Izgara et nasıl marine edilir?

Eti marine etmek, lezzetli hale getirmenin ilk adımıdır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. İyi bir arkadaş bizi evinde mangal yapmaya davet etti. Ve hazırladığı etle hava attı! Tabii ki, bana sırrını anlatmasını istedim. İyi bir marine etin lezzetli olması için ilk adım olduğunu söyledi.

Marine etmek nedir?

Marine etme, etin yumuşaması ve istenen lezzet ve aromayı yakalaması için özel bir bileşen kombinasyonunda dinlenmeye bırakılmasıdır. Turşu hazırlamanın temel bileşenleri şunlardır: asit elementi, yağ, çeşniler ve baharatlar.

Nasıl marine edilir?

Kulağa geldiği kadar zor değil. İşin püf noktası, her mutfağın klasik lezzetlerinde bize rehberlik etmektir. Örneğin, Asya usulü bir et istiyorsak, baz pirinç sirkesi ve soya sosuyla marine edip, doğu yemeklerinin tipik tatları olan yıldız anason, sarımsak, kion ve tarçını ekleyeceğiz.

İtalyan havası vermek istiyorsak, o ülkenin klasik malzemeleri olan kırmızı şarapta sarımsak, rezene tohumu, fesleğen ve kekik karıştıracağız. Meksika lezzetleri bizi kışkırtırsa, limon ve limon suyu bazında biber, kimyon, kekik ve kişnişi karıştırmamız yeterli olacaktır. İşte hazır!

Dilerseniz yeni tatları kendiniz araştırabilir ve en çok hangisini beğendiğinizi keşfedebilirsiniz. Tatlı, tuzlu ve ekşi turşular yapabilirsiniz. Pratik yaparak bir uzman olduğunuzu göreceksiniz.

Bu ipuçları size yardımcı olacaktır:

 1. Her et kesiminin farklı bir süre dinlenmesi gerekecektir. Sert et kesimleri, yumuşak olanlardan daha uzun sürer.
 2. Eti ne kadar uzun süre marine ederseniz, o kadar çok lezzet alacaktır. Minimum süre bir saattir, ancak tercihlerinize bağlı olarak birkaç gün, bir gece veya birkaç saat bırakabilirsiniz.
 3. Asit bazlı marine etleri daha fazla yumuşama kabiliyetine sahip olduğunu unutmayın. Turşu ne kadar asidik olursa, dokusunu kaybetmemesi için eti o kadar az bırakmanız gerekir.
 4. Şarap veya bira gibi düşük asitli sıvılar ete lezzet katar. Kuzu pirzolası veya bonfile gibi yumuşak kesimlerde kullanın.
 5. Yağa veya sıvıya aromatik otlar, baharatlar ve iyi kesilmiş sebzeler ekleyebilirsiniz. Önemli olan karışımın lezzetli ve kıvamsız olması etin içine emprenye edilebilmesidir.
 6. Baharatlar çok önemlidir. Yoğunluğu sıvı içinde seyreltilir, bu nedenle sos hazırlamak için kullandığınızdan daha fazlasını kullanmanız gerekir.
 7. Taze otları kullanırken, kurutulduklarında kullanacağınız miktarın yaklaşık 3 katı kadar kullanın.
 8. Cam, paslanmaz çelik veya porselen kaplar kullanın. Asitle reaksiyona giren ve oksitlenen alüminyumdan kaçının, çünkü bu gerçekleşirse turşunun lezzetini değiştirir ve hatta zehirli hale getirebilir. Diğer bir seçenek de eti hava geçirmez bir torbaya koymaktır. Konteyneri her zaman tamamen kapalı tutmalısınız.
 9. Her bir kilo et için en az 250 ml turşusu hesaplayın.
 10. Eti sıvıya batırmak mümkün değilse, kesimi belirli aralıklarla çevirin.
 11. Etleri marine edilecek şekilde buzdolabına koyun, asla oda sıcaklığında dinlendirmeyin.
 12. Et ızgaradayken ara sıra ete ilave etmek için biraz fazladan marine turşusu hazırlayabilirsiniz. Yiyeceklerin kirlenmesini önlemek için etin içine daldırıldığı karışımı kullanmayın.