Coregasm (egzersize bağlı orgazm) nedir?

Coregazm, egzersize bağlı bir orgazmdır. Coregazm yaşayan insanlardan bazıları onları sever, bazıları ise baş belası olduklarını düşünür. Bir coregasm deneyimlemiş olsanız da olmasanız da ve bundan hoşlanmış olsanız da olmasanız da, egzersize bağlı orgazmlar hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Coregazm Nedir?

Bir coregazm, fiziksel aktivite gerçekleştirirken meydana gelen bir orgazmdır. Araştırmacılar, coregazmları tam olarak neyin tetiklediğinden emin olmasa da, deneyim abdominal egzersizlere yakından bağlı olduğu için “coregasm” adı verilmiştir.

İlginç bir şekilde, coregazm yaşayan çoğu insan, gerçekleşmeden önce cinsel aktiviteler hakkında düşünmediklerini bildirdiklerinden, tamamen fizyolojik bir deneyim olabilir. Çekirdek ve pelvik kasların tekrarlanan kasılması ve yorgunluğunun katkıda bulunduğu görülüyor.

Coregasms ne kadar yaygındır?

Coregazm kavramı üzerine çok az araştırma var, ancak Indiana Üniversitesi’nen Debby Herbenick’in araştırmasına göre, coregazmların insanların düşündüğünden daha yaygın olabileceği görülüyor.

Bununla birlikte, Herbenick’in araştırması, en azından kadınlar arasında, coregazmların nispeten yaygın olduğunu öne sürüyor. Çalışmayla ilgili Herbenick, “Bu veriler ilginç çünkü orgazmın ille de cinsel bir olay olmadığını öne sürüyorlar ve ayrıca bize kadınların orgazm deneyimlerinin altında yatan bedensel süreçler hakkında daha fazla şey öğretebilirler.” ifadelerini kullanıyor.

Herkes Coregasm Olabilir mi?

Tıpkı bazı insanların cinsel aktiviteler sırasında orgazm olamaması gibi, herkes egzersiz sırasında orgazm olamayacaktır. İnternetteki kişisel anekdotlarda ve Herbenick’in kitabında da anlatıldığı gibi, erkekler de coregazm olabilir. Ancak erkeklerde muhtemelen daha az yaygındır.

Ek olarak Herbenick, birincil farkın erkeklerin coregazmlarda boşalması olduğunu ve “bunun ilginç bir yönü, genellikle boşalmadan önce ereksiyonu baypas etmeleri” olduğunu söylüyor.

Coregasm Nasıldır?

Bir coregasm anı, bazı temel farklılıklarla birlikte, cinsel aktivitelerde bulunurken hissettiğiniz bir orgazma hazzına benziyor olabilir. Kadınlar için coregasm, vajinal penetrasyon sırasında orgazma ulaşamayan kadınlar için ekstra zevk veren derin vajinal orgazm gibi gelebilir.

Herbenick araştırmasında, kendisinin ve diğer araştırmacıların coregasm’ı deneyimleyen kadınların katıldığı bir röportaj çalışmasını anlatıyor. Herbenick, bazılarının bunu karşılaştıracak başka orgazm deneyimi olmadığını, bazılarının ise mastürbasyon, cinsel ilişki, oral seks veya diğer uyarım türlerinden kaynaklanan orgazm deneyimleri olduğunu söylüyor.

Coregasm Egzersizleri

Genel olarak, karın kaslarınızı çalıştıran egzersizler, göbeğinizi meşgul etmeyen egzersizlere göre coregasmı tetikleme olasılığı daha yüksektir. Pelvik taban kaslarınızı harekete geçiren hareketler de yardımcı olabilir.

  • Tam Mekik ve Yarım Mekik: Karın ve kalça kaslarınızın kasılma şekli sayesinde, mekiklerin veya egzersizlerin herhangi bir varyasyonu uyarabilir veya bir coregasmı tetikleyebilir.
  • Bacak Kaldırmak: Bu egzersizi gerçekleştirmek için gereken “içi boş” pozisyon nedeniyle ortaya çıkan, yatarak bacak kaldırma işlemi yaparken coregasm yaşanabilir.
  • Şınav pozisyonu ve Boşluklar: Bacak kaldırmalar gibi şınav pozisyonu ve sahte katlamalar göbeğinizi içeri çekmenizi ve sıkıştırmanızı gerektirir, bu da bir coregasmı tetikleyebilir.
  • Çömelmek: Çömelmek, özellikle yukarı kalkarken, kalçalarınızdan iterken ve çekirdek kaslarınızı canlandırırken bir coregasma neden olabilir.
  • Askılı Ab Egzersizleri: Bacak kaldırma, pike asma, flutter tekmeleri asma veya göbeğinizi sıkarken sadece bir çubuktan sarkma gibi egzersizler yaparak coregasm olabilirsiniz.
  • Pull-Ups ve Chin-Ups: Doğru yapıldığında, vücudunuz pull-up ve chin-up sırasında “çukur” bir pozisyon alır. Bu tekne benzeri pozisyon, göbeğinizi omurganıza çekmenizi ve göbeğinizi sıkıştırmanızı gerektirir, bu da coregasmı olma ihtimalinizi artırır.
  • İple Tırmanışlar: İp tırmanışları tüm vücudunuzu, özellikle de çekirdeğinizi tekrarlayan bir şekilde meşgul eder. Ayrıca genital bölgede daha fazla sürtünmeye neden olurlar. İp tırmanışları yapabiliyorsanız, bu hareket, coregasm olmanın en etkili yollarından biri olabilir.
  • Yoga Pozları: Çekirdeğinizle meşgul olmanızı gerektiren herhangi bir yoga pozu, coregasmı tetikleyebilir. Örnekler arasında tekne pozu, köprü pozu, kartal pozu, yunus pozu, kedi pozu, sandalye pozu ve karga pozu bulunur.

Ab egzersizleri, egzersize bağlı orgazmlara yol açan en yaygın hareketler gibi görünmektedir, ancak insanlar koşu, sprint, ağırlık kaldırma ve bisiklet sürme gibi sporlarda da coregasm veya yakın coregasm yaşadıklarını bildirmiştir.

Coregasms Nasıl Önlenir

Koregazmları rahatsız edici, utanç verici veya başka bir şekilde rahatsız edici bulursanız, onları durdurmak için adımlar atabilirsiniz.

Herbenick, “İnsanlar genellikle bazı egzersizlerden coregasm yaşarken diğerlerinde deneyimlemedikleri için, şimdilik durdurmanın en iyi yolu bu tür egzersizlerden kaçınmaktır” diyor. Ve yukarıda belirtildiği gibi, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için kas yorgunluğuna ulaşmadan önce setlerinizi bitirmeyi deneyebilirsiniz.

Egzersiz Cinsel Orgazmları İyileştirebilir mi?

Görünüşe göre egzersiz ve cinsel işlevin iki yönlü bir ilişkisi olabilir. Araştırmalar, egzersizin erkeklerde erektil disfonksiyon riskini azaltmak ve kadınlarda uyarılmayı teşvik etmek gibi çeşitli şekillerde cinsel yaşamınızı iyileştirebileceğini göstermektedir.

Egzersiz, seks sırasında orgazm olma şansınızı doğrudan artırmayabilir veya orgazm olduğunuzda yoğunluğunu artırmayabilir, ancak araştırmalar fiziksel aktivitenin seksi daha eğlenceli hale getirebileceğini öne sürüyor.