Apple pil sağlığı koruma yönergeleri

Apple 2017’de performansı yöneterek beklenmedik kapanmaları önlemeyi amaçlamak için iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 7 ve birinci nesil iPhone SE gibi eski iPhone’ları yavaşlattığını açıkladı. Apple pil sağlığı koruma yönergeleri iPhone 8, iPhone X, iPhone XS, iPhone XR, iPhone 11 ve iPhone 12 serilerinde de bulunur, ancak yalnızca beklenmedik bir kapanmadan sonra devreye girer. maksimum anlık güç sağlama yeteneği azalmış pili olan bir cihazda oluşur.

iPhone 6 ve sonraki modellerdeki Apple iPhone’larda ayrıca Mart 2018’de iOS 11.3 ile tanıtılan bir Pil Sağlığı aracı ve iPhone’un pil yönetimi özelliğini kapatma özelliği bulunur. İşte Apple iPhone’un Pil Sağlığı ve performans yönetimi özellikleri ve bunların nasıl kontrol edileceği hakkında bilmeniz gereken her şey.

iPhone performans yönetimi özelliği nedir?

Apple’ın performans yönetimi özelliği iPhone’lara özeldir ve aygıtın kullanılmaya devam edilebilmesi için bir aygıtın beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek üzere tasarlanmıştır. Beklenmeyen kapanmalar, örneğin aşırı soğuk havalar veya yüksek kimyasal yaş pili olan bir cihaz gibi bir dizi nedenden dolayı meydana gelebilir.

Apple’ın iOS yazılımı, kapanmaları yönetmek için en yüksek performansı dinamik olarak yönetecek. Cihaz sıcaklığı, pil şarj durumu ve pil empedansı gibi şeylerin bir kombinasyonuna bakar. Yazılım daha sonra bir eylemin gerekli olup olmadığını değerlendirir ve eğer gerekliyse, GPU ve CPU gibi bazı sistem bileşenlerinin maksimum performansı, iş yüklerini dengelemek ve genel olarak daha sorunsuz bir performans sağlamak için yönetilecektir.

Performans özelliği devreye girdiğinde fark edebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır: Daha uzun uygulama başlatma süreleri, kaydırma yaparken daha düşük kare hızları, arka ışığın karartılması, daha düşük hoparlör sesi, bazı uygulamalarda kademeli kare hızı azaltma, olağanüstü durumlarda kamera flaşı ve arka planda yenilenen uygulamaları devre dışı bırakma, başlatıldığında yeniden yüklenmesini gerektirebilir.

Performans özelliğinden etkilenmeyecek şeylerden bazıları şunlardır: Mobil arama kalitesi ve ağ performansı, çekilen fotoğraf ve video kalitesi, GPS performansı, konum doğruluğu, jiroskop, ivmeölçer, barometre ve Apple Pay gibi sensörler.

Performans yönetimi özelliği ile ilgili olarak Apple, bunu şöyle açıklıyor: “Pil sağlığı gözlemlenen en yüksek güç gereksinimlerini destekleyebiliyorsa, performans yönetimi miktarı düşecek. Beklenmeyen bir kapanma tekrar olursa, performans yönetimi artacaktır. Bu değerlendirme devamlı oluyor ve daha uyumlu performans yönetimine izin veriyor.”

Pil Sağlığı özelliği nedir?

iOS 11.3 ve sonraki sürümleri çalıştıran Apple iPhone’larda yerleşik bir Pil Sağlığı aracı bulunur. Araca erişmek için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı‘na gidin. Buradan, iPhone’unuzun maksimum kapasitesi ve en yüksek performans kapasitesiyle ilgili bilgileri göreceksiniz. Ayrıca iPhone’unuzun Apple’ın performans yönetimi özelliği tarafından yavaşlatılıp yavaşlatılmadığını da göreceksiniz.

