En iyi Kodi eklentileri

Kodi’de iki anahtar kavram vardır: depolar ve eklentiler. Kodi basit bir yazılımdır; aslında geniş format desteğine sahip bir medya oynatıcıdan başka bir şey değil. Ancak oynatabileceğimiz multimedya içeriği elde etmek istiyorsak, o zaman videoların, filmlerin, dizilerin, belgesellerin ve ayrıca video oyunlarının veya karaokenin bulunduğu aksesuarlara başvurmamız gerekiyor. Bu yazıda Kodi için bulabileceğiniz en iyi eklentiler ve aksesuarlar ile bir seçim yaptık.

Ama eklentileri nereden edinebilirim? Temelde sunucular olan depoların devreye girdiği yer burasıdır. Bir adla ve aynı zamanda bir URL ile tanımlanırlar ve ana eklenti kaynağıdırlar. Multimedya oynatıcı için var olan en iyi eklentilere sahip olabilmek için Kodi’ye yüklememiz gereken ilk şey onlar, her biri için bir dosya ile manuel olarak yüklemek için biraz daha zaman harcamak istemediğimiz sürece.

Kodi eklentileri nelerdir?

Kodi eklentileri resmi değildir; önceden yüklenmiş olarak gelmezler ve üçüncü şahıslar tarafından oluşturulurlar. Multimedya oynatıcıya işlev eklemek için kullanılanlardır. Veya işlevlerden, içerikten daha fazlası. Bunlar aracılığıyla kullanıcılar müzikten videoya, altyazılara, şarkı sözlerine, video oyunlarına ve çok daha fazlasına kadar her türlü multimedya içeriğine erişebilir. En iyi Kodi eklentileri, açıkçası kullanıcılara sundukları içeriğe dayanmaktadır. Ama aynı zamanda yaratıcılarından aldıkları bakıma ve sundukları güvenliğe de bağlı.

Çünkü eklentiler sadece multimedya içerik kaynağı olsalar da kullanıcılar için problem haline gelebilirler. Bazıları casus yazılım ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini içerir ve Kodi yazılımının yüklü olduğu cihazı ve kullanıcının dosyalarını etkileyebilir. Bu nedenle, diğer kullanıcılar tarafından test edilmiş ve güvenilir bir geçmişe sahip en iyi Kodi eklentilerinin bir seçimini yapan listeleri kullanmak en iyisidir.

Aslında Kodi eklentilerinin tümü depolarda toplanır. Kullanıcıların Kodi medya oynatıcılarına ‘yükledikleri’ depolardır. Ve bu depolar, listelenen çeşitli eklentileri içeren depolardır. Günün sonunda depolar, yaratıcıları tarafından yüklenen her şeyin barındırıldığı sunuculardır; bununla birlikte, sıkıştırılmış bir klasör olarak bir .ZIP dosyası aracılığıyla gevşek eklentiler kurma olanağımız da var. Basit bir nedenden dolayı tavsiye edilmeyen bir şey, daha uzun sürecek ve kullanıcılar için daha az rahat. Özellikle aynı anda birçok eklenti kuracağımız zaman.

Kodi’ye eklenti nasıl kurulur?

Eklentileri Kodi’ye yüklemek için iki seçeneğimiz var. Başta da belirttiğimiz gibi ana depolar üzerinden bunları bulup bu sunuculara kendi yollarına göre kurabiliyoruz ya da internetten bağımsız olarak indirebiliyoruz. Bu ikinci durumda, süreç biraz karmaşıktır ve daha yavaştır, çünkü -ZIP dosyasını cihaza ‘dökmemiz’ ve multimedya oynatıcı menüsünden bulmamız gerekecektir.

Eklentileri yüklemek çok kolaydır. Söylediğimiz gibi, iki seçenek var: herhangi bir kullanıcının istediği zaman kullanabilmesi için Kodi’yi içeren depoyu kullanın. Bu durumda bilgisayarımıza Kodi’yi kurmamız ve ana sayfada bulacağımız eklentiler menüsünü açmamız yeterli. Burada mevcut eklenti gezginini kullanabilir ve ihtiyacımız olanı bulabiliriz. Sadece seni ilgilendiren şeyleri görmelisin.

