Beyaz pirinç çeşitleri ve özellikleri

Tane şekline (uzun, orta ve kısa), renk, doku ve aromaya göre ve fabrikada üretilme sürecine göre (yarı haşlanmış pirinç) sınıflandırılan birçok pirinç çeşidi vardır. Pirinç türleri arasında diğerleri arasında yuvarlak, bomba, kırmızı, ayrılmaz çeşitler bulunur.

Pirinç, dünyada mısırdan sonra en çok üretilen tahıldır. Besleyici özellikleri, üretim kolaylığı ve hasattan sonraki raf ömrü nedeniyle hem garnitür olarak hem de bazı müstahzarlarda ana yemek olarak kullanılan gıdaların temelidir.

Pirincin besinsel özellikleri içerisinde yağ içeriği azaltılmış olması öne çıkıyor; önemli bir enerji, lif, vitamin ve mineral kaynağı oluşturan yüksek nişasta (karbonhidrat) içeriği (entegre olduğunda); Gluten içermemesinin yanı sıra çölyak hastaları tarafından da tüketilebilir.

Pirinç çeşitleri

Yaklaşık 10 bin pirinç çeşidi vardır. Bazıları aşağıdaki yapıya göre sınıflandırılır:

Biçim

  • Uzun taneli: Tanesi eninden çok daha uzun olan, nişasta içeriği nedeniyle daha fazla pişirme gerektiren ve yapışmayan bir pirinçtir. Bazı örnekler basmati pirinci ve yasemin pirincidir.
  • Orta taneli: Adından da anlaşılacağı gibi, uzun ve kısa arasında orta uzunlukta bir tanedir. Türkiye gastronomisinde en çok kullanılanıdır. Bomba pirinci orta taneli pirincin bir örneğidir.
  • Kısa taneli: Pratik olarak yuvarlaktır ve kolayca aglütine olur. Bir örnek arborio pirincidir.

Renk, doku ve aromaya göre

  • Yapışkan: Pişirildiğinde tanelerinin aglütinasyonu ile karakterizedir. Esas olarak Çin ve Tayland mutfağında kullanılır.
  • Aromatik: Uçucu asitlere sahip oldukları için aroma verirler. Bunların arasında yasemin ve basmati pirinci öne çıkıyor.
  • Kırmızı pirinç: Rengi, tahılı çevreleyen kepek tabakasından kaynaklanmaktadır.

Üretim süreci

Haşlanmış pirinç (Bulgur): Yarı kaynatılmış pirinç olarak da bilinen pirinç, ona karakteristik altın rengini veren buhar işlemine tabi tutulan bir pirinç türüdür. Bulgur pirinci olarak da bilinir.

Gastronomide en çok kullanılan pirinç türleri

Ünlü şeflerin mutfakta en çok kullandıkları pirinç türleri ve yaygın hazırlıkları şunlardır:

Yuvarlak pirinç

Pişirilmesi homojendir ve eşlik ettiği yemeğin lezzetini absorbe etme kapasitesi yüksektir.

Şu yemeklerin hazırlanması için tavsiye edilir: Paella, et suyu ve yahni ile pirinç yemekleri yapmak için.

Bomba pirinci veya carnaroli pirinci

Yuvarlak pirinçle aynı görünüme, orta taneli ve inci rengine sahiptir, pişirme sırasında daha fazla su gerektirir ve ilk hacmini iki veya üç katına çıkarır, bu yüzden son derece büyük olur.

Pişirme sırasında açılmak veya kırılmak yerine “şişme” yeteneğine sahiptir. Paella ve her türlü Akdeniz tariflerinin hazırlanmasında kullanılır.

Organik pirinç

Bomba ve yuvarlak benzeri yuvarlak taneli, doğal prosedürler kullanılarak yetiştirilen bir Japon veya japonika pirincidir.

Yuvarlak pirinç ve bomba gibi aynı yemekler için idealdir.

Uzun pirinç

Adından da anlaşılacağı gibi uzun ve ince taneli bir pirinç türüdür. Yüksek amiloz içeriğinden dolayı pişmesi diğer pirinç türlerine göre daha fazla su ve zaman gerektirir. Hindistan, Çin, Pakistan, Himalayalar ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan pirinçtir.

Yapışmaz ve her zaman gevşektir. Kabarık ve hafif dokusu, egzotik bir dokunuşla salatalar, garnitürler ve her türlü tarif hazırlarken idealdir.

Basmati pirinci

Pakistan ve Hindistan’da yetişen, lezzeti ve aroması ile karakterize edilen uzun taneli bir pirinçtir. Yüksek nişasta içeriği sayesinde dağılmaz ve bu nedenle bazı aşçılar pişirmeden önce yıkar. Beyaz ve kahverengi basmati pirinci var.

Karakteristik aroması cevizi andırır ve eşsiz aroması sayesinde her türlü salata, garnitür ve egzotik yemek tariflerinin hazırlanmasına uygundur.

Yasemin pirinci veya Tay pirinci

Tadı ve basmati’ye benzer kokulu aroması ile karakteristik, uzun ve ince taneli, Tayland’a özgü bir pirinçtir. Hızlı pişirilir ve Tayland mutfağında yaygın olarak kullanılır.

Kullanmadan önce soğuk suyla iyice yıkayın ve patates kızartması, köri, salata ve Asya yemeklerinde bir bileşen olarak idealdir.

Arborio pirinci

Adı, yetiştirildiği İtalyan şehri Arborio’ya atıfta bulunur. Yuvarlak ve sert taneli, yüksek nişasta içeriği sayesinde kremsi bir dokuya sahip, sütlaç veya risotto hazırlamak için ideal bir pirinçtir.

Orta ve yuvarlak damarlıdır, taşmaz ve her zaman homojen ve tutarlıdır. Tipik risotto gibi kremalı pirinç tarifleri hazırlamak için idealdir.

Kahverengi pirinç

Esmer pirinç, daha uzun ve koyu bir taneye sahiptir, besinsel olarak beyaz pirince göre daha zengindir ve vitamin, mineral, lif, protein ve magnezyum açısından en büyük özellikleri içeren pirinçtir. Beyaz pirince göre daha uzun pişme süresi gerektirir ve saklama süresi daha azdır.

Tadı fındıkları andırır ve çiğnenebilir bir dokuya sahiptir.

Yabani pirinç

Aslında bir pirinç türü değil, Kuzey Amerika’ya özgü Zizania adlı bir su bitkisinin tohumudur. Yabani pirinç, lif, protein, vitamin ve mineral bakımından zengindir.

Özellikle lif, protein, mineraller ve vitaminler açısından zengindir. Tek başına hazırlayın veya piştikten sonra diğer pişmiş pirinçlerle karıştırın.

Haşlanmış pirinç

Lif, mineral sağlayan, taşmayan, gevşek, şefe göre ideal olan bir pirinç türüdür. Paellalar, pirinç yemekleri, salatalar ve garnitürler ile iyi gider.

Kırmızı pirinç

Kahverengi pirince benzer, çünkü rengi, onu kaplayan tabakanın ürünüdür, çünkü öğütme işleminden geçmemiştir ve bu nedenle daha fazla besin özelliklerini de korur. Yavaş pişiricidir. Çin mutfağında yaygın olarak kullanılır ve çorba ve risotto hazırlamak için mükemmeldir.