Mükemmel şekilde patates haşlama yöntemleri

Patatesleri kaynar suda pişirmek, patates püresi, patates salatası ve birçok basit garnitür yapmanın ilk adımlarından biridir. Patateslerinizi pişirmeye nasıl hazırlayacağınızı ve her seferinde mükemmel patatesler için patatesleri ne kadar süreyle kaynatacağınızı göstereceğiz.

Patates haşlama konusunda karmaşık bir şey yoktur, ancak temel pişirme becerilerinde olduğu gibi, haşlanmış patateslerde ustalaşmak cephaneliğinizde olması iyi bir şeydir çünkü beceriyi kullanmak için çok fazla şans vardır. Patates, piyasadaki en çok yönlü ve en çok sevilen gıdalardan biridir, çünkü büyük ölçüde onları çok sayıda lezzetli yemeğe dönüştürebilirsiniz. Patates püresi veya patates salatası için patates haşlamayı planlıyor olabilirsiniz, sonuçtan memnun kalmanızı sağlayacak birkaç ipucu ve püf noktası vardır.

Ocakta Patates Nasıl Haşlanır?

Patatesleri kaynatmanın en yaygın yolu ocakta su dolu bir tenceredir. Bununla birlikte, daha lezzetli patates istiyorsanız, onları et suyunda veya et suyu ve su karışımında kaynatmayı düşünün.

1. Patateslerinizi Hazırlayın

Patatesleri temiz bir ürün fırçasıyla ovalayarak başlayın ve sonra durulayın. İsterseniz patatesleri bir sebze soyucu veya soyma bıçağı ile elinizden keserek soyun. Patates soyucunun ucuyla filizleri ve yeşil alanları çıkarın.

Patatesleri haşlamadan önce soymanız gerekip gerekmediği konusunda pek çok tartışma var ama her iki türlüsü de yanlış değil. Kaynatma işlemi sırasında kabuğun açık bırakılması, patatesin kabukta bulunan bazı vitamin ve besin maddelerini tutmasına yardımcı olabilirken, bu gerçekten kişisel tercihlere bağlıdır.

patates haslama yontemleri 1

2. Daha Küçük Parçalar Halinde Kesin

Pişirme süresini hızlandırmak için patatesleri dörde bölün. Küçük yeni patatesleri bütün olarak bırakın ve büyük olanları ikiye bölün. Patatesleri küp şeklinde dilimlemek için, istediğiniz kalınlıkta dilimleyin, ardından birkaç dilim üst üste koyun ve her iki yönde birkaç kez çaprazlamasına kesin. Patatesleri kestiğiniz boyut ne olursa olsun, parçaları aynı boyutta tutun, böylece aynı anda pişmeleri tamamlansın.

3. Patatesleri Geniş Bir Tencereye Yerleştirin

Kesilmiş patatesleri bir tencereye veya fırına koyun. Patateslerin üstünü kaplayacak kadar soğuk su ekleyin. Suya ½ ila 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Ocağı açın ve suyu kaynatın. Isıyı orta düşük veya düşük seviyeye indirin. Tencereyi bir kapakla örtün. Patatesleri yumuşayana kadar hafifçe kaynar suda küp olarak doğranmış patatesler için yaklaşık 15 dakika ve dörde bölünmüş patatesler için 20-25 dakika pişirin. Yeterince hassas olup olmadıklarını test etmek için bir çatal kullanabilirsiniz. Çatalınız düzgün pişmişlerse patatesin içinden kolayca kaymalıdır.

4. Patatesleri süzün

Küp küp doğranmış patatesleri bir kevgir içine dökün veya büyük patates parçalarını sıcak sudan çıkarmak için oluklu bir kaşık kullanın ve kaseye koyun. Tarifiniz soğutulmuş patates gerektiriyorsa, onları soğuk su altında tutun veya soğutma sürecini hızlandırmak için bir buz banyosuna daldırın.

haslama patates

Mikrodalgada Patates Nasıl Haşlanır?

