Ararot tozu nedir ve nasıl kullanılır?

Ararot tozu, unu veya nişastası hızla popüler bir glütensiz bir mutfak malzemesi haline geldi. Sosları, yahnileri, çorbaları ve hatta pudingi koyulaştırmak için kullanabilirsiniz! Ararot tozu sıvı ile birleştirildiğinde, herhangi bir tarifin yapısını saniyeler içinde güçlendirebilen kalın, tatsız bir karışıma dönüşür. Marketlerde çeşitli ararot nişastaları bulunsa da, yalnızca bir ana bileşene sahip olanları aramak önemlidir: ararot. Bunu yapmak, katkı maddesi ve gereksiz işlemden arındırılmış kaliteli bir ürün satın almanızı sağlayacaktır.

Şimdiye kadar ararot nişastası hakkında bir şeyler duyduysanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, stres yapmayın. Yeni malzemelerle uğraşmanın zor olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, ararot unu ile nasıl yemek pişirileceğine dair bu eksiksiz başlangıç ​​kılavuzunu bir araya getirdik. Bu kılavuzu, yeni çorbalar ve ev yapımı soslar denemek için motivasyon olarak kullanın. Tüm ara kök nişasta sorularınızın yanıtlarını bulmak için kaydırmaya devam edin. Kısa sürede uzman olacağınızdan eminiz.

Ararot tozu Nedir?

Ararot bitkisinden nişastaların çıkarılmasıyla elde edilen bu toz, yaygın olarak ararot unu, ararot tozu ve ararot nişastası olarak da satılmaktadır. Ararot bitkisi (Maranta Arundinacea) hasat edildiğinde manyok, yucca ve kudzu gibi bitkilere çok benzer. Nişastalı bir madde olan ararot tozu, çeşitli tariflerde kullanılan beyaz, tatsız bir tozdur. Mısır nişastasının aksine, ararot tozu daha basit, daha geleneksel yöntemlerle çıkarılır. Bu koruyucu yöntemler, bazı yeni yöntemlerin kullandığı yüksek ısıyı ve kimyasalları atlar. Ararotu doğal olarak işleyerek, toz kimyasal içermez.

Ararot nişastası için alışveriş yaparken etiketleri okumak çok önemlidir. Bazen, bazı ara kök nişastaları patates nişastası içerir. En doğal ve saf ararot tozunu satın aldığınızdan emin olmak için tüm ambalajların üzerindeki etiketleri okuyun ve listelenen tek bileşenin ararot olduğundan emin olun.

Ararot Tozu Glütensiz mi?

Glütensiz pişirme konusunda istekli misiniz? Artık ararot nişastası hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, glütensiz olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Harika bir haber, ararot tozu glütensizdir! Glüten intoleransından mustarip birçok insanın başka alerjileri olduğunu da biliyoruz. Bazen vücudunuz için ideal yiyecekleri aramak yorucu ve bunaltıcı görünebilir. Ararot tozunu bu yüzden çok seviyoruz. Ararot tozu sadece tek bileşen (ararot) ile yapıldığından, vücudunuzun hoşlanmayabileceği diğer tüm tahriş edici maddeler içermez. Bu, fındık, süt ve soya olmadığı anlamına gelir. Bunların hepsi gıda alerjisi olanlar için zararlı olabilir. Ayrıca, pratikte tatsız olduğu için, lezzetli akşam yemeklerinden tatlı unlu mamullere kadar her şeye tadı değiştirmeden eklenebilir!

Ararot Nişastası Ne İçin Kullanılır?

Artık ararot tozunun ne olduğunu ve bazı faydalarını tartıştığımıza göre, hangi yemeklerde kullanılabileceğinden bahsetmenin zamanı geldi. Ararot nişastası son derece çok yönlüdür ve koyulaştırıcı bir maddeden en sevdiğiniz ev yapımı sabun tarifindeki bir bileşene kadar her şey olarak kullanılabilir. Tatsız ve kokusuz bir malzemedir ve en sevdiğiniz tarifi bir sonraki seviyeye taşımak için mükemmel bir yoldur. Ararot tozunun nasıl kullanılacağını daha iyi anlamanız için, aşağıda favori kullanımlarımızdan birkaçını vurguladık.

Kıvam Arttırıcı Olarak

En sevdiğiniz antreyi kalınlaştırmanın bir yolu olarak ararot tozu kullanın! Hızlı bir doku artışı için çorbalara, yahnilere, et suyuna ve hatta soslara ekleyin. Bu nişastayı en sevdiğiniz sıvı yemeğe eklerken önce bir “bulamaç” hazırlamanızı öneririz. Bunu yapmak için, ararotu su veya bitki bazlı süt gibi soğuk bir sıvıya karıştırarak başlayın ve pürüzsüz olana kadar çırpın. Bulamaç iyice karıştırıldıktan sonra, koyulaştırmak için hazırladığınız yemeğin içine dökün. Kıvam arttırıcı olarak ararot eklerken, işin püf noktası, servis yapmadan hemen önce pişirme işleminin sonunda eklemektir. Bunu yapmak, uzun süre ısıya maruz kalmamasını garanti eder.

Gevrek Bir Doku Elde Etmek İçin

Restoranların mükemmel çıtır tofu ve tempeh yemeklerini nasıl elde ettiğini hiç merak ettiniz mi? Tabii ki ararot tozu. Tofu ve tempeh’i çıtır çıtır yaparken, tüm nemi önceden boşaltmalısınız. Tofuyu preslemek, dondurmak veya kurutmak, gevrek benzeri bir doku yaratmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Nem serbest bırakıldığında, ararot tozu serpmenin zamanı gelir. Tempeh veya tofu üzerine ararot nişastası ve baharat serpmek, minimum çabayla gevrek bir doku ve lezzetli bir tat elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu kadar kolay!

Bağlayıcı olarak

Sebzeli burger veya glütensiz somun yapmaya çalıştıysanız, tüm malzemeleri birbirine bağlamanın zor olabileceğini anlamışsınızdır. Ararot tozu burada devreye giriyor. Sebzeli veya yumurtasız bir tarife ararot tozu eklemek, malzemeleri koyulaştırmaya ve birleştirmeye yardımcı olacaktır. İlk lokmada parçalanmayacak burgerler veya nefis bir vegan usulü köfte yapmak için kullanın. Ararot tozu, herhangi bir vegan, glütensiz ve paleo tarifine harika bir ektir.

Tatlılara Yapı Vermek

Ararot tozu ile tatlılarınıza yapı ve vücut kazandırın. Muhallebi, puding ve turta yaparken, pişirmeden önce tarife birkaç yemek kaşığı ararot tozu ekleyin. Bunu yapmak, tatlıdaki malzemelerin birbirine bağlanmasına ve istenen kıvamda kalınlaşmasına yardımcı olacaktır.

Ararot tozu son derece çok yönlüdür ve onu yalnızca koyulaştırıcı bir madde olarak kullanırsanız çok şey kaybedersiniz. Diğer unlarla karıştırın veya en sevdiğiniz tariflere küçük miktarlarda ekleyin.