Örneğin, yüzde 94 pil kapasitesine sahip olduğunu gösteren daha eski bir iPhone XR’miz var. Apple henüz telefonu kısmıyor: “Piliniz şu anda normal en yüksek performansı destekliyor”. Pil Sağlığı özelliğinde, iPhone’unuzun servise ihtiyacı olup olmadığını da göreceksiniz ve ardından isterseniz iPhone’unuzu kısıtlayan tartışmalı performans yönetimi özelliğini kapatabilirsiniz.

iPhone’da pil kısma nasıl devre dışı bırakılır?

Kısıtlamayı devre dışı bırakma ve hatta etkinleştirme özelliği yalnızca iOS 11.3 ve sonraki sürümlerini çalıştıran bir yıldan eski iPhone’larda kullanılabilir. Ayarlar uygulamasında Pil altında Pil Sağlığı seçeneğini göreceksiniz. Dokunun. Ardından, lityum iyon piller hakkında daha fazla bilgiye bağlantı içeren bir ekran göreceksiniz. Bunun altında pilinizin maksimum kapasitesini göreceksiniz.

Bu gösterge yüzde 80’in altındaysa, ekranın altında iPhone’unuzun pilinin “önemli ölçüde azaldığını” bildiren başka bir mesaj görürsünüz. Telefonunuzu nasıl servise alacağınızla ilgili bir sayfaya yönlendirecek başka bir bağlantı olacaktır. Cihazınız daha önce pil bozulması nedeniyle kapandıysa, aynı ekran size “bunun tekrar olmasını önlemek için performans yönetimi uygulandı” diyecektir.

Kısıtlamayı devre dışı bırakmak için bir seçenek de olacaktır. Başka bir kapanma yaşayana kadar performans yönetimi özelliğini etkinleştiremezsiniz. iPhone’unuz, bunun olması durumunda otomatik olarak etkinleştirilecektir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var. Tüm iPhone modelleri, pilin ve genel sistemin tasarlandığı gibi çalışmasını ve dahili bileşenlerin korunmasını sağlamak için temel performans yönetimi içerir. Bu, dahili voltaj yönetiminin yanı sıra sıcak veya soğuk sıcaklıklardaki davranışları da içerir. Bu tür bir performans güvenlik ve beklenen işlev için yönetim gereklidir ve kapatılamaz.

Pil sağlığı yüzdesi ne anlama gelir?

Pil Sağlığı menüsünde, iPhone pilinizin maksimum kapasitesini belirten bir yüzde ve ardından iPhone pilinizin en yüksek performans kapasitesini açıklayan bir mesaj görürsünüz. Alacağınız mesaj, gösterilen yüzdeye bağlıdır.

  • Yüzde 100: Piliniz şu anda normal en yüksek performansı destekliyor.
  • Yüzde 95: Bu iPhone, pil gerekli en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmedik bir kapanma yaşadı. Bunun tekrar olmasını önlemek için performans yönetimi uygulandı. Devre dışı bırak…
  • Yüzde 79 veya daha az: Pilinizin sağlığı önemli ölçüde bozulmuştur. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı, tam performans ve kapasiteyi eski haline getirmek için pili değiştirebilir. Servis seçenekleri hakkında daha fazla bilgi…
  • Bilinmiyor: Bu iPhone pil sağlığını belirleyemiyor. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı pilin bakımını yapabilir. Servis seçenekleri hakkında daha fazla bilgi…

Maksimum kapasite ve en yüksek performans

Maksimum pil kapasitesi, iPhone’unuzun pil kapasitesini yeni olduğu zamana göre ölçer. Piller, ilk etkinleştirildiğinde yüzde 100’de başlayacak ve pil eskidikçe daha düşük kapasiteye sahip olacak. Apple’a göre, normal bir pil, normal koşullar altında çalışırken 500 tam şarj döngüsünde orijinal kapasitesinin yüzde 80’ini koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Şimdi, en yüksek performans kapasitesi söz konusu olduğunda, iPhone’unuzun pilinin yeterli şarj sağlama yeteneğidir. iPhone’unuzun pil maksimum kapasitesi yüzde 80’in altındaysa, sağlığı önemli ölçüde bozulmuştur ve değiştirilmesi gerekir.