IP adresinden ev adresi bulunur mu?

IP adresi, bir ağ içindeki her bir cihazımızda özel IP’ler bulunmasının ötesinde, İnternet’e bağlanan her kullanıcıya atanır. Bizi tanımlayan ve benzersiz olan, internette gezinmek için bir kayıttır. Ancak buna ek olarak o kişinin yerini, nerede olduğunu ve nereden bağlantı kurduğunu bilmeyi sağlar.

IP adresleri sayesinde birinin nerede yaşadığını bilip bilemeyeceğinizi kendinize sormadan (veya daha doğrusu şüphelerinizi gidermek için) önce, bir IP’nin ne olduğunu, bize farklı adresleri kimin atadığını, neden atandıkları, bu IP veya İnternet Protokol adreslerinin görevi nedir ve neden sahip olduğumuzu gözden geçirmemiz uygun olur.

IP’yi kim atar?

IP adresi hepimizin bildiği gibi favori numaralarınızla sizin tarafınızdan seçilmez. Genel IP’lerden bahsediyorsak, herhangi bir zamanda hangisinin orada olduğunu seçemezsiniz, tıpkı arabanız için plakayı seçmeniz normal olmadığı gibi. IP, İnternet Protokolü anlamına gelir ve internette gezinirken bize bir kimlik vererek tanımlamamıza ve iletişim kurmamıza izin verir. Her IP benzersizdir ve tekrarlanmazlar.

IP’nin tahsisi yalnızca dünya çapında bir kuruluş tarafından değil, aynı zamanda işi beş taraf arasında paylaşarak da paylaşılır. Bu alandaki en yüksek otorite, İnternet Tahsisli Numaralar Otoritesi veya IANA’dır ve işi, gezegen genelinde beş tane olan RIR’lerde veya Bölgesel İnternet Kayıtlarında dağıtır.

Beşin her birinin kendisine atanmış geniş bir alanı vardır. Türkiye’de (elbette Avrupa’ya ve Orta Asya ve Orta Doğu ile birlikte) bu IP adreslerinin dağıtımından sorumlu taraf Reseaux IP Européens Networks Koordinasyon Merkezi veya RIPE NCC’dir. Ayrıca, Ulusal İnternet Kayıtları veya NIR’ler ve ayrıca Yerel İnternet Kayıtları veya LIR’ler olan alt yöneticileri vardır. Ve elbette, siz ve cihazlarınız olan IP’nin sahibine ulaşana kadar sağlayıcılar ve alt sağlayıcılar.

ip adresi dagitimi

IP Konumu

IP’den konumu nasıl biliyorlar? Daha önce de açıkladığımız gibi, IP adresinin yaklaşık konumu bulunduğunuz ülkeyi, bölgeyi veya şehri söyleyebilir, ancak bu, tam olarak mahallenizi, sokağınızı veya hatta bina numaranızı veya daire numaranızı bilebileceği anlamına gelmez.

Bir yandan, bu konumu bilmek için, bazı adresleri diğerleriyle ilişkilendiren ve bir sonraki alanın alınmasına izin veren yukarıda belirtilen veritabanları kullanılır. Ancak, şehrinizle ilgili bir şey aradığınız ziyaret edilen diğer sayfalara erişen başka web siteleri de vardır. Örneğin, İstanbul’da hava durumunu kontrol ettiyseniz, tam olarak konumunuzu bilmeden burada yaşadığınızı tahmin edebilirler. Ya da o şehirle ilgili haberleri sık sık kontrol ediyorsanız.

Konumu bilmek için üçüncü durum, operatörlerin bilgiyi sağlayanlar olmasıdır. Elbette tam adresinizi sağlayamazlar, ancak posta kodu, ülke, şehir, bağlantı gibi veriler sunabilirler.

IP adresinden birinin nerede yaşadığını öğrenebilir miyim? Hayır. IP konumu size o kişinin tam caddesini veya hatta bir ilçe veya ilçe içindeki mahalleyi söylemeyecektir. Ücretli yazılım kullansanız bile tam olarak noktayı bilemezsiniz, bu nedenle sizi gözetlemeleri veya hakkınızda daha fazla bilgi edinmeleri riski yoktur.

Konumu gizlemek

Yine de, konumunuzun bilinmesinden endişe ediyorsanız, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin IP adresinizi bilmesini engelleyen bir VPN kullanmak kadar basittir. Opera tarayıcısı varsayılan olarak, güvenliğinizi ve gizliliğinizi geliştirmek istiyorsanız etkinleştirebileceğiniz bir VPN içerir, ancak bu yanılmaz bir teknik değildir çünkü herhangi bir suç faaliyeti gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız polis sizi bulabilir, sahip olduğunuz tek şey yapmanız gereken operatörünüze sormaktır.

Yalnızca gizliliğiniz veya çevrimiçi güvenliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, tek yapmanız gereken Opera veya Tor Tarayıcı gibi tarayıcıları kullanmak veya genellikle maksimum tarama hızı veya limitleri olmasına rağmen ücretsiz bir dizi özellik sunan ücretsiz bir VPN kullanmaktır.