Windows 12 ne zaman çıkacak?

Windows 11, Microsoft’un yeni işletim sistemi olarak 5 Ekim 2021’de piyasaya çıktı. Firma o dönemde Windows 10’un son işletim sistemi olacağını duyurmasına rağmen bu lansmanla şaşırttı. Bu sistem bizi birçok iyileştirmeyle baş başa bırakacak olsa da tam olarak ikna edemedi. Bu nedenle firmadan Windows 12 üzerinde çalıştıkları yönünde haberler geliyor.

Windows 11 henüz ne vaat ettikleriyle eksiksiz olarak ortaya çıktı, ne de mevcut haliyle tam olarak tatmin edebildi ve Microsoft’un işletim sisteminin Windows 12 gibi daha gelişmiş bir sürümünün geleceğine dair şimdiden söylentiler var. Ve görünüşe göre, Windows 10’un ardından Windows 11’i beklediğimiz kadar uzun sürmeyecek.

Aslında 23H2 (Sun Valley 3) güncellemesinin Windows 11 için iptal edildiği bildirildi, bu nedenle Redmond şirketinin geliştiricilerinin zaten Windows 12’ye odaklandığının bir göstergesi olabilir. Pek çok kullanıcının hiç beklemediği bir şey… Üstelik birçok kişi Windows 10’un son olacağını ve Microsoft’un bugüne kadar izlediği dinamiklerde köklü bir değişiklik olacağını düşündü.

Windows’un gelişim stratejisi

Windows 10’un çıkmasıyla beraber birçok kişi Windows 10’un Windows’un en son sürümü olacağını, daha fazlasının olmayacağını düşünüyordu ve buna ikna oldu. Dahası, Microsoft yeni bir yön almaya kararlı görünüyordu. Windows 8’den 9’u atlayarak Windows 10’a geçişten sonra, şirketin bulutu düşündüğü görülüyordu.

Diğerleri, Windows 10’un uzun bir süre bilgisayarlarda kurulmaya devam edeceğini düşündüler. Windows 10 yeni bir sürüme atlamadan birkaç yıldır sürekli güncellendiğinden, bu şirketin en başarılı işletim sistemi sürümü olanıydı. Yeni bir Windows olmayacağı fikrine rağmen, Microsoft kısa süre önce yeni işletim sisteminin bir sızıntısıyla şaşırttı: Windows 11. Sonunda, Windows 10’un yeni sürümü ve halefi geldi. Daha yeni bilgisayarlar, işletim sisteminin bu yeni sürümünü desteklemektedir, ancak birçok kullanıcı hala Windows 10’da olduğundan ve yeni sürüme yükseltmediğinden yavaş yavaş büyümektedir.

Windows 11 için arayüzde bazı değişiklikler yapıldı. Ve şimdi, bu adımdan çok memnun olmayan hiçbir kullanıcı olmadığı için değişikliklerde başarılı olmuş gibi görünüyor. Üstelik birçoğunun beklediği bir şeydi…

Windows 11, güvenlikle ilgili bir özelliği de getiriyor ve diğer özelliklerin uyumlu olmasına rağmen, TPM 2.0 yongası olmayan bilgisayarlarda (2016’dan beri piyasaya sürülen bilgisayarlar) çalışamaz hale getiriyor. Bu, bazı durumlarda, tüm bilgisayarlarda olmasa da, ayrı olarak satın alınabilen ve ana karta takılabilen bir TPM 2.0 modülünün dahil edilmesiyle çözülmüştür.

Şaşırtıcı olan şu ki, Windows 11 yeni piyasaya çıkmasına rağmen, onu takip edecek yeni bir sürüm hakkında şimdiden söylentiler var. Bu, bazı medyaya göre 2024’te gelebilecek Windows 12’nin lansmanı. Ancak henüz hiçbir şey resmi değil ve hiçbir şey kesin değil. Ancak bu Microsoft işletim sisteminin nasıl olacağına dair bazı ayrıntılar gün geçtikçe daha çok biliniyor.

Windows 12 çıkış tarihi

Birkaç kaynak, bu yeni işletim sisteminin geliştirilmesinin halihazırda devam ettiğini öne sürüyor. Kullanıcılar için resmi olarak ne zaman piyasaya sürüleceği bilinmiyor. Açıklanan bir rapora göre, Microsoft’un masaüstü işletim sistemlerinin uzun geliştirme döngülerini azaltabileceği ve işletim sisteminin sürümlerini daha sık yayınlamaya bahse gireceği görülüyor.

Bazı kaynaklar, geliştirmenin resmi olarak Mart ayında başlayacağını ve şirketin şu anda söz konusu geliştirmeden sorumlu olacak ekibi oluşturduğunu söylese de, Microsoft’un Windows 12’nin geliştirilmesine şimdiden başladığını belirten birkaç kaynak var. Her durumda, Windows 11’in piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra zaten halefi üzerinde çalıştıkları ortaya çıkıyor.

Görünüşe göre Windows 12 “Next Valley” 2024’te gelebilir. Windows 11’de olduğu gibi, seçilen tarihin o yılın sonbaharı olması muhtemeldir.

Windows 12’nin Özellikleri

Microsoft, bu sözde Windows 12’nin varlığını bile doğrulamamış olsa da, entegre edilecek sonraki işlevler hakkında bazı söylentiler var. Ve bazen, önceki sürümlerde görüldüğü gibi söylentiler gerçek oluyor.

Windows 11 için yayınlanan en son sürümlerde de görülebileceği gibi, Microsoft, özelliklerinde büyük değişiklikler yapma korkusunu yitirmekte ve kullanıcıların çalışmalarını daha rahat ve kolay hale getirmek için yeni araçları giderek daha fazla dahil etmektedir. Örneğin, görev çubuğundaki hava durumu widget’ları, daha kolay arama araçları vb.

Yeni özelliklerden bazıları mobil işletim sistemlerinde zaten mevcut olabilir. Örneğin, bir tarih, saat veya telefon numarasını kopyalamanıza izin vermek ve size bu verileri kullanma seçenekleri sunmak. Android’de olduğu gibi, bir telefon numarasını kopyaladığınızda size o telefonu arama veya belirtilen uygulamayla açma seçeneği sunar. Yani çok daha akıllı bir sistem.

Fiyat konusunda, Windows 10’dan Windows 11’e yükseltmede olduğu gibi, Microsoft bu politikaya devam edecek ve Windows 11’den Windows 12’ye yükseltmeyi de tamamen ücretsiz yapacak gibi görünüyor.

Microsoft, işletim sistemlerinin desteklemesi için bazı özelliklere veya belirli donanımlara olan talebi her zaman şaşırtıyor ve böylece eski ekipmanı desteğinden kaldırıyor. İddia edilen Windows 12 ile 2024’te neler olacağını ve bunlardan herhangi birinin de hazırlanıp hazırlanmadığını göreceğiz.