif, 9 gram şeker.

Süzme Peynirin Faydaları

Süzme peynir, kemik sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayan mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Daha fazla kalsiyum alan kişilerin osteoporoz geliştirme olasılığı daha düşüktür. Süzme peynir ayrıca şunları sağlayabilir:

Kalp kontrolü

Süzme peynir, özellikle diğer az yağlı süt ürünleri ile karşılaştırıldığında kan şekeri seviyeleri üzerinde sınırlı bir etkiye sahiptir. Tip 2 diyabet hastaları için bu, onu diğer peynirlere harika bir alternatif yapar.

Kas kalitesi

Araştırmalar, yatmadan önce süzme peynir gibi protein açısından zengin atıştırmalıklar yiyenlerin daha iyi kas kalitesi ve daha yüksek metabolizmaya sahip olduğunu gösteriyor. Süzme peynirdeki yüksek protein içeriği çoğunlukla kazeinden gelir, bu da peynir altı suyu proteini kadar kas oluşturabilir.

Tiroid sağlığı

Süzme peynir, tiroidinizin nasıl çalıştığı konusunda önemli bir rol oynayan temel bir eser mineral olan mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Bu nedenle Hashimoto tiroiditi veya Graves hastalığı olanlar için faydalı olabilir.

Süzme Peynirin Zararları

Süzme peynirin kalorisi düşük olabilirken, bazı çeşitlerde önemli düzeyde doymuş yağ ve daha fazla kalori vardır. İhtiyacınız olan tüm faydaları aldığınızdan emin olmak için satın almadan önce etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Ekstra lezzete mi ihtiyacınız var? Önceden karıştırılmış bir versiyonu seçmek için ilave şeker veya tuz riskine girmeden önce meyve veya sebzeleri kullanarak kendinizinkini ekleyin.