Ale bira nedir ve çeşitleri nelerdir?

Ale birası, lager mayadan daha yüksek sıcaklıklarda ve daha az verimli mayalanan, üst fermante mayalanma ile üretilen bir bira türüdür. Bu, biranın tadında ve aromasında daha fazla malt tatlılığı ve sıklıkla meyvemsi veya baharatlı bir tat bırakır. Ale de kendi içinde çeşitli bir gruptur. Yaklaşılabilir soluk biralardan acılara ve derin, karanlık stoutlara kadar çeşitli stiller içerir.

Ale ve Lager Arasındaki Fark Nedir?

İki ana bira türü vardır: ale ve lager. Birkaç hibrit birada her ikisinden de biraz olsa da, neredeyse her bira bu kategorilerden birine girer. Ale, daha eskidir ve şimdiye kadar üretilmiş en eski biralar arasındadır.

Birincil fark, ale biraların üst fermente maya kullanması ve lager biraların alt fermente eden maya kullanmasıdır. Biralar için, maya, şekerleri alkole dönüştürürken fermantasyon tankının tepesinde toplanır. Lager mayalar işlerini tankın dibinde yaparlar.

Soğuk sıcaklıklara dayanabilen lager mayanın aksine, ale bira mayaları en iyi şekilde sıcak ortamlarda çalışır. Genellikle bu, mayaya bağlı olarak 16 ila 21 santigrat derece arasındadır. Fermantasyondan sonra, aleler tipik olarak eskimez. Olanlar, sadece birkaç hafta yaşlanmaya maruz kalırlar.

Çok çeşitli ale bira türleri vardır ve soluktan çok koyuya kadar değişen, lagerlerden çok daha çeşitli bir bira grubudur. Tipik olarak, ale biraları daha lezzetli, sert ve karmaşıktır, genellikle daha meyveli ve daha aromatik özelliklere sahiptir. Aleler ayrıca lager biralardan daha acı olarak bilinir.

Ale birası türleri

Bira dolabına yapılacak bir gezi, birçok bira ortaya çıkaracaktır. Her biri farklı özelliklere sahip birkaç genel tür vardır, bu nedenle ne bekleyeceğiniz konusunda bir fikriniz vardır.

Sarışın bira (Blonde Ale)

Altın bira olarak da adlandırılan bu stil, tüm biraların en açık rengine sahiptir, ancak bazı sarışın biralar lager bira mayası kullanır. Genellikle çok cana yakın ve yemek eşleşmeleri için harika, düşük acılık, bal, baharat ve meyve notaları ve orta derecede alkol içeren kolay içimli bir tarz.

Soluk bira (Pale Ale)

Soluk biralar her zaman “soluk” değildir, ancak ilk üretildiğinde mevcut en soluk biralardan biriydi. Bu biranın bakır, kehribar veya bronz rengi oldukça hafiftir. Malt tatlılığı ve acı şerbetçiotu arasında eşit bir denge ile gelir.

Hint Soluk Birası (India Pale Ale)

Genel olarak kısaltılmış adı IPA, bu tarz teknik olarak soluk bir biradır, ancak aynı zamanda kendi tarzına dönüşmüştür ve Amerika’da evde bira üretenler arasında favoridir. Hint soluk ale biraları daha fazla şerbetçiotu kullanır ve güçlendirilmiş acı tatlarıyla bilinir. Bu hoppy biraların bazı malt aromaları vardır, tipik olarak daha güçlüdür ve altın renginden kehribar rengine kadar değişir.

Kahverengi bira (Brown Ale)

Kahverengi biralar, içilebilirlikleri ve kolay yiyecek eşleştirme seçenekleriyle popülerdir. Fındıklı tatlılık, yumuşak bir bira için hafif atlamalı ve düşük alkolle harmanlanır. İngiliz tarzı kahverengi biralar kurudan tatlıya değişirken, Amerikan tarzı kahverengi biralar daha hantal ve daha acı olma eğilimindedir. Renk, çok koyu kahverengi bira ile kehribardan bakıra kadar değişir.

