WhatsApp’a nasıl şifre koyulur?

WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen sorunsuz değildir. Her gün milyonlarca insan uygulama aracılığıyla iletişim kuruyor, ne yazık ki her zaman güvende tutulmayan hassas ve özel bilgileri paylaşıyor. Uygulamaya şifre ekleyerek WhatsApp’ınızın casusluğa uğramasını önleyin, üzerine bir şifre koyun!

WhatsApp sohbetleri şifrelenir ve kimse müdahale edemez, ancak birisinin cep telefonumuzu çalarak veya bir yerde bularak sohbetlerimize erişmeye çalışması gerçek bir risktir. Bu nedenle, WhatsApp’ı indirdikten sonra, uygulamaya yalnızca sizin erişebilmeniz için nasıl şifre koyulacağını görmek iyi bir fikirdir. Nasıl yapacağımıza bir bakalım.

WhatsApp uygulaması için doğrudan uygulamadan bir kilit ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki yolu takip ederek kilidi adım adım yapılandırabilirsiniz:

  1. iPhone’de alt menüde Ayarlar’a veya Android’de üç noktalı menüye dokunarak “Ayarlar”a girin.
  2. Ayarlar içinde “Hesap” a gidin.
  3. Orada, “Gizlilik” üzerine dokunun.
  4. Bu menünün altında “Parmak İzi Kilidi” veya “Face ID iste” adlı bir seçenek göreceksiniz.
whatsapp-sifre

Bu işlevi etkinleştirirseniz, WhatsApp’ı her açmak istediğinizde parmak izinizi veya yüz kilidini kullanmanız gerekecektir. Temel olarak, WhatsApp’a ekstra bir koruma katmanı ekler. Cep telefonumuzun standart ekran kilidi ve ardından WhatsApp kilidi.

OnePlus, Xiaomi veya Huawei gibi zaten bir PIN veya şifre kullanarak uygulamaları engelleme seçeneklerini içeren akıllı telefon üreticileri olsa da, bu, Android’de “stok” olmayan bir işlevdir. Aynı şekilde gördüğümüz gibi WhatsApp sadece parmak izi kilidi ve yüz kilidi kurmamıza izin veriyor, WhatsApp’a sayısal bir şifre koymak istersek ne olur?

Tüm bu varsayımlar için üçüncü taraf uygulamaları kullanmak en iyisidir. Elbette bunlar, Android için doğrudan Google Play’den indirebileceğiniz ücretsiz uygulamalardır.

App Locker

App Locker, uygulamaları engelleme söz konusu olduğunda mükemmel araçlardan biridir. Temiz bir arayüze sahiptir ve kullanıcının kafasını karıştırabilecek işe yaramaz seçeneklerden yoksundur. Bu durumda, uyumlu bir terminalimiz varsa bir kilit deseni, PIN veya hatta bir parmak izi yapılandırmanız ve ardından uygulamalar listesinden WhatsApp uygulamasını seçmeniz yeterli olacaktır.

AppLock

AppLock, bir kilit düzeni kullanarak akıllı telefona yüklenen herhangi bir uygulamayı basit bir şekilde engellememizi sağlayan tamamen ücretsiz başka bir araç. Bir kez daha, tek yapmanız gereken istenen nokta sırasını seçmek ve ardından engellenecek uygulama olarak WhatsApp’ı seçmektir ve hiç kimse konuşmalarımıza erişemez.