Microsoft Güvenlik Tarayıcısı nedir?

Windows bilgisayarlarını zararlı tehditlerden ve gizli kötü amaçlı yazılımlardan korumak için Microsoft, güvenliği ihlal edilmiş bir sistemi temizlemenin birçok yolunu sunar. Bilgisayarı tarayan ve bilgisayarı istenmeyen yazılımlardan uzak tutan yerleşik Microsoft Defender’a (Windows Güvenliği de denir) sahipsiniz. Ancak Microsoft Defender virüslere karşı herhangi bir işlem yapmazsa, bir de kullanabileceğiniz Microsoft Güvenlik Tarayıcısı (MSERT) vardır.

Daha önce Güvenlik Tarayıcısını (Microsoft Safety Scanner) hiç duymamış olma ihtimaliniz var ve biz bunu düzeltmek için buradayız. Bu yüzden bu yazıda, Microsoft Güvenlik Tarayıcısının ne olduğunu ve bilgisayar virüslerinden ve casus yazılımlardan kurtulmak için nasıl kullanılacağını öğreneceğiz. Burada, Microsoft Güvenlik Tarayıcısını ve kullanım durumlarını açıkladık. Bunun nasıl kullanılacağına dair talimatları da bulabilirsiniz.

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı nedir?

Microsoft Defender gibi, Microsoft Güvenlik Tarayıcısı da Windows bilgisayarlar için kötü amaçlı bir yazılım temizleme aracıdır. Hatta Microsoft Defender ile aynı motoru ve virüs tanımını paylaşır. Peki Microsoft Güvenlik Tarayıcısı ile Windows Defender arasındaki fark tam olarak nedir?

Her şeyden önce, Microsoft Güvenlik Tarayıcısı gerçek zamanlı koruma sunmaz ve geleneksel antivirüs programınızın yerine geçmez. İkinci olarak, taşınabilir bir programdır, yani bağımsız bir programdır ve diğer yazılım programları gibi kuruluma ihtiyaç duymaz. Sadece indirin ve programı çalıştırın. Windows 10 bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya başlamak için herhangi bir uygulama yüklemesini, motor güncellemesini ve yeni virüs tanımlarını beklemenize gerek yoktur. Yani evet, Microsoft Güvenlik Tarayıcısı başlı başına eksiksiz bir programdır.

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı gibi programlar, ana sistem bileşenleri de dahil olmak üzere bir bilgisayar tehlikeye düştüğünde kullanışlıdır ve güvenlik durumunu kontrol etmek için herhangi bir yazılım yüklemenize izin verilmez. Bu senaryoda, artık sisteme güvenemezsiniz ve bilgisayarınızın güvenliğini gözden geçirmek için harici bir programa ihtiyaç duyabilirsiniz. Microsoft Güvenlik Tarayıcısı tüm sistemi tarar ve kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları, virüsleri ve her türlü gereksiz yazılımı arar. Ayrıca bunları tek bir tıklama ile kaldırmanızı sağlar.

Microsoft Defender’ın aksine, Microsoft Güvenlik Tarayıcısının yalnızca 10 günlük bir geçerliliğe sahip olduğunu unutmayın. 10 günlük geçerlilik süresi dolduktan sonra, Microsoft’un web sitesinden en son sürümü indirmeniz gerekir. Bunun nedeni, yeni aracın, yeni bulunan kötü amaçlı yazılımları yakalamak için motor ve virüs tanımı güncellemelerini getirmesidir.

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı Nasıl Kullanılır?

1. Öncelikle bu sayfaya gidin ve Microsoft Güvenlik Tarayıcısını ücretsiz indirin. Çoğu modern bilgisayar 64 bit mimari üzerine inşa edilmiştir, bu nedenle devam edin ve 64 bit programı indirin. Bununla birlikte, kafanız karışırsa, Windows Ayarlarını açın ve Sistem > Hakkında’ya gidin. Burada, Sistem Türünü onaylayabilirsiniz. Windows sürümü öğrenme ile ilgili daha fazla bilgi alın.

microsoft guvenlik tarayicisi 1

2. Ardından, indirilen programa çift tıklayın ve çalıştırın. Kullanıcı anlaşmasını kabul edin ve “İleri”yi tıklayın. Sonraki ekranda da “İleri”yi tıklayın. Kuruluma gerek yok.

microsoft guvenlik tarayicisi 2

3. Ardından, Windows bilgisayarınızda ne tür bir tarama gerçekleştirmek istediğinizi seçin. Hızlı tarama, tam tarama ve özelleştirilmiş tarama dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz üç seçeneğiniz vardır. İşte bu seçeneklerin her birinin anlamı:

  • Hızlı Tarama (Quick Scan): Araç, bilgisayarınızın virüs, casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımlar içerme olasılığı bulunan bölümünü tarar. Virüsü otomatik olarak kaldırmaz ve bunun yerine tam bir tarama yapmanızı ister.
  • Tam Tarama (Full Scan): İstenmeyen yazılımları tespit etmek ve ortadan kaldırmak için eksiksiz bir sistem taraması.
  • Özelleştirilmiş Tarama (Customized Scan): Bu seçenek hızlı bir tarama gerçekleştirir ve aynı zamanda kullanıcı tarafından belirtilen bir klasör konumunda virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları kontrol eder.
microsoft guvenlik tarayicisi 3

4. Microsoft Güvenlik Tarayıcısı, tarama sırasında, taranan ve etkilenen dosyaların sayısını gösterir. Daha sonra, varsa, virüslü dosyaları kaldırabilir ve bilgisayarınızı istenmeyen yazılımlardan arındırabilirsiniz.

microsoft guvenlik tarayicisi 4

5. Araç virüslü dosya bulamazsa, şu mesajı gösterir: “Tarama başarıyla tamamlandı ve virüs, casus yazılım ve diğer olası istenmeyen yazılımlar tespit edilmedi.”