Naan ekmeği nedir, nasıl yapılır?

Naan ekmeği şu anda çoğu süpermarkette satılmaktadır, bir pizzanın tabanına benzeyen yapısı vardır ve Hint kökenli bir pide olarak bilinir. Farklı yemeklere eşlik etmek için mükemmel olsa da göründüğü kadar sağlıklı olmayan çok özel bir ekmek türüdür. Bu ekmeğin kökenini, nasıl hazırlandığını ve ne ile beraber yendiğini, besin değerlerini, sağlığa yararları olup olmadığını ve bu ekmeğin tüm detaylarını öğreneceğiz.

Naan ekmeği Migros ve Carrefour gibi süpermarketlerde ve bazı fırınlarda bulunabilir. Görünümü bize ev yapımı pizza tabanını hatırlatır. Hemen hemen tüm öğünlerin yanına giden bir ekmektir, ancak bu onu kaliteli ve çok sağlıklı bir ekmek yapmaz çünkü en iyi seçenek her zaman %100 tam buğday ekmektir.

Naam ekmeğinin tarihçesi ve nasıl hazırlandığı

Hindistan’dan gelen geleneksel bir ekmektir ve yavaş yavaş Asya’nın her köşesine ve ardından dünyanın geri kalanına yayılmıştır. Yassı ve esnek bir ekmektir, bu nedenle odun ekmeği gibi sert veya gevrek değildir, kırıntı yoğundur ancak küçük bir alanda konsantredir ve her türlü tuzlu yemeğe eşlik etmek için kullanılır.

Bu ekmeğin Hindistan tarihi kadar eski bir geçmişi vardır, menşe yerinde hazırlanması genellikle birçok ev ve restoranda gelenekseldir. Tandır adı verilen silindirik kil fırında hazırlanır. Fırın, kamp ateşi gibi bir ısı kaynağının üzerine yerleştirilir ve ısının içeride yoğunlaşması için kapatılır.

Bu ekmeği hazırlamanın ne kadar kolay olduğu ve farklı malzemelerle ne kadar iyi birleştiği göz önüne alındığında, çok yönlü bir ekmek haline geldi ve nerede yediğimize bağlı olarak şu ya da bu lezzete sahip olacak. Temel bileşenler buğday unu, maya, şekerdir. doğal yoğurt, tereyağı ve susam.

Naam ekmeğinin besin değerleri

Bir ekmeğin sağlıklı olması için %100 kepekli un, sızma zeytinyağı, çok az tuz, şekersiz ve ayrıca kepekli tohumlar olması gerekir. Naam ekmeğinin besin değerlerine dönersek, bu ürünün 100 gramının bize 286 kilokalori, 46.2 gram karbonhidrat, 3.40 gram şeker, 10.20 gram protein, 4.8 gram lif ve bunun %35’ini sağladığını görüyoruz.

Vücudumuz için de önemli vitamin ve mineraller vardır. 100 gram naamda 6 IU A vitamini, 1.32 mg E vitamini, 3.3 mikrogram K vitamini, 3.6 mg B3 vitamini ve 16 mikrogram B9 vitamini var.

Tüm bu değerler normaldir, ancak minerallerde 1.40 mg manganez bulunur, bu da bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu manganez miktarının %70’ine eşdeğerdir. Geri kalanı için 11.4 mikrogram selenyum, 1.24 mg çinko, 467 mg sodyum, 188 mg fosfor, 68 mg magnezyum, 185 mg potasyum, 1.73 mg demir ve 59 mg kalsiyum var.

Naan ekmeğinin faydaları

Hint gözleme, gördüğümüz gibi çok sağlıklı değil, ancak bu yazıda altını çizmek istediğimiz bazı faydaları var. Bu faydalar sadece aktif bir yaşam ritmini sürdüren, spor yapan, sağlıklı beslenen, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olan kişiler içindir. Aksi takdirde bu kadar kalorili bir ekmek tüketilmemelidir.

Zayıflama diyetinde bu tür ekmekler fazladan kalori olduğu için hoş karşılanmaz. Ancak hiperkalorik diyetlerde kas kütlesi kazanmak için o kalorileri antrenman yaptığınız sürece bu ekmek tüketilebilir. Hareketsiz bir hayatımız varsa, bu ekmek bizim en iyi müttefikimiz değildir.

Hint ekmeği olan bu ekmekte, yoğurt, bal veya vegan ve vejeteryan diyetleri için uygun olmayan türevleri eklemediğimiz sürece %100 bitkisel kökenlidir. Kabaca, naam başına yaklaşık 10 gram proteinden bahsediyoruz ve bu, antrenman sırasında kaslarımız için enerjiye dönüşüyor.

Proteinlerin sadece kas lifleri için iyi olmadığını, aynı zamanda bu amino asitlerin diğer dokuları, hormonları, enzimleri, antikorları, nörotransmitterleri vb. oluşturmaya yardımcı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, eksiklikleri önlemek için en az kilo başına 0,8 gram protein tüketmeliyiz.

Naam ekmeği veya gözlemenin sert, tatsız, huysuz ve çiğnemesi zor göründüğü doğrudur, ancak hayır. Yoğun bir kırıntıya sahiptir ve elastiktir, böylece kolayca gerilebilir ve çiğnenebilir.

Her yaş için uygundur, ancak az dişe sahip olanlar bu ekmeği ısırmakta zorlanabilirler, çünkü bu yassı ekmek ancak baharatlarla nasıl hazırlanacağını bilirsek yenebilir.

Kimler naam ekmeği yiyemez?

Fazla kiloluysak veya çok hareketsiz bir hayatımız varsa, bu tür yüksek kalorili yiyecekler hiç önerilmez, hatta sindirim sistemindeki bir hastalık nedeniyle sıkı bir beslenme planımız varsa çok daha az tavsiye edilir.

Şeker hastalığımız veya bir tür kan şekeri dengesizliğimiz varsa, karbonhidratları hızla salındığından ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olduğundan bu tür ekmeklerin tüketimi önerilmez.

Bu ekmek çeşitlerinin pek çok çeşidi vardır, hatta kuruyemişli veya söğüşlü olanları da vardır ama hemen hemen hepsi vegan ve keto diyetlerine uygun hale getirilebilir. Vegan diyetinin hayvansal kaynaklı içerik veya gıdaları kabul etmediğini unutmayın. Keto diyeti yapılırken sahip olduğu tek yasak karbonhidrat miktarını aşmamaktır. Bu durumda, az ya da çok katı bir keto diyeti günde 20 gramı geçemediğinde, naam ekmekleri ortalama olarak 20 gramdan fazla karbonhidrat içerir.