Çocuklar için sağlıklı içecekler nelerdir?

Çocuklar için sağlıklı içeceklerin neler olduğu ile ilgili anne ve babalar için hazırlanan bu rehberde, çocuklarınızın yaşına bağlı olarak en doğru içecekleri görebilirsiniz.

6 aydan küçük bebekler için sağlıklı içecekler

Altı aydan küçük bebeklerin sadece anne sütüne veya bebek formülüne ihtiyacı vardır. Anne sütü ve formülü, bebeklerin büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu besinleri içerir.

6-12 ay arası bebekler için sağlıklı içecekler

Anne sütü ve formül mama ile beslenen bebeklere altı aydan itibaren bir bardaktan az miktarda içme suyu veya soğutulmuş kaynatılmış musluk suyu verebilirsiniz.

Suyu şişe yerine bardaktan içmek, çocuğunuzun bardağı nasıl tutacağını öğrenmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz ilk 12 ayda su, anne sütü veya formül mama dışında içecekler alırsa, bebeğinizin yeterli temel besinleri almasını engelleyebilir.

1 yaşından sonraki bebekler için sağlıklı içecekler

12 aydan sonra, dengeli besleniyorsa, bebeğinize pastörize, tatlandırılmamış, tam yağlı inek sütü verebilirsiniz.

İki yaşından küçük çocuklar için yağı azaltılmış sütler önerilmez. Bunun nedeni, bebeklerin ve küçük çocukların enerji, büyüme ve gelişme ihtiyaçlarını karşılamak için tam yağlı sütteki besinlere ihtiyaç duymalarıdır.

12 aydan sonra size ve çocuğunuza uygun olduğu sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. Çocuğunuz formül mama ile beslenmişse ve dengeli besleniyorsa, muhtemelen 12 aydan sonra bebeğinizin mamaya ihtiyacı olmayacaktır.

Çocuğunuza içme suyu veya musluk suyu da verilebilir, ancak 12 ay sonra kaynatılmasına gerek yoktur.

Çocuğunuza içecek olarak süt alternatifleri vermeyi düşünüyorsanız, çocuk doktorunuz, aile doktorunuz veya çocuk ve aile sağlığı hemşirenizle konuşmanız en iyisidir.

Yeni yürümeye başlayan, okul öncesi veya daha büyük çocuklar için sağlıklı içecekler

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve daha büyük çocuklar için içme suyu, musluk suyu ve süt en iyi içeceklerdir.

Çocuğunuz gün boyunca bol su içerek susuzluğunu giderebilir. Bu özellikle sıcak havalarda veya çocuğunuz çok koştuğunda önemlidir. Bol su içmek, çocuğunuzun kabızlıktan kaçınmasına da yardımcı olabilir.

Çocuğunuzu daha fazla su içmeye teşvik etmek

Çocuğunuzu su içmeye ve suyun tadını çıkarmaya teşvik etmek için bazı ipuçları:

  • Ailedeki herkesin ana içeceği olarak su içmesini sağlayın. Çocuklarınız bunu yaptığınızı gördüklerinde, muhtemelen onlar da yapacaklardır.
  • Küçük çocuklara evde su şişeleri vererek ve daha büyük çocuklara kendi suyunu nasıl alacaklarını göstererek suyu kolayca erişilebilir hale getirin.
  • Yemeklerde ve ara öğünlerde masada su bulundurun.
  • Soğutulmuş suyu bir sürahide buzdolabında saklayın. Çocuğunuz için daha çekici hale getirmek için buz küpleri veya dondurulmuş meyve parçaları eklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla dışarı çıktığınızda dolu su şişelerini yanınıza alın.

Çocuklar için sağlıksız içecekler

Meyve suyu

Meyve suları yüksek düzeyde şeker içerir ve fazla lif içermez. Çocukların ekstra şekere ihtiyacı yoktur; ancak liflere ihtiyaçları vardır. Bu yüzden meyve suyu içmek yerine meyve yemeleri daha iyidir.

Çocuğunuz meyve suyu içiyorsa, günde ½ fincanla sınırlandırmaya çalışın. Bu sınıra bağlı kalmanıza yardımcı olması için belirli bir zamanda veya günlük bir aktivite sırasında meyve suyu vermeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, ‘Kahvaltımızın yanında meyve suyumuz var’ diyebilirsiniz.

Meyve suyunu bir miktar su veya buzla karıştırmak ve hatta birkaç sebze atmak iyi bir fikirdir. Meyveyi meyve sıkacağı yerine bir karıştırıcıda karıştırmak, meyve lifini meyve suyunda tutacaktır.

Çocukların bütün meyveleri yemeleri ve sade içme suyu veya süt içmeleri en iyisidir. Su, meyve suyundan daha iyidir, çünkü susuzluğu giderir ve fazla şeker içermez.

Gazlı içecekler, sporcu içecekleri, enerji içecekleri, aromalı süt

Gazlı içecekler, şekerli içecekler, sporcu içecekleri ve enerji içecekleri, çocuğunuzun beslenmesi için çok fazla şeker içerir ve hemen hemen hiç besin maddesi içermez.

Bu içecekler daha besleyici diğer yiyecek ve içeceklerin yerini alabilir ve çocuğunuzun aşırı kilo, obezite ve diş çürümesi riskini artırabilir.

Bu içeceklerden bazıları, çocuğunuzu aşırı derecede heyecanlandıran, sonra da yorgun düşüren kafein içerir. Kafein çocuğunuzun uykusunu da etkileyebilir.

Aromalı süt ve kahvaltılık sütlü içecekler yüksek oranda şeker içerir, bu nedenle çocuklarınıza bunun yerine sade süt vermek daha iyidir.

Aromalı maden suları da ilave şeker bakımından yüksek olabilir.

Çay ve kahve

Çay ve kahve, çocuğunuzun uykusunu, davranışını ve gelişimini etkileyebilecek kafein içerir.

Bazı bitki çayları, çocuklar için zararlı olabilecek bileşikler içerebilir. Çocuğunuz için bitki çayı hakkında sorularınız varsa sağlık uzmanınıza danışın.