Hala oynayabileceğiniz iyi grafikli 10 eski oyun

Bu klasik oyunlardan bazılarının kaç yaşında olduğuna aldırmayın, grafikleri hala zamanın testine dayanıyor ve muhteşem oldukları zamandan hatıralar bırakıyor.

Bazı video oyunları kaliteli şarap gibi yaşlanırken, diğerleri çok fazla zamanın akışına dayanmaz. Bazen suç, oyundadır, ancak çoğu zaman grafikler, göz kamaştırıcı yeni oyunlarla karşılaştırıldığında dayanmadıkları için eleştirilir. Daha sonra, ilk piyasaya sürülmesinden on yıllar sonra bile bir cevher gibi görünmeye devam eden belirli oyunlar var.

Bunlar, oyuncuları kendine sadık ve bağlı kılan ve herhangi bir oyun için onları geri çekmeye devam eden oyunlardır. Bu 10 oyunun kolayca kanıtladığı gibi, dünyanın en gelişmiş grafik motorları görsel bir etki yaratmak için gerekli değildir, sadece oyuncuların onlara bir şans daha vermesini bekler.

Half-Life 2

Half-Life 2

Half-Life, FPS dünyasını kasıp kavurmuş olabilir, ancak vaftiz babası nişancı olarak ününü gerçekten sağlamlaştıran devam oyunuydu. Devam, Valve’ın oyunun grafiklerini, dokularını ve ortamlarını büyük ölçüde güçlendiren Source 2 motorunu kullanması sayesinde orijinalde önemli bir gelişmeydi.

Çıktığı günden bu yana grafik teknolojileri birkaç kez sıçrama yapsa da Half-Life 2, adı anıldığında hala oyuncuları ayağa kaldırıyor ve selamlıyor. Muhteşem aydınlatma, doku ve çevresel özellikleri ile oyun, 2004 çıkış tarihinin önerdiğinden daha taze görünmeyi başarıyor.

God Of War

God Of War

Orijinal God of War, doku bölümünde, özellikle de çözünürlük söz konusu olduğunda, yaşlanma belirtileri gösteriyor. Bu, oyunun 4K sonrası bir dünyada çok acı çektiği anlamına gelmez. Aslında, God of War, büyük ölçüde nasıl uygulandıkları sayesinde, görseller söz konusu olduğunda hala sunabileceği çok şey var.

Elbette dokular burada biraz çamurlu görünüyor, ancak kare hızları hala sağlam ve bu, tüm ekranı kaplayan devasa boss savaşları için önemlidir. Bu oyunun cazibesinin bir parçası, her yeni alanla kendini sürekli olarak yeniden keşfetmesi. God of War, o zamandan beri birçok oyuncu en yeni bölüme geçmiş olsa bile havlu atmayacak.

Crysis 3

Crysis 3

Orijinal Crysis, bir zamanlar 2008’den sonra yapılan her PC için teorik bir ölçüt olarak kullanıldı ve bu, grafik kalitesinin bir kanıtı. O zamandan beri, oyunun olması gerektiği kadar optimize edilmediği ortaya çıktı, bu gerçek, orijinalin tek çekirdekli CPU performansına odaklanmasına bağlı kalan Crysis Remastered’ın yeniden piyasaya sürülmesiyle açıkça ortaya çıktı.

İki oyunu hızlı ileri sarın ve Crysis 3’te bunalmamak çok kolay. Bu harika görünen bir dünya, topraklarını geri almaya çalışan doğayla dolup taşan modern şehir manzaralarının bir karışımı. Bu, şimdiye kadar yapılmış görsel olarak en şaşırtıcı oyunlardan biri ve 2013’te çıkan bir oyun için hiç de fena sayılmaz.

Soulcalibur

Soulcalibur

Günümüzün yüksek çözünürlüğünün avantajı olmasa bile, Soulcalibur’un Dreamcast limanı hala saygı gerektiren bir grafik fenomendir. Bazı açılardan, bu bağlantı noktası arcade versiyonundan bile daha iyiydi ve Dreamcast’in bu kadar yüksek kaliteli görsellere alışık olmayan oyuncuları şaşırtmak için üstün işleme yeteneklerinden tam olarak yararlandı.

Soulcalibur’un karakter modelleri ve arka planları hala mükemmel, ancak bu pakete gerçekten güzel bir kırmızı yay ekleyen, bireysel karakter kata gösterileri gibi ekstra içeriğin eklenmesi. Oyunun kaç yaşında olduğu konusunda Soulcalibur hala mirasına bağlı.