Kodi’ye eklenti yüklemek için öncelikle Kodi’yi açın. Ekranda bulacağınız Eklentiler bölümüne gidin. Kodi’de Eklenti Gezgini’ni seçin. Depodan yükle üzerine dokunun. İstediğiniz kategoriyi açın (video, resim, programlar…) Sağ alttaki “Yükle”yi seçin. Böylece kendi deposundan Kodi’ye eklentiler yükleyebildik.

Ancak dediğimiz gibi bir seçenek daha var: Bilinmeyen kaynakları kullanmak yerine daha önce internetten indirdiğimiz bir ZIP deposunu kullanıyoruz. Bu durumda, bu dosyayı içe aktarmamıza ve böylece eklentileri Kodi’ye yüklememize izin vermesi için bilinmeyen kaynakları etkinleştirmemiz gerekecek.

RAR dosyasından eklenti yüklemek için bilgisayarınızda Kodi’yi açın. Dişli çark simgesindeki ayarlara erişin. Sistem ayarlarını aç. Soldaki menüde Eklentileri arayın. Bilinmeyen kaynaklarda göreceğiniz anahtarı etkinleştirin. Bunu yaptıktan sonra, zip’ten içe aktarabileceksiniz. Ana menüde Eklentileri açın. “Bir zip dosyasından yükle” üzerine dokunun.

Kodi Eklentileri

Plexus: Yalnızca film ve dizi aramıyorsanız, aynı zamanda sporla ilgileniyorsanız, Plexus Kodi’nizde önemli bir eklentidir. Bununla birlikte, tüm dillerde ve dünyanın herhangi bir liginden futbol maçlarına hızlı ve kolay bir şekilde, kaliteli bir şekilde erişebiliriz.

SportsDevil: Spor tutkunlarının genellikle oyuncularında eksik olmayan aksesuarlardan biridir kuşkusuz. Birçok dilde canlı spor izleme imkanı sunar. Bu nedenle spor bağımlısı biriyseniz kesinlikle keyif almanızı sağlayacaktır.

The Underdog: Bu Kodi eklentisi, yalnızca motor sporları sevenler için. GP2 ve GP3’e de sahip olmasına rağmen, özellikle Formula 1’den; ve Moto GP, ancak burada Moto 2 ve Moto 3’ü mümkün olan en geniş içerik çeşitliliği ve mümkün olan en iyi kalitede görebileceğiz.

X Games: Red Bull’un ekstrem spor kliplerine ‘bağlananlardan’ biri misiniz? Eh, bu Kodi eklentisinde buna odaklanan her türlü video var. Sporun ne olduğu önemli değil, eğer aşırıysa, multimedya içerik oynatıcısının bu ‘kanalı’nda olmayı hak ediyor. Ancak çoğu yalnızca ve yalnızca İngilizce olarak mevcuttur.

Magyck: Yeniden motor sporlarına odaklanan Magyck, bize hem FIA WRC’ye hem de Moto GP’ye ve diğer sporlara erişim imkanı sunuyor. Çoğu yalnızca İngilizce olarak mevcut olsa da, içeriğin görüntü kalitesi bu Kodi kanalında genellikle rakipsizdir.

Extreme Sports: Adından da anlaşılacağı gibi, Ekstrem Sporlar özellikle ekstrem sporlara odaklanmıştır. Peki, aksi nasıl olabilirdi, içeriğinin çoğunu Red Bull’dan alıyor. Disiplinlerin çeşitliliği gerçekten çok geniş ve bulacağımız video saatlerinin sayısı neredeyse sınırsız.

Winner Sports: Birçok dilde birçok canlı spora erişim sağlar. Kodi’nin en son sürümleriyle mükemmel çalışır.