Patatesleri çabuk kaynatmak istiyorsanız, mikrodalgayı kullanmayı deneyin. Küçük çapa yığınları için harika bir çözümdür.

  1. Patatesleri yukarıdaki talimatlara göre hazırlayın.
  2. Kesilmiş patatesleri mikrodalgaya uygun bir kaseye koyun. Patatesleri kaplayacak kadar su ve bir tutam tuz ekleyin. Kaseyi plastik bir örtü ile örtün ve havalandırmak için sargıya delikler açın.
  3. Mikrodalga 5 dakika boyunca çalışsın. Karıştırın ve tekrar streç filmle örtün ve 5 dakika daha veya yumuşayana kadar pişirin.
  4. Bir kevgir içinde süzün.

Fırında Patates Nasıl Haşlanır?

Kolay çözümlerde nihai sonuç için, fırın kullanarak patatesleri pişirebilirsiniz. Ocak gerektiren diğer yemekler üzerinde çalışmak istediğiniz zamanlar için mükemmeldir. Pişiriciniz aslında sıvıyı “kaynatmaz”, ancak etkisi aynıdır ve pişmiş patatesleri patates püresi için kullanmayı planlıyorsanız, doğrudan yavaş pişiricinizden ezebilir ve hatta servis yapabilirsiniz.

  1. Kesilmiş patateslerinizi pişiricinize yerleştirin. Su veya et suyu gibi bir bardak pişirme sıvısı ekleyin. Sıvının çoğu, pişirme işlemi sırasında patatesler tarafından pişecek veya emilecek, bu da boşaltmayı gereksiz kılacaktır.
  2. Örtün ve yumuşayana kadar düşük ateşte pişirin.

Haşlanmış Patates Nasıl Servis Edilir?

Pişmiş patatesleri kullanmanın tonlarca yolu vardır. Patates salatası hazırlayın ya da kabuklu bir patates püresine rustik bir yaklaşımla kızarmış patates salatası yapın. En sevdiğiniz şey patates püresi ise, yanlış yolda değilsiniz.

Haşlama İçin En İyi Patatesler Nelerdir?

patates haslama turleri

Patateslerdeki nişasta içeriği türden türe farklılık gösterdiğinden, onlarla ne yapmayı planladığınıza bağlı olarak bazıları kaynatmak için diğerlerinden daha iyidir. Patatesteki nişasta miktarı dokuyu etkileyebilir, bu nedenle yaptığınız yemek için doğru türde patates kullanın.

  • Yüksek nişastalı Patates: Russet veya Idaho gibi patatesler hafif, etli bir dokuya sahiptir. Bir kez kaynatıldıktan sonra ezmek için idealdirler.
  • Orta nişastalı Patates: Yellow Finn ve Yukon Gold gibi çeşitler daha fazla nem içerir, bu nedenle yüksek nişastalı yumrular kadar kolay dağılmazlar. Ezmek, çorbalara veya güveçlere eklemek ve garnitür olarak kullanılabilirler. Patates salatası için de kullanılabilirler.
  • Düşük nişastalı Patates:Round Red, Round White ve New Potatoes gibi patateslere genellikle mumsu patates denir. Haşlandığında şeklini diğer patateslerden daha iyi tutarlar, bu da onları patates salataları için mükemmel hale getirir veya garnitür olarak tereyağlı tereyağı ile karıştırırlar.

İyi Patates Nasıl Seçilir ve Çürümekten Nasıl Korunur?

Patatesleri bu kadar popüler yapan şeylerden biri, nispeten ucuz olmaları ve yıl boyunca bulunabilmeleridir. Hatta Türkiye’de devlet 2021 yılında ücretsiz patates dağıtımı bile yapmıştır. Mağazada patates seçerken, pürüzsüz, lekesiz kabuklu, temiz olanları arayın. Sert olmalı ve çeşitlilik için tipik olan bir şekle sahip olmalıdırlar. Yeşil benekli veya yumuşak, küflü veya buruşmuş patateslerden kaçının.

Patatesleri birkaç haftaya kadar karanlık, serin ve iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Patatesleri buzdolabında saklamayın.