Nükleer radyasyondan nasıl korunulur?

Bu Pazartesi, Ukrayna – Rusya savaşının başlamasından bu yana beş gün geçti ve ülkenin ana şehirlerinde çatışmalar ve saldırılar devam ederken, Rus ve Ukrayna makamları olası bir diplomatik yakınlaşmayı müzakere etmek için bir araya geldi.

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu Pazar günü yaptığı açıklamada, “NATO liderlerinin agresif yorumlarına” yanıt olarak ülkenin stratejik caydırıcı kuvvetlerine “özel hizmet emri” verdiğini söyledi.

Rusya, dünyadaki en fazla nükleer silaha sahip ülkedir ve Putin’in bahsettiği caydırıcı güçler, nükleer cephaneliği kontrol eden uzun menzilli füzeleri fırlatma konusunda uzmanlaşmıştır.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Putin’den gelen bu emrin “tehlikeli söylem” ve “sorumsuz davranış” olduğunu söylerken, ABD’den bu eylemi “kabul edilemez bir tırmanış” olarak nitelendirdiler.

Nükleer savaş nedir?

Potansiyel bir nükleer saldırı korkusu, özellikle sahip olabileceği sonuçlar nedeniyle hala mevcuttur. Nükleer savaş, nükleer silahların veya kitle imha silahlarının kullanıldığı ve yıkıcı etkileri olabilen bir silahlı çatışma türüdür.

ABD Federal Acil Durum Yönetim Kurumu’na (FEMA) göre “Nükleer silah, bir patlama oluşturmak için nükleer reaksiyon kullanan bir cihazdır. Nükleer patlamalar, patlama dalgası, ısı ve radyasyon nedeniyle önemli miktarda hasara ve can kaybına neden olabilir” diye açıklanıyor.

Nükleer saldırıdan sonra ne olur?

Bu anlamda, “patlamadan sonraki ilk saatlerde, en yüksek düzeyde radyasyon yaydığı zaman” en tehlikeli radyoaktif serpinti olan nükleer bir patlamanın birkaç dakikalık uyarı ile veya herhangi bir uyarı olmadan gerçekleşebileceği konusunda uyarıyorlar.

Bir nükleer saldırıdan sonraki en yakın tehlikeler şunlardır: bir yandan, hafif flaş bir dakikadan daha kısa bir süre için geçici körlüğe neden olabilir, şok dalgası ise patlamadan birkaç kilometre ötedeki tüm yapılarda ölümlere ve hasara neden olabilir.

Öte yandan radyasyon vücut hücrelerine zarar verebilir, yangınlar ve ısı ölümlere neden olabilir ve yapılara zarar verebilir ve radyoaktif serpinti dışarıdaki insanlara zarar verebilir.

Nükleer radyasyondan korunma

Bu şekilde, bir nükleer saldırıdan sonra radyasyona maruz kalmayı önlemek için bir dizi adımın izlenmesi hayati önem taşımaktadır. İlk adım, radyasyonu önlemek için bir binaya sığınmaktır, en çok tavsiye edilen tuğla veya betondur. ABD hükümeti, “Radyoaktif serpintiden sonra dışarıdaysanız, kirlenmiş giysileri çıkarın ve korunmasız cildi temizleyin veya yıkayın” diyor.

Yetkililer sizi bilgilendirene ve nükleer bir patlamadan sonra çalışacak pille çalışan bir radyo aracılığıyla bazı iletişim araçlarıyla bağlantı kurmaya çalışana kadar gerekli süre boyunca sığınakta kalmalısınız. Bu süreçte cep telefonu, kısa mesaj, televizyon ve internet hizmetleri kesintiye uğrayabilir veya kullanılamayabilir.

Nükleer saldırıdan korunmak için neler stoklamalı?

Nükleer bir patlama durumunda, su, bozulmayan paketlenmiş veya konserve yiyecekler, iyot tabletler, acil ilaçlar, pille çalışan bir radyo, ekstra piller ve bir el feneri içermesi gereken bir acil durum tedarik kitiniz olduğundan emin olun.

Yaklaşan bir saldırıya karşı uyarılırsanız, hemen en yakındaki binaya girin ve pencerelerden uzaklaşın. Bu, patlamaya, ısıya ve patlamanın radyasyonuna karşı koruma sağlamaya yardımcı olacaktır. Patlama dalgasından sonra, kendimizi radyoaktif serpintiden korumak için 10 dakikadan daha kısa sürede acilen en yakın sığınağa girmeliyiz.