Güneş paneli kurulumu için gerekli malzemeler

Güneş panelleri veya güneş enerjisi tesisleri, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanılır ve böylece çevre üzerinde çok az etkisi olan öz tüketim sağlanır. Aynı zamanda elektrik faturasına ödediğimiz parayı azaltarak kısa ve uzun vadede tasarruf ederiz.

Güneş panelleri kurmaktan sorumlu şirketlerin çoğunluğu, yaptığımız tüketime veya sahip olduğumuz ev veya ev tipine göre bizim için en iyisinin ne olduğu konusunda analiz veya tavsiye alacağımız bilgilere veya örnek olarak kullanılabilecek daha önceki bir çalışmaya sahiptir. Böylece güneş paneli kurulumunun ne kadara mal olacağı veya ne yapmamız gerektiği hakkında önceden bir fikir edinebiliriz.

Avantajlarından yararlanmaya başlamak istediğimizde onları alıp çatıya yerleştirmek yeterli değil, plakaları takabileceğimizi teyit edebilmemiz için bir dizi izin ve yetkiye sahip olmamız gerekiyor. İzinler, kurulumdan önce sahip olmamız gereken prosedürler ve kurulumdan sonra yapmamız gereken prosedürler olmak üzere ikiye ayrılır.

Yönetmelikler ve izinler

Gerekli olan bir dizi izin vardır. Öncelikle tesisat sisteminin tasarımına ihtiyacımız var: Yapacağınız tesisatın tasarımını yetkili bir tesisatçı yapmalı ve mevcut yönetmelikleri dikkate alan bir teknik rapor hazırlamalıdır. Sistem tasarımına sahip olduğunuzda dağıtım şirketinden erişim ve bağlantı izinleri talep etmeniz gerekmektedir. Son olarak, bir yapı ruhsatına sahip olmaktır.

Güneş paneli çeşitleri

Yüklediğiniz tür ne olursa olsun, kurulumdan önce dikkate almamız gereken bir dizi izin ve sonrasında da gerçekleştirmemiz gereken bir dizi prosedür olduğunu unutmamalısınız.

Piyasada pek çok güneş paneli türü vardır ve dikkate almanız gereken ilk şey, hangisini kurmak istediğinizdir. Amaçları aynı olsa da hepsi aynı değil. Genellikle fotovoltaik, termal ve hibrit arasında ayrım yaparız. Fotovoltaik güneş panelleri, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmek için kullanır. Termal güneş paneli, güneşten gelen enerjiyi termal enerjiye veya klima veya sıcak su gibi ısıya dönüştürür. Son olarak, önceki iki teknolojiyi aynı panellerde kullanmamızı sağlayan ve aynı kurulumla elektrik ve ısı üretmemizi sağlayan hibrit olanlar.

Gerekli malzemeler

Bir fotovoltaik kurulum gerçekleştirirken gerekli olan birkaç bileşen vardır. Kurulumumuza uygun kaliteli malzemelerin kullanılması performansını artıracaktır. İster evimizde ister şirketimizde bir fotovoltaik tesisat projesi yapmayı aklımızda bulunduralım, ihtiyacımız olan farklı unsurların bir analizini yapmalıyız.

Güneş radyasyonu sonucu yenilenebilir enerji üretebilmek için bu sürece bir dizi hayati unsuru dahil etmek gerekir. Sistemin her bir parçası, güneş enerjisini yakalamak ve dönüşümünü sağlamak için önemlidir. Fotovoltaik enerjiye olan talep, sahip olduğu farklı kullanımlar (ışık temini, sıcak su, ısıtma vb.) sayesinde artmaktadır. Ayrıca, elektrik şebekesi olmayan evlere ve şirketlere ikmal yapılmasına olanak sağlar. Bunu mümkün kılan unsurları size gösteriyoruz:

Güneş panelleri: Fotovoltaik kurulumun en görünür ve temsili unsurudur. Güneşten gelen tüm enerjiyi yakalamak için birbirine bağlı bir dizi fotovoltaik hücreden oluşurlar. Bu hücreler, yarı iletken bir malzeme olan silikon hücrelerden oluşur.

Piller: Piller üretilen enerjiyi düzenler ve depolar. Bu sayede enerjiyi en çok ihtiyaç duyduğumuz anlarda (gece veya bulutlu günler gibi) kullanabiliriz. Ayrıca, kurulumumuzun yeterli enerji üretmediği zamanlarda piller, ona erişmek için bir elektrik rezervine sahiptir.

Solar inverterler: İnverterler, akülerden gelen doğru akımı alternatif akıma çevirme işlevine sahiptir. Böylece akımı, elektrik şebekemiz tarafından kullanılana uyarlamayı başarıyoruz. Bunlar, hem ağa bağlı kurulumlar hem de bir eve elektrik sağlayanlar için önemli olan yüksek verimli ve güvenlikli bileşenlerdir.

Şarj regülatörleri: Bu bileşenler, sistemin aşırı yüklenmesini önlemek için pillerin enerjisini yönetir. Ayrıca akümülatörlerin kullanım ömrünü uzatmayı başarırlar. Optimum elektrik kaynağı ile birlikte iyi bir şarj sağlamak için amper cinsinden maksimum akım kapasitesi sunarlar.

Fotovoltaik yapılar: Fotovoltaik yapılar, güneş panellerimizin destek ayağıdır. Sabit, sağlam ve dayanıklı bir yapı sunarak modüllerin kurulumunu kolaylaştırırlar. Bu nedenle, farklı hava koşullarına (kuvvetli rüzgarlar veya sağanak yağışlar gibi) dayanmaları gerekir.

Yukarıda açıklanan unsurlar en iyi bilinen ve bir fotovoltaik kurulum yaparken en görünür olan unsurlar olsa da, performanslarını optimize edebilecek ve kullanım ömürlerini artırabilecek daha fazla unsur vardır. Onlardan bazıları:

Sigortalar: sigorta, fotovoltaik tesisatı koruyarak yangın veya tesisatın diğer elemanlarının tahrip olma riskini azaltır. Böylece cihazın ihtiyaç duyduğu maksimum değere ulaşılana kadar elektrik akımının geçişini sağlar.

Konektörler: Konektörler, güneş panellerinin doğru bağlantısını garanti etmek için kullanılır. Ek olarak, bu fenomen nedeniyle gelecekteki sorunları önleyerek bağlantıların doğru bir sızdırmazlığa sahip olmasını garanti ederler.

Sigorta tutucu: Sigorta tutucu, içindeki sigortayı korumaktan sorumlu bir cihazdır. Sigortamızın ölçülerine uyum sağlayan modeli tercih etmeniz önemlidir.

Solar kablolar: Solar kablolar, bir fotovoltaik kurulumun çalışması için temel bir unsurdur ve bunun için özel olarak tasarlanmıştır. Dış mekanda işlevlerini yerine getirmek zorunda kalacakları için yalıtım, direnç ve iyi iletkenlik sağlayan elemanlardan oluşurlar.