Siyah duvar kağıdı şarjı etkiler mi?

Siyah bir arka plana sahip cep telefonuna veya laptopa sahip olmanın, şarj cihazına yapılan ziyaretleri azaltmanıza yardımcı olabileceğine dair bir şehir efsanesi var. Bu doğru? Cevabı öğrenelim.

Duvar kağıtları, cihaz performansını etkileyebileceğinden, yalnızca kişiselleştirme açısından değil, cep telefonunun önemli bir parçasıdır. Arka plan için tamamen siyah bir görüntü kullanmanın pil tasarrufuna yardımcı olabileceği her zaman duyulmuştur, ancak bu doğru mu yoksa sadece bir efsane mi? Bu yazıda size cevabı veriyoruz.

Pilin kapasitesi kullanım süresinin anahtarı olsa da, cep telefonunu kullanma tarzınızın da bir etkisi vardır. Bu sayede otomatik parlaklığı etkinleştirebilir, Bluetooth gibi kullanmadığınız işlevleri devre dışı bırakabilir ve evet, duvar kağıdını da siyah olarak değiştirebilirsiniz. Arka plan resmi seçiminin cep telefonunuzu nasıl etkilediğini görelim.

Karanlık duvar kağıdı ve pilden tasarruf

Pilden tasarruf etmek için siyah duvar kağıdı kullanmanın etkinliğinin gizeminin basit bir cevabı var: evet, özellikle OLED ve AMOLED ekranlarda kullanışlıdır. Temel olarak, bu tür bir ekranda karanlık piksellerin bağlantısı kesilir ve enerji tüketmez. Bu sayede tamamen siyah bir görüntü kullanılırken piksellerin çoğu yanmaz, bu da pil gücünden tasarruf sağlar ve şarj kullanımı olmadığı için daha uzun süre gider.

Bu durum LCD ekranlarda aynı şekilde olmuyor çünkü AMOLED ekranlarla olan farklılıklarda gördüğümüz gibi bu panellerde görüntünün renkleri siyah olmasına rağmen piksellerin sürekli açık olması gerekiyor. Bu nedenle bu ekranların enerji tüketimi önemlidir.

Aynı nedenle cep telefonunuzda pil tasarrufu yapmanın çok faydalı olduğu gösterildiğinden, karanlık mod ile kişiselleştirmede karanlık öğeleri kullanırken enerji tasarrufunu zaten gördük. Bu nedenle cep telefonunuzun enerji tüketimini azaltmak istiyorsanız karanlık modu etkinleştirmekten çekinmeyin.

Genellikle çok renkli olan akıllı telefonların sunduğu varsayılanlar arasında karanlık bir arka plan bulmanın kolay olmadığı doğru. Bu yüzden bu görselleri kendi başınıza bulmanız ve uygulamanız gerekiyor, bu basit bir işlem. Cep telefonunuzu siyaha çevirmek için Google Resimler’den siyah arka plan indirebilirsiniz veya doğrudan arka planı sabit renk olarak siyah rengine ayarlayabilirsiniz. iPhone’da halihazırda sabit renk seçme seçeneği vardır.

Bitirmeden önce, animasyonlu duvar kağıtlarının terminal için de büyük bir tüketim olduğunu hatırlayalım. Güzel görünüyorlar, ancak aynı pilin kalan pilinde hızlı bir düşüşü temsil ediyorlar. Bu ayrıntıyı umursamıyorsanız, hareketli arka planları tercih edin. Bunun yerine, pili korumayı tercih ederseniz, siyah bir duvar kağıdı takmanız en iyisidir.