Cascara çayı faydaları

Kahve ile çayın farkını görüntüsünden tanıdığınızı mı düşünüyorsunuz? Pekala, eğer ‘kahve kiraz çayı’ olarak da bilinen Cascara’ya aşina değilseniz, okumaya devam etmek ve benzersiz bir içecek türü keşfetmek isteyebilirsiniz. Cascara çayı daha önce tattığınız hiçbir şeye benzemiyor!

Cascara nedir?

Kahve kirazları (kahve meyveleri olarak da bilinir), kahve bitkisinde yetişen bütün meyvelerdir. Cascara, ‘kabuk’ anlamına gelen Arapça Qishr kelimesinden gelir. ‘Normal’ kahvede (içeceğin hepimizin bildiği ve sevdiği en popüler şekli), kullanılan çekirdekler bu kirazın tohumlarıdır. Normalde, vişne hamur haline getirilir, tohumlar kavurma için çıkarılır ve daha sonra vişne meyvesi atılır (genellikle kompost veya gübrede kullanılırlar). Ancak kiraz kahvesinde onlar için alternatif bir kullanım söz konusudur.

Cascara, çay ve kahve arasında bir tür orta yer kaplar, bu nedenle kahve meyvelerinden yapılmış olmasına rağmen bazen kahve kiraz çayı veya cascara çayı olarak tanımlandığını görebilirsiniz. Ancak çaydan farklı olarak bir bitkinin yapraklarından değil, temizlenip kurutulan meyvesinden yapılır. Ama kahve gibi bir şey tatmayı bekliyorsanız, şaşırabilirsiniz! Gerçekten dürüst olmak gerekirse, Cascara’yı bir tür bitki çayının teknik adı olan ’tisane’ olarak tanımlamak en iyisidir. Bunlar, hem getirdikleri zevk hem de sahip oldukları düşünülen tıbbi özellikler için eski Çin ve Mısır zamanlarına kadar uzun süredir sıcak içeceklerde kullanılmaktadır. Cascara kahvesi (çay gerçekte) zekice bir şeydir.

Kahve gibi tatmak yerine, tatlı, meyveli, bitkisel bir tat alma olasılığınız daha yüksektir. Süper hassas tat alma tomurcuklarına sahip bazı gerçekten hassas içiciler, kiraz, ebegümeci ve hatta mango ipuçları bile bildirdiler, bu yüzden Cascara’nın sizi ne tür bir lezzet macerasına göndereceğini görmeye değer!

Cascara çayı nasıl yapılır?

Cascara çayı nasıl yapılır? Eh, dünyanın neresinde olduğunuza ve kişisel zevklerinize göre değişir, ancak genellikle basitçe:

  1. İstediğiniz her fincan çay için yaklaşık 2 yemek kaşığı kiraz kabuğu alın
  2. 3-5 dakika kaynar suda ıslatın
  3. Kabuk kalıntılarını gidermek için karışımı en sevdiğiniz bardağa süzün ve keyfini çıkarın

İlginç bir şekilde, Cascara’yı soğuk olarak veya bir gecede buzdolabında demleyebilirsiniz.

Cascara çok fazla kafein içerir mi?

Kuru fasulyeden değil de kahve bitkisinin kirazlarından yapılmışsa, Cascara’da ne kadar kafein olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? Şaşırtıcı bir şekilde, testler Cascara’nın oldukça mütevazı miktarda kafein içerdiğini ortaya çıkardı. Ne kadar su kullandığınız ve ona verdiğiniz demleme süresi fark yaratır, ancak genellikle Cascara çayındaki kafein seviyeleri kahveden dört kata kadar daha düşüktür.

Geleneksel kahveden daha az kafein etkisine sahip olsa da, şifalı otlar ve baharatlar kullanarak içeceğe kendinize özgü malzemeleri ekleme kapsamı çok daha fazladır. Cascara’nızla hayal gücünüzü gerçekten serbest bırakabilirsiniz. Örneğin, Cascara’yı tarçın, zencefil veya hindistan cevizi ile demlemek gerçekten eşsiz bir içecek yaratır (daha fazla bilgi için çevrimiçi Hashara’yı arayın!) Bu içecek bugün hala bazı Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde tüketilmektedir. Aslında, genellikle kahveden daha yaygın olarak içilir, çünkü üretimi kurutulmuş, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden daha ucuzdur.

Cascara içmenin bir diğer avantajı da çevre için iyi olmasıdır. Kahve kirazının kabuğunu basitçe atmak yerine, Cascara çayında kullanmak daha az atık anlamına gelir ve Cascara çayında kullanılabilecek çok miktarda arta kalan kabuk vardır. Tabii ki, kullanılmış Cascara da biyolojik olarak parçalanabilir ve gübre olarak da kullanılabilir.

Cascara Sagrada nedir?

Cascara kahve kiraz çayı ile acı cascara veya Cascara Sagrada kabuğu olarak bilinen bir şey arasındaki farkı bilmeye dikkat edin. Bu farklı bir üründür, ancak kendi yararları vardır. Saf ağaç kabuğu çayı olarak içilebileceği gibi yeşil veya siyah çay ile harmanlanarak da içilebilir. Peki Cascara Sagrada ne için kullanılır?

Cascara Sagrada Faydaları

Kaliforniya cehri ağacından gelen bir ağaç kabuğudur. Yerli Amerikalılar, Cascara Sagrada’nın sadece kabızlık için değil, aynı zamanda eklem ağrıları ve hatta safra taşları için sağlığa olan faydalarına yemin ederlerdi. Cascara kabuğu faydaları gerçekten bu kadar geniş!

Bununla birlikte, birçok eski ilaçta olduğu gibi, kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız ve Cascara yan etkilerinin farkında olmanız her zaman iyi bir fikirdir. Cascara sagrada toksisitesi çok nadirdir, ancak bunun gibi doğal maddelerle her zaman dikkatli olmakta fayda var. Ve eğer hamilelik sırasında Cascara Sagrada tüketmeyi düşünüyorsanız, o zaman tavsiyemiz, sadece güvenli tarafta olmak için hamileyken bundan gerçekten kaçınmanız gerektiğidir.

Cascara içicisi olarak, Batı dünyasında henüz yaygın olarak tüketilmediğinden, geleneksel kahveye kıyasla daha küçük bir hayran grubu arasında olacaksınız. Çok az ülke onu önemli bir hacimde üretiyor veya başkalarına ihraç ediyor, yani en kaliteli Cascara kahve kirazları genellikle çok rağbet görüyor, ancak buna kesinlikle değdiğini kabul edeceğinizi düşünüyoruz!