iPhone 11 pil sağlığı hızlı düşüyor sorunu

Bazı iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max kullanıcıları pillerin normalden daha hızlı bitmesinden şikayetçi. Bu iPhone modelleri kısa süre önce piyasaya çıkmış olsa da, Apple kullanıcılarının iPhone’larının yeni olmasına rağmen pillerinin neden daha hızlı bittiğine dair endişeleri de var. Bu, özellikle sürekli hareket halinde olan ve günlük yaşamlarında iPhone’larına ihtiyaç duyanlar için sinir bozucu olabilir, bu nedenle pil ömrünü korumak önemlidir.

Pillerin daha hızlı bitmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Son güncellemedeki bir hata nedeniyle olabilir veya belki de iPhone’larında en son yüklenen uygulamalar veya mevcut uygulamalarla ilgili bazı sorunlar olabilir. iPhone’unuzdaki ayarlar da pil tüketimini etkileyebilir.

iPhone 11 serisi için pil sorunlarına olası çözümler

Aşağıda bahsedilecek olan ilk iki çözüm, cihazınızda sorun gidermeyi içerirken, geri kalanı pil ömrünün daha hızlı bitmesine neden olabilecek özellikleri yöneterek pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olacak yöntemlerdir.

1. iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Bu, belki de en kolay ve neredeyse tüm iPhone sorunlarını çözdüğü bildirilenlerden biridir. Bu durumda, iPhone’unuzu yenilediğinden şarj sorunlarını bir şekilde çözebilecek iPhone’unuzda zorla yeniden başlatma yapmak, pilin daha hızlı boşalmasına neden olabilecek tüm açık uygulamalardan çıkmaya zorlar. iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’i yeniden başlatmaya zorlamak için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

 1. Önce Sesi Açma Düğmesine basın ve ardından hızlıca bırakın. iPhone cihazınızın sol tarafında bulunur.
 2. Ardından, Sesi Kısma Düğmesine basın ve hemen bırakın. Ses açma düğmesinin hemen altında sol tarafta bulunur.
 3. Ardından, Uyut/Uyandır Düğmesine basın ve basılı tutun. iPhone cihazınızın sağ tarafında bulunur.
 4. ‘Kapatmak için Kaydır’ görünene kadar Uyut/Uyandır Düğmesine basmaya devam edin. Bu olduğunda, artık Uyut/Uyandır Düğmesini bırakabilirsiniz.
 5. Son olarak, iPhone Cihazınızı kapatmak için “Kapatmak için kaydırın” üzerinde soldan sağa doğru kaydırın.
 6. Birkaç saniye bekleyin, iPhone otomatik olarak yeniden başlayacaktır. iPhone’un normal şekilde başlamasını bekleyin.

2. Yazılım Güncellemesi Yapın

iPhone cihazınızı her zaman mevcut en son yazılıma güncellemek çok önemlidir. En son yazılıma güncelleme, iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’te pil boşaltma sorunuyla ilgili hataları ve sorunları giderir. En son yazılımı kontrol etmek ve güncellemek için:

 1. Ana Ekrandan Ayarlar’a gidin
 2. Genel’e dokunun
 3. Ardından, Yazılım Güncellemesine dokunun
 4. iPhone’unuzun güncel olup olmadığını gösterecektir, ancak güncellenecek bir yazılım varsa, İndir ve Yükle’ye dokunun.
 5. Güncelleme işlemi şimdi başlayacak.

3. Ekran Görüntüsünü Ayarlayın

iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’inizdeki pilin daha hızlı bitmesinin nedeninin ekranınızdaki ayarlardan kaynaklanma olasılığı vardır. iPhone cihazınızda yerleşik olarak bulunan bir ışık sensörünü kullanarak, aydınlatma koşullarına göre otomatik olarak ayarlanması için iPhone ekranınızın dimmerini gündüz kullanım için değiştirdiğinizden ve otomatik parlaklığı etkinleştirdiğinizden emin olun.

Ekranın parlaklığını manuel olarak ayarlamak için, bunun nasıl yapılacağı konusunda iki seçeneğiniz vardır:

Seçenek 1: Kontrol Merkezini açtığınızda, cihazınızın sağ üst köşesinden aşağı kaydırarak Güneş Simgesini sürükleyin.

Seçenek 2: Cihazınızın Ana ekranından Ayarlar’a gidin, Ekran ve Parlaklık üzerine dokunun, ardından parlaklığı ayarlamak için kaydırıcıyı sürükleyin. Otomatik Ayarlama işlevini etkinleştirmek için şunları yapmanız yeterlidir:

 1. Cihazınızın Ana Ekranından Ayarlar’a gidin.
 2. Erişilebilirlik üzerine dokunun
 3. Ekran ve Metin Boyutuna dokunun
 4. Otomatik Parlaklık sekmesini Açık duruma getirin.

4. Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini devre dışı bırakın

Bu özelliği etkinleştirmek pil ömrünüzü tüketebilir, çünkü iPhone cihazımızı çoğu zaman elimizde tutmaya alışkınız, bu nedenle iPhone’unuzu kasıtlı veya kasıtsız olarak dik konuma getirmek, otomatik olarak yandığı için pilinizi bir şekilde tüketir. Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini devre dışı bırakmak için:

 1. Ana Ekrandan Ayarlar’a gidin
 2. Ekran ve Parlaklık üzerine dokunun
 3. Uyandırmak İçin Kaldır sekmesini Kapatın

5. Düşük Veri Modunu Etkinleştirin

Bu modu etkinleştirmek, yalnızca iPhone’unuzdaki uygulamalardan veri ağı kullanımının kullanımını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda pilin daha uzun korunmasına yardımcı olarak iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’te pil boşaltma sorunlarını gidermeye yardımcı olabilir. Düşük Veri Modunu etkinleştirmek için:

 1. Ana Ekrandan Ayarlar’a gidin
 2. Hücresel sekmesine dokunun
 3. Ardından Hücresel Seçenekler sekmesine dokunun
 4. Düşük Veri Modunu Açın

6. Arka Planda Uygulama Yenileme özelliğini devre dışı bırakın

Bu özelliğin ana işlevi, uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmek için uygulamayı her zaman yeni tutmaktır, ancak şu anda asıl endişeniz pilinizle ilgiliyse, devre dışı bırakmanız daha akıllıca ve önerilir. Bunu yapmak için:

 1. iPhone’unuzun Ana Ekranından Ayarlar’a gidin
 2. Genel’e dokunun
 3. Ardından Arka Plan Uygulaması Yenileme üzerine dokunun
 4. Kapalı konuma getirerek devre dışı bırakın.
 5. Bununla birlikte, yalnızca çoğu zaman yenilenmesi için en çok ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları seçip seçerek tamamen kapatmama seçeneğiniz de olabilir.

7. Konum Servislerini Yönetme Özelliği

Konum İzleme, iPhone’unuzdaki pilinizin ömrünü uzatabilir; bu nedenle, sizi her zaman tüm uygulamalarda izlememek için konum hizmeti özelliğinizi yönetmeniz önerilir. Belirli bir uygulamada “Bir Kez” sizi izlemeyi seçebilirsiniz ve bir uygulama sizi tekrar bulmaya çalıştığında, izlenmek isteyip istemediğiniz konusunda bir bilgi istemi görünecektir. Bu, yalnızca pil boşaltma sorunlarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi gizlilikle de güvende tutar. Konum Servislerini yönetmek için:

 1. Ana Ekrandan Ayarlar’a dokunun
 2. Gizlilik üzerine dokunun
 3. Ardından Konum Servisleri’ne dokunun
 4. Uygulamaların her birinde Uygulamayı kullanırken öğesini seçin ve seçin

8. Karanlık Modu Etkinleştirin

Karanlık Mod özelliğinin etkinleştirilmesi iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro max’ta pilin bitmesi sorununu gidermeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max’in OLED ekranının piksellerinin kapanması ve böylece pilinizin çok fazla tüketimini azaltmasıdır. LED ekranlı iPhone 11’de olduğu gibi, Karanlık Mod özelliğinin etkinleştirilmesi de sorunun çözülmesine yardımcı olur. Karanlık Modu etkinleştirmek için:

 1. Ayarlara gidin
 2. Ekran ve Parlaklık üzerine dokunun
 3. Etkinleştirmek için Karanlık Mod’a dokunun.

9. Otomatik İndirmeleri Devre Dışı Bırakın

Otomatik İndirme açıksa, iPhone’unuza uygulamaları otomatik olarak indirir ve günceller. Bu, özellikle bir WiFi’ye bağlıysa mevcut güncellemeyi aramak için sürekli olarak yenilendiği ve böylece pil ömrünü tükettiği anlamına gelir. Otomatik İndirmeyi Devre Dışı Bırakmak İçin:

 1. Ayarlara gidin
 2. iTunes ve App Store sekmesine dokunun
 3. Ardından, Otomatik İndirme bölümünün altında Müzik, Uygulamalar, Kitaplar ve Sesli Kitaplar ve Uygulama Güncellemeleri için Kapatabilirsiniz. Her zaman birini seçme seçeneğiniz vardır veya tümünü devre dışı bırakmayı seçebilirsiniz.

10. Optimize Pil Şarjını Etkinleştirin

Bu, günlük olarak şarj rutinini takip eden verimli bir özelliktir. Optimize Edilmiş Pil Şarjı özelliğinin etkinleştirilmesi iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max’te pilin bitmesi sorununun iPhone’unuzu %80’in üzerinde şarj etmeyi tamamlamasını bekleyerek çözmenize yardımcı olur. Bu, pilin ekstra yükü almasına yardımcı olmak içindir. Optimize Pil Şarjı özelliğini etkinleştirmek için:

 1. Ayarlara git
 2. Pil üzerine dokunun
 3. Ardından Pil Sağlığına dokunun
 4. Optimize Edilmiş Pil Şarjı sekmesinin yanında Açık duruma getirin