Homeworld 2

Homeworld 2

Orijinal Homeworld hayranların favorisi olabilir, ancak doku ve model bölümünde yaşını gösteriyor. Yakın zamanda piyasaya sürülen Remastered paketi, yeni bir izleyici kitlesi için devam oyununu güçlendirdiği gibi oyunun hakkını verdi. Orijinal Homeworld 2’ye ne dersiniz?

Bununla orijinal arasında ne kadar büyük bir görsel atlama olduğunu doğru bir şekilde iletmek zor. Remastered formunun dışında bile Homeworld 2, şimdiye kadar yapılmış en şaşırtıcı ve güzel uzay strateji oyunlarından biridir.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

İnanması zor ama Grand Theft Auto V şu anda sekiz yaşında, ancak oyun hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Oyuncular hala topluluğa aktif olarak katılıyor ve modlama sahnesi GTA V Remastered gibi harika yeni içerikler üretmeye devam ediyor. Kısacası, hala dolu bir benzin deposu var.

Görsel olarak, GTA V, motorunun bir kanıtı olan, daha yeni PC’lere paraları için bir şans verme yeteneğine sahiptir. Karakter modelleri, ortamlar ve tabii ki arabalar güzel bir şekilde işlenmiş ve piyasaya sürüldüğü günkü kadar iyi görünüyor. Bu kolay bir başarı değil.

Far Cry 2

Far Cry 2

Tüm Far Cry oyunlarından ikincisi, oyuncuların hala güzel anılarla dönüp bakmaya devam ettiği oyundur. Far Cry 2, tüm serinin açık ara en bağışlayıcı ve cezalandırıcısı olduğu için nedenini hayal etmek zor. Oyuncuyu sıtma hastalığına yakalanmaya ve ilaç aramaya devam etmeye zorlayan herhangi bir oyun, sert bir tekliftir.

Grafik cephesinde, Far Cry 2 kesinlikle mükemmel. Bu, dünya kurma tasarımında bir ustalık sınıfıdır ve gerçekten orada olma hissi hala mevcuttur. Elbette, serinin yeni üyeleri gelişmiş yeni motorlar kullanıyor olabilir, ancak bir nedenden dolayı Far Cry 2 onlara paralarını hak etmeleri için bir şans vermeye devam ediyor.

Contra III: The Alien Wars

Contra III

Bu, bizi Super Nintendo’nun baskınlık için Sega Genesis ile savaştığı 16-Bit dönemine kadar geri götürüyor. Cephaneliğindeki en önemli oyunlardan biri, NES’te üç oyunla giriş yapan, hit Contra serisinin 16 bitlik devamıydı. Ayrıca şimdiye kadar yapılmış en çılgın ve adrenalin pompalayan nişancılardan biriydi.

Contra III, çılgın patlamalar, psychedelic efektler, devasa boss dövüşleri ve hızlı tempolu ilerlemenin bir karışımı sayesinde bugün bile harikulade görünüyor. Tüm oyun, bir kartuşa tıkıştırılmış uzun bir taşikardi nöbeti ve neredeyse 30 yaşında olmasına rağmen hala görünüm bölümünde duruyor.

Killzone 2

Killzone 2

Killzone 2, aslında oyunun son motorunda çalışmayan tartışmalı bir E3 fragmanı ile ünlüdür. Bu biraz yaygaraya neden oldu, ancak son oyun düştüğünde kısa sürede unutuldu. Killzone 2 harika görünüyordu ve hala öyle. PlayStation 3 uzun zaman önce ıskartaya çıkmış olsa da, bu FPS oyunu çizgilerini gururla taşıyor.

Nemli, karamsar atmosfer, ön plana çıkan ışık efektleri ve endüstriyel dünya dokuları, kemik kıran oyun gibi hala birinci sınıf. Oyunun, Horizon Zero Dawn’ın geçen yıl PC’ye taşınmasıyla aynı şekilde diğer platformlara taşınması için yapılacak bir tartışma var. Umarız birileri dinliyordur.

Alien Soldier

Alien Soldier

Sega Genesis, 64 renk paleti ile sınırlıydı. Bununla birlikte, 16-Bit oyun makinesi, büyük ölçüde, Alien Soldier gibi harika oyunlar yapmak için donanımdan yararlanabilen geliştiriciler sayesinde, kendi başına kalmayı başardı.

Evet, birçok Genesis oyunu bunda rol almış gibi görünüyor, ancak Alien Soldier tamamen başka bir şeydi. Devasa hareketli karakterler, ipeksi akıcılıkta oynanış ve büyük patlamalar öne çıkan özelliklerden sadece birkaçı. Sınırlı bir renk kümesinde çalışan eski bir 16-Bit oyun için, gerçekten 25 yıldan fazla bir süre sonra göze çarpmayı başarıyor.