Blockchain teknolojisi nedir?

“Blockchain” veya blok zinciri kavramı, kripto para birimlerinin bir parçası oldukları ve büyük otoritelere veya hükümetlere bağlı olmayan, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi haline getirdikleri için son yıllarda popüler hale geldi. Ancak blockchain veya blok zincirleri ne anlama geliyor ve nasıl çalışıyorlar? Ne hakkında konuştuğumuzu hala bilmiyorsanız, sonraki paragraflarda açıklayacağız.

Blockchain nedir ve neden önemlidir?

Türkçesi blok zinciri veya blockchain, sürekli güncellenen ve önceki tüm işlemler hakkında bilgi içeren bir zincir olarak tanımlanır. Ağı oluşturan tüm bileşenler, kalan blokları sürekli olarak doğrular, bu nedenle bu zincirlerdeki verileri tahrif etmek neredeyse imkansızdır. Bu konsept, 2008’de blok zinciri ve bitcoin’in kökenini belirleyen bir teknik incelemenin yayınlandığı bir veya muhtemelen birkaç kişinin takma adı olan Satoshi Nakamoto tarafından tasarlandı.

Daha basit bir şekilde hayal etmek için, verileri bir benzetme olarak içeren bir Excel elektronik tablosu hayal edin. Bu yaprak, birbiriyle ağa bağlı binlerce bilgisayarda bulunur. Bu ağ, tüm cihazlarda bulunan elektronik tabloda bulunan verileri sürekli olarak günceller. Bu bilgiler tek bir yerde saklanmaz, ancak ağı oluşturan tüm bilgisayarlarda dağıtıldığı için herkese açıktır ve kolayca doğrulanabilir.

Aracı yok ve bloklar halinde

Bu, kripto para birimleri ile yapılan para işlemlerinde aracıların olmadığı, yani yapılan işlemlerin geri alınamayacağı anlamına gelir. Bir bankada, başka bir kişiye para gönderirsek, işletme aracı olarak hareket eder ve bir ödemenin yasa dışı olup olmadığını belirleyebilir.

Tüm bu işlemler bloklara kaydedilir ve bu da onu dağıtılmış ve güvenli bir veritabanı haline getirir. Kripto para ile ödeme gönderildiğinde, işleme ait blokların geçerli olduğunu doğrulaması gereken merkezi olmayan ağdır, bu nedenle bazı kripto para birimleri ile para gönderdiğimizde alıcıya ulaşması yaklaşık 5, 10 veya 15 dakika sürer.

Blockchain cüzdanları

Bu işlemlerin her biri anonimdir. Kripto para birimi, benzersiz adresler olan dijital cüzdanlarda saklanır. Bu cüzdanlar borsa portallarıyla ilişkilendirilebilir veya her cüzdandaki paranın asla çalınmamasını sağlamak için anahtarlarınızı İnternet bağlantısı olmayan cihazlarda (USB anahtarları gibi) saklamanıza izin verir. Cüzdanlar sıcak veya soğuk olabilir ve çevrimiçi veya çevrimdışı olarak kullanılmalarına bağlı olarak bu şekilde adlandırılır.

Soğuk cüzdanlar fiziksel cüzdanlardır ve hack riskleri daha az olduğundan uzun vadeli tasarruflar için iyi bir seçenektir. Çevrimdışıdırlar, bir web sitesine veya uygulamaya bağlı değildirler ve birinin verilerimizi çalması zordur, ancak işlem yapmak istiyorsak daha elverişsizdirler. Ayrıca internete bağlı ve sık kullanmak isteyenler için tasarlanmış sıcak cüzdanlar da var: PC programları, mobil uygulamalar veya web sayfaları olan masaüstü cüzdanlar.

Kripto para işlemleri

Bu nedenle, aslında bu büyük blok zincirinde yapılan şey, bu cüzdanların her birinin kaç tane kripto para birimine sahip olduğunu belirlemektir. Bir işlem yapıldığında, yapılan tek şey küçük bir muhasebe notudur ve blok zinciri içerisinde belirli bir adresin elinde bulunan miktar değiştirilir. Parayı verenin ağa yaptığı ve kaydettiği bir tür bildirim.

Ayrıca, blok zincirindeki her işlem bir öncekiyle bağlantılıdır. İşlemden işleme atlayarak bazı kripto para birimlerinin kökenini izlemek mümkündür. Hepsinin de yapıldıkları bir tarih ve saat var.

Blockchain nasıl kullanılır?

Blok zincirinin sadece parayla ilgili kullanımları değil, aynı zamanda endüstride veya hükümetlerde kullanma avantajları da vardır. Son yıllarda Bitcoin gibi kripto para birimlerinde kullanımı ile popüler hale geldi, aynı zamanda NFT’ler veya harcanabilir olmayan jetonlar ya da takas edilemeyen varlıklar için popüler hale geldi, dijital sanat eserleri 2021’de popüler hale geldi.

Örneğin, güvenli ve dokunulmazlık sistemlerine sahip olmak veya uluslararası düzeyde veri tabanlarını yönetmek için kullanılabilir. Hükümetler ve kamu kurumları, verileri sahtekarlığa karşı korumalı bir mülk kaydı gibi daha şeffaf bir şekilde görüntülemek için de kullanabilir.

Aslında, geçmişte, oyların manipüle edildiği seçimleri önlemek için tamamen halka açık, şeffaf ve acil olan merkezi olmayan bir oylama sistemine sahip olmayı sağlayan Polys Voting gibi projeler olmuştur. Ayrıca, kamuya açık kayıtlara ve geleneksel paranın anında transferine izin vereceğinden, küresel bankacılıkta yeni bir para aktarım sistemi oluşturmak için de kullanılabilir.

Blockchain ağı ve havuzları

Kripto para madenciliği, tüm gücünden yararlanarak matematiksel hesaplamalar yapmak için bir bilgisayar veya ASIC koymaya verilen addan başka bir şey değildir. Tabii ki herhangi bir bilgisayar veya herhangi bir cihaz kripto para madenciliği için uygun değildir, ancak bunu yaparken tüm süreçleri yönetebilmesi için iyi bir donanım kullanmamız gerekir. Bu düğümler, bir bitcoin’i kimin önce tamamladığını görmek için birbirleriyle rekabet ediyor.

Bu nedenle Bitcoin gibi madeni paralar çıkarmak için daha önce bir blok madenciliği yapmak için daha fazla imkana sahip olmak için “havuzlara” katılmak gerekir. Madencilik giderek zorlaştığından, dünyanın dört bir yanına dağılmış büyük çiftliklere kıyasla tek bir PC neredeyse imkansız. Havuz nedir? Madencilik havuzu, blokları bulmak için birlikte “çalışan” bir grup katılımcıdır. Ne zaman bir tane bulsak, ödül, havuzun aldığı yüzde, bunun bir parçası olmanıza izin verdiğiniz için verdiğiniz bir komisyonun yanı sıra herkese bölünür.

Madencilik havuzlarını ararken, kripto para birimi işlem gücünün bir ölçü birimi olan ve o havuzdaki madenciler ağının yaptığı işlem sayısını gösteren hash hızına veya hash oranına bakmamız gerekir. Ayrıca, her zaman %1 ile %5 arasında olmasına rağmen komisyona ve havuzun boyutuna da bakmalıyız, çünkü daha büyük bir boyut, bize bir ödül bulma konusunda daha fazla olanak ve ayrıca dağıtıldığı daha fazla kullanıcı olanağı sağlayacaktır.