Güneş paneli yönü nasıl olmalı?

Hızlı bir cevap arıyorsanız: Güneye bakan güneş panelleri, ev sahiplerinin büyük çoğunluğu için en iyi seçenektir. Ancak, güneş panelinin oryantasyonu (yön) hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Genel olarak en iyi güneş paneli yönü

Güney, güneş panellerinin genel olarak bakması için en iyi yöndür. Neredeyse tüm durumlarda, ev sahipleri güneş panellerini diğer yönlerden güneye çevirerek en yüksek elektrik faturası tasarrufunu ve en hızlı yatırım dönüş süresini elde edeceklerdir.

Panellerinizin güneye bakması, güneş enerjisinin ekonomisini şu şekillerde iyileştirir: güneş enerjisini en üst düzeye çıkarır, net ölçümden yararlanma yeteneğinizi en üst düzeye çıkarır ve pil depolamasını kullanma yeteneğinizi en üst düzeye çıkarır.

Türkiye’nin bulunduğu Kuzey Yarımküre’de güneş panelleri, güneye baktıklarında mümkün olan maksimum elektrik üretimini gerçekleştireceklerdir.

Bunun nedeni, ortalama olarak güneşin yıl boyunca doğrudan Ekvator üzerinde parlamasıdır. Ekvator’un kuzeyindeyseniz, güneye doğru bakmak güneş ışığına maruz kalmayı en üst düzeye çıkaracaktır. Aslında, Yengeç Dönencesi’nin (23.4°K Enlem) kuzeyindeki tüm bölgelerde (tüm Türkiye’yi içerir) Güneş tüm yıl boyunca gökyüzünün güney yarısı boyunca hareket eder.

Güneye bakan güneş panelleri genel olarak en fazla gücü üretir, ancak bunun çoğunu öğlen saatlerinde de üretirler. Gün ortası, tüketiminizin tipik olarak en düşük olduğu zamandır, bu nedenle üretilen çok fazla fazla güç olacaktır. Fazladan gücü şebekeye ihraç edebilirsiniz.

Tesla Powerwall veya Sonnen Eco gibi bir pil depolama sistemi kurmayı planlıyorsanız, güneye bakan paneller en iyisidir. Çünkü bir pil sisteminiz varsa amacınız gün içinde mümkün olduğunca fazla güç üretmektir. Panellerinizin güneye bakması, gündüz ihtiyaçlarınızı karşılamanıza ve en önemlisi, pilinizi şarj etmek için çok fazla fazla güç üretmenize izin vermelidir. Pilinizi, yoğun zamanlarda, gece ve şebeke kesintileri sırasında güç ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabilirsiniz.