ATX ile Micro ATX arasındaki fark nedir?

Micro ATX ile ATX arasındaki bu karşılaştırma, PC yapılandırmamız için hangi anakart türünün daha doğru bir seçim olduğunu netleştirmeyi amaçlıyor. Bu yüzden, farklılıklarını bilmek için onları karşılaştırırız.

mATX’in daha ucuz, daha az gösterişli, daha az seçenekli anakartlar olduğu ve büyük bir mid-tower’da “çirkin” oldukları her zaman söylenmiştir. Mesele şu ki, üreticiler bu form faktörünü büyük ölçüde geliştirdiler, bu nedenle bir ATX’ten önce bir Micro ATX’i düşünmek mantıksız değil.

Micro ATX Nedir?

micro atx anakart

mATX veya MicroATX olarak bilinir, 244 x 244 mm ölçülerinde ATX’ten daha küçük bir form faktörüdür. 4-2 RAM bellek yuvasına, maksimum 2 PCI-Express x16 yuvasına ve 1 M.2 yuvasına sahip olmaları ile karakterize edilirler (2’li modeller olsa da).

Mini-ITX’ten başladığımızda bir sonraki adımdır ve en temel modeller genellikle mATX olduğundan, her zaman ekonomik veya “düşük maliyetli” bir form faktörü olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, hangi faktöre sahip olduğuna bakılmaksızın, bu daha ucuz model genellikle çok temel bir modeldir.

Bunu söylüyoruz çünkü daha yüksek aralıklara gidersek oldukça iyi Micro ATX anakartlar olduğunu ve bunların bazen düşük fiyatlı ATX modelinden daha iyi olduğunu göreceğiz. En nihayetinde, değerlendirdiğimiz aralıklarda her şey özetlenir.

Micro ATX Kullanımları

Hayatlarını karmaşık hale getirmek istemeyenler veya bileşenlere çok para harcamak istemeyenler için Micro ATX form faktörü fazlasıyla kullanışlıdır. İhtiyacımız olan her şeye sahibiz, çok daha sınırlı olduğu için Mini-ITX form faktöründe garanti edemeyeceğimiz bir şey.

Ancak Micro ATX, ATX’in azaltılmış bir seçeneğidir (adından da anlaşılacağı gibi), bu nedenle hız aşırtabilir, güçlü bir GPU monte edebilir, iyi bir soğutucu veya AIO kitine sahip olabilir, çift kanallı RAM bellekleri donatabilir ve hatta takılı bir M.2 SSD’ye sahip olabiliriz.

Bence Micro ATX’i şu kişilere tavsiye ederim:

 • Büyük bir bilgisayar kasasına sahip olmak istemeyenler.
 • Daha sıkı bir bütçesi olup iyi bir performans isteyenler.
 • Diğer bileşenlere daha fazla para yatırmayı tercih edenler.
 • Estetiğe çok fazla önem vermeyenler, çünkü birçok Micro ATX, ATX kasalarından biraz çirkin görünüyor.
 • Makul bir fiyata normal bir konfigürasyonun keyfini çıkarmak isteyenler.
 • Küçük bir PC oluşturmak isteyenler.

ATX nedir?

atx anakart

Bu form faktörünün anlatılmaya pek ihtiyacı yoktur, çünkü anakartlarda en yaygın olanıdır. Intel tarafından 1995’ta piyasaya sürüldüğünden beri bizimle birlikte. 305 x 244 mm boyutlarına sahip olmaları, Micro ATX’ten daha büyük olmaları ile karakterize edilirler. Bununla birlikte, teklifleri yalnızca hız aşırma yapanlara yönelik olmasına rağmen, E-ATX (Genişletilmiş ATX) piyasadaki en büyük anakartlardır.

Temel bir nedenden dolayı en yaygın olanlarıdır: gerekli olan parçalar ile donatmak için ideal boyuttadırlar. Aralığa bağlı olacaktır, ancak normalde, bir PCIe x16 yuvamız ve başka bir PCIe x8’imiz var ve 4 veya 2 ray kullanan 2-3 tane daha var.

RAM yuvalarına gelince, hepsi 4 slot ile gelir çünkü bunlar en çok kullanılanlardır ve daha fazlasına gerek yoktur. Sadece profesyonel sektörde görülen bir konfigürasyon olan E-ATX durumunda 8 slot görüyoruz.

ATX Kullanımları

Çok yaygın bir form faktörü olarak, olası tüm aralıklarda bulunduğundan farklı alıcı profilleri buluyoruz: giriş seviye, ana akım ve hız aşırtmacı. Bu nedenle, kullanımlarının çeşitlilik gösterdiği söylenebilir.

Bununla birlikte, bir Micro ATX yerine bir ATX tercih etmenin bize ne faydaları olduğunu bilmek yararlı olacaktır:

 • Bileşenler arasındaki boşluktan iyi soğutma sağlarlar. Micro ATX’te tüm bileşenler birbirine daha yakındır, bu nedenle anakart boyunca ısı birikir.
 • Daha fazla M.2 yuvası sunarlar. Konfigürasyonumuzda sadece M.2 SSD’leri monte etmek istiyorsak, fiyat-performans oranı için ideal form faktörü ATX’tir. Herhangi bir genel ATX anakartında 2 M.2 yuvası bulacaksınız.
 • Overclock daha ilginç. Daha fazla alana sahip olma gerçeği, üreticinin daha fazla ve daha kaliteli VRM’ler kurmasını sağlar, bu da CPU hız aşırtma için çok iyidir: anakart daha soğuk olacaktır.
 • Sıvı soğutmalı modeller. Seriyi yükselttikçe, hız aşırtmacılar arasında yaygın bir form faktörü olduğunu açıkça ortaya koyan su bloğu bulunan modelleri görüyoruz.
 • Daha fazla PCI-Express yuvası. Normalde en fazla 1 veya 2 kullanılır ama ses kartı, GPU vs. takarak bunlardan faydalananlar var. Bu slotları kim kullanırsa kesinlikle ATX tercih edecektir.
 • Daha fazla ürün çeşitliliği. Aynı aralıkta Micro ATX’ten biraz daha pahalı olmalarına rağmen, aralarından seçim yapabileceğimiz çok şey var. Bunun nedeni, üreticilerin Micro ATX’i giriş seviyesi ürün yelpazesine odaklaması ve bazı modelleri ana akıma ve çok az modeli üst seviyelere yerleştirmesidir.

ATX – Micro ATX, hangisini seçmeli?

Her form faktörünü baştan sona inceledik, ancak hangisini seçmeli? ATX ile Micro ATX arasındaki bu karşılaştırmadan çıkardığım sonuçlar şunlardır:

 • Katalog: Micro ATX’ten daha fazla ATX modeli var, ancak düşük fiyat aralıklarında daha fazla Micro ATX olduğu doğru.
 • Düşük maliyetli bir şey arıyorsanız, Micro ATX’i seçin.
 • Bir Micro ATX anakart, bir anakartta aradığımız her şeye sahiptir.
 • Hız aşırtma durumunda, ATX daha uygun.
 • Soğutma açısından ATX daha uygun.

Bu nedenle, PC’mizde daha talepkar olmamız durumunda seçimim ATX’ten yana. Ne RAM’e ne de CPU’ya overclock yapmayacaksak, sadece PCI-Express yuvası kullanacağız ve yüksek iddiamız yok, sizin için en ucuz olanı seçin.