Domuz eti yemenin zararları

Günde 70 gramın altındaki küçük miktarlarda kırmızı et sağlığa zararlı olmasa da, domuz eti tüketimi diyabet, kardiyovasküler hastalık ve çeşitli kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli kronik durumlar için önemli bir risk ile ilişkilidir.

Bazı uzmanlar hayvan ürünleri yemeyi ve kesinlikle domuz eti yemeyi asla tavsiye etmez.

Domuzun sizin için kötü olmasının ana (ama tek değil) nedeni, yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriğidir. Bununla birlikte, beslenmede sıklıkla olduğu gibi, bilimsel çalışmalar her zaman net değildir ve diyet önerileri mevcut kanıtlardan daha gevşek olma eğilimindedir.

Domuz eti tüketimi

Domuzlar yaklaşık 15.000 yıl önce Mezopotamya’da evcilleştirildi. Ancak 20. yüzyıla kadar domuz eti tüketimi nispeten düşüktü ve genellikle yılın sonbahar-kış dönemiyle sınırlıydı.

20. yüzyılda, insanlık hayvan tüketim alışkanlıklarını değiştirdi ve endüstriyel tarım devreye girdi. Dünya şimdi 50 yıl öncesine göre 4 kat daha fazla et üretiyor; bu da 2013’te 320 milyon ton et anlamına geliyordu. Domuz eti dünya çapında en popüler et türü olmakla birlikte (kümes hayvanları en hızlı şekilde artıyor olsa da) et için her yıl 80 milyardan fazla hayvan katlediliyor.

Türkiye’de dini sebeplerle tüketilmiyor olsa da ortalama bir Amerikalı her yıl 24 kilogram domuz eti tüketiyor. Domuz eti (domuzların “yiyecek” adı), sosis ve domuz pastırmasından taze et ve domuz yağına kadar çeşitli şekillerde tüketilir. Sadece Amerikalılar değil (her ne kadar ABD, kişi başına kırmızı et tüketiminde listenin başında yer alsa da) dünya da daha fazla kırmızı et tüketiyor ve domuz eti dünyanın birçok yerinde temel bir gıda maddesi.

Hemen hemen tüm diyet kılavuzları, sadece domuz eti değil, haftada 500 gramdan fazla kırmızı et önermiyor.

Sektörden gelen bazı iddialara rağmen domuz eti kuşkusuz kırmızı ettir. Özellikle, ABD Ulusal Domuz Eti Kurulu’nun bir reklam kampanyası, domuz eti “diğer beyaz et” olarak etiketledi. Kampanya oldukça başarılıydı ve bir noktada tüketicilerin %87’si domuz eti sloganıyla özdeşleştirdi, ancak Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) domuz etini asla kırmızı etten başka bir şey olarak görmedi.

Domuz eti zararlı mı?

2012’de 100.000’den fazla kişi üzerinde yapılan büyük bir araştırma, kırmızı et tüketiminin daha kısa ve daha az sağlıklı bir yaşamla bağlantılı olduğuna dair güçlü kanıtlar buldu. Domuz eti özellikle analiz edilmemiş olsa da kanıtlar güçlüydü; bu tür çalışmalarda genellikle böyledir, tüm kırmızı eti birlikte sınıflandırırlar.

Harvard Üniversitesi’nde beslenme profesörü ve araştırmaya katılan kıdemli bilim adamlarından biri olan Dr. Frank Hu’ya göre, “Bu çalışma, düzenli olarak kırmızı etin, özellikle de işlenmiş etin tüketiminin erken ölüme önemli ölçüde katkıda bulunduğuna dair net kanıtlar sunmaktadır.”

Domuz eti tüketimi ve kanser

2015 yılında ABD Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, kırmızı etin muhtemelen insanlar için kanserojen olduğu sonucuna vardı. Çeşitli kanser türleri domuz etiyle ilişkilendirilmiştir. Örneğin, 2011 yılında yapılan bir analiz, günde ilave her 100 gram kırmızı et (domuz veya sığır eti) için kolorektal kanser riskinin %17 arttığını buldu. İlişkiler o kadar güçlü olmasa da pankreas ve prostat kanseri için de korelasyonlar gözlendi.

Çalışma, “Yüksek kırmızı ve işlenmiş et alımı, kolorektal, kolon ve rektum kanseri riskinde önemli artış ile ilişkilidir” sonucuna varmıştır.

Başka bir çalışmada, orta derecede domuz eti alımının bile kanser riskini artırabileceği bulundu. 2019’da gerçekleştirilen çalışma, mevcut kılavuzlara uygun olarak kırmızı et tüketiminin bile bağırsak kanseri riskinin artmasına neden olduğunu buldu.

Kesin riski belirlemek zordur, ancak genel olarak domuz eti tüketimi daha yüksek kanser riski ile bağlantılı görünmektedir. WHO uzmanları, işlenmiş et ürünlerinin tüketimi ile kanser arasında bir bağlantı kurmak için “yeterli kanıt” olduğu sonucuna varıyor.