Karbonat ve kabartma tozu arasındaki fark

Muhtemelen karbonat ve kabartma tozunu birbirinin yerine kullanmak isteyebilirsiniz, ancak kabartma tozu ve karbonat aynı şey değildir. Kabartma tozu bikarbonat soda (karbonat veya sodyum bikarbonat adıyla da bilinir) içerirken, ikisi pişirme sırasında farklı tepki verir ve eşit olarak ikame edilemez.

Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Fark

Kabartma tozu ve karbonat, her ikisi de mayalayıcı maddelerdir, yani gaz vererek hamurun genişlemesine neden olurlar. Maya, bildiğiniz başka bir mayalama maddesidir. Pişirme yöntemine bağlı olarak hava (şiddetli çırpma ve karıştırmanın neden olduğu) veya buhar (fırında ısının oluşturduğu) bile mayalanma maddeleri olabilir.

Kabartma tozu ve karbonat, kurabiye, kek ve hızlı ekmek tariflerinde kullanımı daha yaygındır ve pişmiş ürünlere onları lezzetli yapan hafif, kabarık, gözenekli yapı kazandırmaktan sorumludur. “Ekmeği kabartan nedir, kabartma tozu mu yoksa karbonat mı?” diye merak ediyorsanız; cevap, tarife bağlı olarak her ikisidir.

Kabartma tozu ve karbonat, her ikisi de pişirme işleminde aynı işi yapsalar da, kimyasal olarak farklıdırlar ve tariflerde biri ile ikame edilemezler. Bunun nedeni, tepki verme ve hava oluşturma biçimlerinin farklı olmasıdır. Kabartma tozu ve karbonat arasındaki farkı bilmemek, pişmiş ürünlerinizin düzleşmesine neden olabilir.

Kabartma Tozu ve Karbonat karşılaştırması

Karbonat

Karbonat, birçok kullanıma sahip ince beyaz bir toz olan saf sodyum bikarbonattır. Soda bikarbonatı ile karbonat arasındaki farkı merak edebilirsiniz, ancak bunlar aynı içerik için sadece alternatif terimlerdir. Tarifiniz soda bikarbonatını gerektiriyorsa, bu sadece karbonat anlamına gelir.

Karbonat, hızlı etkili bir mayalama maddesidir. Saf karbonat, bal, ayran, melas, çikolata, yoğurt, ekşi krema, esmer şeker veya kakao gibi nem ve asidik bir içerikle harmanlanır karışmaz, karbondioksit kabarcıkları üreten bir kimyasal reaksiyon meydana gelir. Bu kabarcıklar, pişirme işleminde istediğiniz hafif dokuyu verir.

Tariflerde karbonat kullanmanın püf noktası, baloncukları oluşturan reaksiyonun hemen gerçekleşmesidir, bu nedenle tüm baloncuklar dağılmadan önce hamuru hızlı bir şekilde fırına almak istersiniz. Bu nedenle bisküvi veya ekmek için “hızlı” tarifler için karbonat kullanılır. Mayanın işini yapmasını ve hamurun kabarmasını beklemeye gerek yok.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, asidik tuzlar veya kuru asitler ve genellikle mısır nişastası gibi bir nişasta içeren harmanlanmış bir karışımdır. Kabartma tozu tipik olarak daha yaygın olarak tartar kremi olarak bilinen tartarik asit içerir.

Tartar kremi kuru bir asittir, bu nedenle kabartma tozu kullandığınızda, aynı anda karbondioksit kabarcıkları üretecek asidik maddeyi eklersiniz. Tipik olarak, melas veya ayran gibi asidik bir bileşen içermeyen tariflerde kabartma tozu denir.

Karbonatta olduğu gibi, kabartma tozunun amacı, pişmiş ürünlerinize hafif, havadar doku veren hava kabarcıkları oluşturmaktır. İki tür kabartma tozu vardır: tek etkili ve çift etkili.

Tek etkili kabartma tozu, karbonata benzer şekilde, nemle temas ettiğinde karbondioksit kabarcıkları oluşturur. Aynı şekilde, bu hızlı tepki, hamuru hızlı bir şekilde fırına vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Çift etkili kabartma tozu daha yaygın olarak kullanılır ve iki mayalanma süresi vardır (dolayısıyla çift etkili). İlk hava kabarcığı kabarcığı, alkali kabartma tozu ve tartarın asidik kremi, tarifin sütü veya suyuyla birleştirildiğinde oluşur. İkinci mayalanma süresi, fırında pişirme sırasında olduğu gibi, malzemeler belirli bir sıcaklığa ulaştığında gerçekleşir.