eMMC nedir, eMMC kapasitesi ne işe yarar?

Ucuz bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, birçok Chromebook’un eMMC bellekle geldiğini görmüşsünüzdür, peki eMMC bellek nedir? Ne olduğunu, neden daha pahalı dizüstü bilgisayarlarda görmediğimizi ve nasıl çalıştığını açıklıyoruz.

Veri depolama için kullanılan bu eMMC belleğinin ne olduğunu basit bir şekilde açıklıyoruz. Genellikle dizüstü bilgisayarların alt modellerinde görüyoruz ama SSD veya HDD olan bilgisayarlarda kullanılmıyor. Şu anda bunun bir multimedya kartı olduğunu söyleyebiliriz.

eMMC nedir ve nasıl çalışır?

eMMC, multimedya ortam kartı veya entegre multimedya kartı olarak tercüme edilen Multimedia Media Card anlamına gelir. Bu eMMC kartı bir flash bellek, bir MMC arabirimi ve bir flash bellek denetleyicisinden oluşur. Basit yapısı, puldan daha küçük olduğu için boyutunun büyük olmamasını sağlar.

eMMC belleği, bir tür BGA (Top Grid Dizisi) soketi kullanır ve bu, akıllı telefonlardaki dizüstü bilgisayar işlemcilerinde veya SoC’lerde olduğu gibi, ekipmanın ana kartına lehimlendiği anlamına gelir. Bu, belleği genişletmeyi neredeyse imkansız hale getirir, aynı şey RAM lehimli bazı dizüstü bilgisayarlarda da olur.

Bir eMMC, NAND SLC veya MLC flash bellekten oluştuğundan, depolama alanı bir kalem sürücüye, SD kartlara veya SSD’lere çok benzer. Bu bellek, doğrudan cihazın ana kartına paralel olarak bağlanır. Entegre denetleyici, verileri belleğe yerleştirmeyi üstlenir ve işlemciyi bu görevden kurtarır.

Oldukça az pil tüketir. Üretilmesi oldukça ucuzdur ve küçük boyutu, akıllı telefonlara, küçük dizüstü bilgisayarlara, Akıllı TV’lere ve hatta ev aletlerine veya arabalara lehimlenmesine izin verdi.

Mağazalarda 32 ile 64 GB arasında eMMC belleğe sahip ekipmanları görebiliyoruz; iş ortamında bu bellek 512 GB’a kadar çıkabilmektedir.

eMMC aktarım hızları

Aktarım hızları hiç de fena değil, ancak bir SSD’nin sunabileceğinden çok uzak oldukları doğru: Yazma olarak 400 MB/sn’ye ulaşabilirler, ancak pratikte genellikle daha düşüktür. Bu nedenle, maksimum 220 MB/sn yazma hızı beklemek daha doğru olur.

eMMC depolamalı bir dizüstü bilgisayar satın alırken, hangi sürümü sunduğuna bakmalısınız. eMMC en son sürüm 5.1’dir. eMMC 5.1’e sahip bir dizüstü bilgisayar alırsanız, 400 MB/sn’ye kadar çıkacak bir aktarım hızının keyfini çıkaracağınız anlamına gelir.

Bu nedenle, eMMC bellekleri, herhangi bir dizüstü bilgisayarda bulunan depolama alternatiflerinden daha yavaştır ve daha az kapasiteye sahiptir. Ancak bu bellek, SSD sığdıramadığımız akıllı telefonlarda ve tabletlerde hala çok önemlidir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bu depolama türünün analizlerini yapmamız, güçlü ve zayıf yönlerini vurgulamamız gereken noktaya geldik.

Bu belleği sessiz olarak vurguluyoruz, çünkü HDD’ler, çalışmaları nedeniyle titreşim oluşturmanın dışında belirli bir gürültüye neden oluyorlar. Ayrıca, çok düşük hızlara sahip sürümlerin yanı sıra daha yüksek hızlara sahip sürümler olduğu için tüm eMMC belleklerinin aynı olmadığına dikkat çektim.

eMMC kullanım alanları ve tavsiyeler

İlk tavsiye, mümkün olan en son eMMC belleğe (5.1) sahip bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar satın almanızdır. Böylece 400 MB/sn’ye yakın aktarım hızı sayesinde oldukça iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanızı sağlamış olacaksınız.

eMMC ucuz ve düşük aralıkta kullanılan bir bellek ve bunun bir nedeni var. Bir dizüstü bilgisayar satın almak için çok az paranız varsa ve çok fazla depolama alanına ihtiyacınız yoksa, eMMC’li bir dizüstü bilgisayar fazlasıyla yeterlidir. Tabii ki, yoğun bir şekilde kullanmayı beklemeyin, bunun yerine bilgisayarla genel görevleri yerine getirmede faydası olan bir depolama alanıdır. Video oyunları, tasarım ve geliştirme yapamazsınız.

En yaygın seçenekler 32 GB ve 64 GB’dir, bu nedenle ihtiyaçlarımız da çok fazla olamaz. Bir sonraki adımda zaten temel çözümler olarak ancak daha zorlu ihtiyaçlar için 128 GB veya 256 GB SSD buluyoruz.