Bluetooth 5.0 özellikleri – Bluetooth 5.0 Nedir ve ne işe yarar?

Bluetooth 5.0, bu standardın en son sürümlerinden biridir ve 2017’deki lansmanından bu yana oldukça popüler hale gelmiştir. Hangi özellikleri entegre ettiğini ve neden bu teknolojiyle uyumlu cihazları kullanmanız gerektiğini gözden geçireceğiz. Hadi başlayalım!

Bluetooth 5.0 tam olarak nedir ve amacı nedir?

Bluetooth standardının ne olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak önemi ve her türlü cihazda kullanımının neden bu kadar yaygın olduğu hakkında ayrıntılara açıklık getirmek önemlidir. Bu yüzden Bluetooth 5.0 haberlerine geçmeden önce genel tanımını, amacını ve en yaygın kullanımlarını gözden geçirelim.

Bluetooth, sabit veya mobil cihazlar arasında nispeten kısa mesafelerde bilgi alışverişi yapmak için tasarlanmış, çoğu durumda 100 metreden daha kısa olabilen ancak belirli sürüme ve uygulamaya bağlı olarak kilometreye bile ulaşabilen düşük menzilli bir kablosuz iletişim protokolüdür.

Teknoloji başlangıçta Ericsson tarafından icat edildi, ancak şu anda Bluetooth’un tüm sürümlerini geliştirmeye adanmış ve aynı zamanda marka üzerinde tam kontrole sahip olan Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG) adında bir kuruluş var. Bluetooth kullanan veya kontrol eden cihazları üretmeye adanmış değiller, ancak bu teknolojiyi kimlerin kullanabileceğini kontrol ediyorlar:

  • Bluetooth ticari markasının veya logosunun bir cihazda kullanılması, şirketin Bluetooth SIG üyesi olmasını gerektirir. Üyeliği ücretsizdir, dolayısıyla BT bugün herhangi bir cihazda olabilir.
  • Öte yandan, Bluetooth SIG’ye ek üyelik ödemesi karşılığında büyük avantajlar ve karar gücü elde eden ortak üyeler var.

Bluetooth’un en yaygın kullanım alanları ses (kulaklıklar ve hoparlörler), giyilebilir cihazlar (akıllı bilezikler ve diğerleri), Nesnelerin İnterneti cihazları (düşünebileceğimiz her şey), cihazlar arasında doğrudan veri iletişimi, kablosuz bilgisayarların çevre birimleri ve çok daha fazlası. Tüm bunlar, teknolojinin çok yönlülüğü ve benimsenme kolaylığı nedeniyledir, bu nedenle standardın farklı sürümlerinin neler yapabileceğini görmek çok önemlidir.

Bluetooth her yerde. Bluetooth ile yapılabilecek her şeyin tamamından bahsetmek çok zor çünkü hem çalışması ve iletişim kurması gereken cihazlar için hem de her türlü cihaza bağlanmak için kullanımını destekleyenler için her yerde.

2.0’dan 5.0’a Bluetooth’un gelişimine genel bir bakış

Ayrıca, 1999’da ilk ortaya çıkışından bu yana Bluetooth’un nasıl bir evrim geçirdiğini de kısaca gözden geçirmemiz gerekiyor. İlk büyük evrim, 2004’te piyasaya sürülen ve en yüksek aktarım hızı 2,1 Mbps’ye ulaşabilen 2.0 sürümüyle geldi. O dönem için fena değil. Bu, 2007’de 3.0Mbps (Bluetooth 2.1) ve 2009’da 24Mbps (Bluetooth 3.0) ile yıldan yıla büyüyor.

2010 yılında piyasaya sürülen 4.0 sürümüyle, yüksek hızlı Bluetooth ve Bluetooth Low Energy veya LE arasında ayrım, daha hızlı bağlantı için tasarlanmış ve daha düşük enerji tüketimi gerektiren tamamen yeni bir protokolden oluşan büyük yenilikler geldi.

Bütün bunlar, benzer bir iletişim aralığını korur, ancak olası iletim hızlarını etkiler. Tabii ki, çok küçük bir cihazdan bahsediyorsak, büyük hacimli veriler iletilmeyeceği için düşük tüketimle daha fazla ilgileniyoruz.