Bitter

Bitter, açık kahverengiden neredeyse siyaha kadar değişen örneklerle neredeyse bira kadar çeşitlidir. Genellikle kahverengi biralardan daha hoppadırlar, ancak şerbetçiotuyla güzel bir şekilde rekabet eden zengin bir malt profiline sahiptirler. Bazı bitterler de soluk ale kategorisine girer. Bitter hiç de acı değildir ve İngiliz barlarında popülerdir, ancak birçok şişelenmiş örnek de mevcuttur.

Siyah Bira (Porter)

Bu siyah selefi, Londra’da kahverengi bira ile eski bir bira karıştırılarak yaratıldı. Kavrulmuş ve çikolata aromalarıyla işaretlenir ve genellikle kuru ve iyi şerbetçiotu içerir. Tarz, mikro bira fabrikaları ve ev bira üreticileri arasında popülerdir.

Sert Bira (Stout)

İster tatlı ister kuru olsun, stout her zaman bol kavrulmuş arpa ve kahve aromalı büyük bir biradır. Siyah opak bira tipik olarak tahmin edilenden daha düşük şerbetçiotu içerir ve kavrulmuş ve kahve aromaları malt tatlılığına güzel bir denge sunar.

Buğday birası (Wheat Beer)

Bu Bavyera spesiyalitesi, buğday birası, hefeweizen ve weissbeir dahil olmak üzere çeşitli isimlere sahiptir ve birçok varyasyonu vardır. Hepsi demleme işleminde çok miktarda buğday kullanır, bu da tanelerden verilen lezzeti nispeten düşük bırakır. Ayrıca fermantasyon için hafif ve ince atlama ve benzersiz bir maya türü kullanırlar. Tüm bunlar, muz ve karanfil ile işaretlenmiş, kendine özgü bir tatlılığa sahip bulutlu bir bira ile sonuçlanır.

Arpa şarabı (Barleywine)

Barleywine, bira dünyasının canavarıdır. Muazzam bir malt profili ve buna uyması için zıplayan bu tarz, tat alma tomurcuklarını yorgun bırakır ve merhamet dilenir. Arpa şarabı kehribardan koyu bakır ve kırmızı renklere kadar çeşitlilik gösterir, bu nedenle stoutlardan daha hafif görünür.

Ale birası nasıl servis edilir?

Böyle bir karmaşıklıkla, ale biraları genellikle daha lezzetlidir ve genellikle daha yüksek sıcaklıklarda servis edilir. Biraların 7 ila 15 santigrat derece arasındaki mahzen sıcaklıklarında saklanması tavsiye edilir.

Biraların çoğu, bira bardağında servis edildiğinde iyi sonuç verir, tercihi nonnick (veya nonic) bira bardağına yaslanır. Bu cam, aromaları sergileyen tepeye yakın bir çıkıntıya sahiptir. Köpüğün alt kısmı, iki parmak kadar bir tepe bırakarak çıkıntının tepesine düşmelidir. Snifters ve laleler, soğanlı tasarım biranın aromasını vurguladığı için bazı koyu ve hoppier biralar için de popülerdir.

Biraları 45 derecelik bir açıyla eğik camdan başlayarak yavaşça bardağın kenarına dökün. Bardak dolduğunda bardağı dik konuma getirin.

Ale bira ile giden yemekler

Biraların çeşitliliği, hemen hemen her öğün için iyi bir yemek eşleşmesi olduğu anlamına gelir. Yine de, bazı hoppier ve daha sert biralar yemeksiz içilebilir.

En çok yönlü eşleşmeler için sarışın, soluk ve kahverengi alelere bakın. Bunlar ızgara yiyecekleri, makarna yemekleri, cesur tatlar ve hatta baharatlı yemekler ile gidebilir. Buğday biraları eşit derecede evrenseldir, özellikle sosisler, frittataları ve hemen hemen her peynirle iyi gider. Zengin çikolatalı tatlılar ve koyu peynirler gibi spesiyaliteler için koyu stoutları ve lezzetli arpa şaraplarını düşünün.