Acil durumlar için evinize stoklayabileceğiniz 10 yiyecek

Kasırgalar, seller, büyük depremler, aşırı kar fırtınası ve diğer felaketler sizi birkaç gün boyunca eve hapsedebilir. Gelecekte başınıza neyin geleceği hiç belli olmaz. Siz ve ailenizin güvenliği önce gelir; ancak evinizde kalabiliyorsanız, yiyecek ve su gibi malzemelere ihtiyacınız olacaktır. O zaman sokağa çıkamama durumunda evinizde stoklamanız gereken en önemli yiyeceklerin neler olduğuna haberimizde göz atabilirsiniz…

Eğer elektrik giderse, buzdolabınızda ve dondurucunuzda bulunan yiyecekler bir veya iki gün boyunca soğuk kalacak, ancak tabi zengin değilseniz ve kendi jeneratörünüz yoksa, depolama veya hazırlık için elektrik gerektirmeyen bazı şeylere ihtiyacınız olacak. Önceden hazırlıklı olun ve afet geçinceye kadar ailenizi besleyebilmeniz için sağlıklı yiyeceklerle dolu acil yiyecek kileri oluşturun. Evinize yiyecek stoklayın. İşte evinize stoklayabileceğiniz yiyecek önerileri…

Bu sayfada yer alan yiyecek önerileri, kısa süreli acil durumlar, birkaç gün süren elektrik kesintileri ve kısa süreli sokağa çıkma yasakları içindir. Eğer kıyamet sonrası hayatta kalmak için stoklamanız gereken, yıllar boyunca dayanabilecek ve stoklanabilen yiyeceklere bakıyorsanız, alttaki haberimizden görebilirsiniz…

Kurutulmuş Sığır Eti

kuru-et

Kuru sığır eti, doğru paketlendikleri sürece özel depolama koşullarına ihtiyaç duymayan iyi protein kaynaklarıdır. Jambon ve hindi de dahil olmak üzere diğer et türleri de mevcuttur. Kurutulmuş etleri marketlerde bulabilirsiniz. Mükemmel bir protein kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür, ancak sodyum bakımından da yüksektir.

Konserve Meyve ve Sebzeler

Şeftali, armut, çilek ve elma püresi iyi C vitamini, potasyum, lif ve diğer gerekli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Konserve meyveleri stoklayabilir veya taze meyveleri evde koruyabilirsiniz.

Fasulye, bezelye ve havuç gibi sebzeler bol miktarda A vitamini, potasyum, lif ve daha fazlasını sağlar. Siyah fasulye, lacivert fasulye ve beyaz fasulye gibi konserve baklagiller de elinizin altında olmalıdır.

Konserve Çorba, Güveç ve Yemekler

konserve

Konserve çorbalar ve güveçler oldukça besleyici olabilir ve saklanması kolaydır. Özellikle temiz suya erişiminiz yoksa, ek süt veya su gerektirmeyen çorbalar satın alın.

Konserve makarna yemekleri uzun süre saklanabilir. Ne yazık ki, genellikle yağ ve kalori bakımından yüksektir. Ancak, marketin doğal gıdalar bölümünde tercihen tam tahıllarla yapılan daha iyi markalar bulabilirsiniz.

Kuru Meyveler

Kuru üzüm, kuru üzüm ve kayısı gibi kuru meyveler, meyvenin sağladığı iyiliğini acil yiyecek kilerinize sokmanın iyi bir yoludur. Çok fazla C vitamini kaybederler, ancak diğer tüm besinleri tutarlar. Ve kapları kapalı tuttuğunuz sürece uzun süre dayanırlar.

Tam Tahıllı Krakerler

Paketlenmiş tam tahıllı krakerler, simit ve atıştırmalık cipsler ekmeklerden daha uzun süre dayanır, bu nedenle acil bir yiyecek saklaması için iyidir. Daha küçük miktarlarda paketlenmiş krakerleri arayın ve ihtiyacınız olana kadar paketleri açmayın. Ambalaj sağlam kaldığı sürece, krakerler en az altı ay boyunca bozulmaz.

Konserve Balık ve Et

Konserve ton balığı ve somon mükemmel protein, vitamin, mineral ve omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Teneke kutularda veya folyo torbalarda mevcuttur. Aynı zamanda temel omega-3ler açısından da zengin olan sardalyaları stoklayın.

Balıklar biraz sıkıcı olabilir ve başka seçenekler de vardır. Konserve istiridye, istiridye ve yengeç eti protein ve çinko bakımından zengindir ve uzun süre saklanabilir.

Diğer etler teneke kutularda mevcuttur. Konserve jambon, tavuk, SPAM ve konserve sandviç ezmeleri krakerlerle hızlı bir yemek olarak yenebilir.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Fındık ve tohumlar da acil durum gıda kilerinize dahil edilmelidir. Badem, ceviz, kaju fıstığı ve cevizler protein, lif ve sağlıklı yağlara sahiptir. Hala kabukta olan fındık ve tohumlar en uzun süre dayanabilir. Paketlenmiş fındık ve tohumlar iyidir, son kullanma tarihlerine dikkat edin ve kapları kapalı tutun.

Başka bir seçenek de, kraker veya kuru meyve ile servis yapmak için biraz fıstık ezmesi veya fındık ezmesi saklamaktır.

Granola Barları ve Tahıl

galeta

Granola barları ve kahvaltı barları lezzetli tatlı ikramlar sağlar. Hazır ambalajlı protein çubukları protein yüklüdür. Bu çubuklar genellikle ayrı ayrı sarılır, bu da güzeldir, bu nedenle kutu açıldıktan sonra taze kalırlar.

Kuru kahvaltılık tahıllar da el altında olması iyidir, çünkü ekstra vitamin ve minerallerle takviye edilirler. Kuru, atıştırmalık olarak veya sütle (rafta sabit süt varsa) yenebilirler.

Market rafında satılan süt ve meyve suyu

Rafa dayanıklı süt paketlenmiştir, bu yüzden açılıncaya kadar buzdolabında saklanmasına gerek yoktur. Konserve veya kutulu süt, alışık olduğunuz tada sahip olmayabilir, bu nedenle pirinç, badem veya soya sütü gibi bitki sütü seçmek daha iyi olabilir. Sadece tek porsiyon olan paketleri arayın.

Aynı şey meyve suyu için de geçerlidir. Büyük şişeler satın almak daha ekonomiktir ve uzun süre dayanırlar, ancak soğutma olmadan şişeleri açtıktan sonra bir sorununuz olur. Bunun yerine küçük meyve suyu şişeleri, kutular ve paketler seçin. Acil gıda kilerinize elektrolit içecek şişeleri de (enerji içecekleri) eklenebilir.

Su

Yemeksiz birkaç hafta, su olmadan sadece birkaç gün yaşayabilirsiniz. Suyunuzun temiz, güvenli ve mikrop ve parazit içermemesi gereklidir. Evinize bolca paketlenmiş su stoklayın.