Yavaş yavaş, bir donanım güncellemesi değil, bir yazılım güncellemesi olan Bluetooth 4.1 (2013) ile daha önemli iyileştirmeler geliyordu ve bu da 4G LTE ile birlikte var olma olasılığı, ses mimarilerinde iyileştirmeler vb. gibi önemli haberlere yol açtı.

2014’te Bluetooth 4.2, iletişim güvenliğindeki iyileştirmelerle Nesnelerin İnterneti cihazları için zaten geniş olan olanakları genişletti.

Ve son olarak, standarttaki tüm bu iyileştirmelerden sonra Bluetooth 5.0’a geliyoruz.

Bluetooth 5.0: tüm iyileştirmeler ve haberler

Bluetooth’un bu sürümü 2016’nın sonunda, özellikle o yılın 6 Aralık’ında resmi olarak duyuruldu, bu yüzden 2017’den itibaren cihazlarda görmeye başladık ve aynı sürüm bugün hala birçok cihazda kullanılıyor.

Bluetooth LE geliştirmeleri

Bu sürümdeki büyük gelişmelerden biri, Bluetooth LE’yi kulaklıklarda kullanma yeteneğidir. Ve önceki sürümlerde LE, çok fazla aktarım hızı gerektiren kulaklıklar için değil, giyilebilir cihazlar ve çok temel cihazlar için tasarlanmıştı. Böylece tüm bu kulaklıkların pilini iyileştirmeyi başardık.

Bluetooth LE geliştirmeleri, onu yalnızca kulaklıklarda kullanmayı amaçlamıyor. Bunun yerine, küçük IoT cihazlarının ötesine geçecek şekilde genel olarak kullanımını genişletmeyi amaçlamaktadır.

Aynı anda iki cihaz için ses

Ses ürünlerine odaklanan iyileştirmelere devam ediyoruz. Bu durumda, aynı anda iki ses cihazının bağlı olması ve aynı şeyi onlarda çalma olasılığından bahsediyoruz.

Örneğin, iki Bluetooth hoparlörümüz varsa, her ikisinde de tamamen aynı şeyi çalabiliriz, sadece cep telefonumuzla. Tabii ki, bunu uygulamak için üreticilere bağlıdır.

Arttırılmış menzil

Neyse ki BT 5.0 cihazı ile LE modunda 240 metreye kadar çok daha geniş bir menzile ulaşabiliyoruz.

Açıkçası, gerçekte daha mütevazı bir gelişme olacaktır. Örneğin, Sony WH-1000XM3 (BT 4.0) kulaklıklar, XM4 (BT 5.0) için 91m’ye kıyasla, 56 metrelik bir menzile (arada hiçbir engel olmadan) sahiptir.

Daha fazla yayın yapma yeteneği

Bluetooth’un özelliklerinden biri yayınlar veya işaretlerdir. Bir işaret (aslında doğru çeviri işaretçidir, işaretçidir), önce bir bağlantı kurmadan tüm yakındaki cihazlara bilgi aktarmanıza olanak tanır.

Yani, yakındaki herhangi bir Bluetooth cihazına mesaj yayınlayan bir cihaz yerleştirebiliriz. Artık bu işaretçiler 279 bayta kadar veri iletebilir.

Ne için kullanılır? Havaalanlarında bilgi vermek veya körlere yol tarifi vermek gibi pek çok şey için. İkinci durumda, yakınlık yoluyla farklı deniz fenerlerine bağlandıklarında bilgilendirileceklerdi.

Geriye dönük uyumluluk ile bazı çok iyi iyileştirmeler

Kısacası, burada gördüğümüz Bluetooth 4.0 üzerinde önemli bir gelişme, bu da mümkün olduğunda uyumlu bir cihaz istememize neden oluyor.

Bluetooth 5.0 aygıtını 4.0’ı destekleyen bir bilgisayara da bağlayabilirsiniz. Sadece BT 5.0’ın avantajlarını kaybedersiniz. Bir Bluetooth 4.0 cihazını 5.0’ı destekleyen bir bilgisayara da bağlayabilirsiniz.

Bluetooth 5.0’daki gelişmeler

SIG organizasyonu, Bluetooth 5.0’ın 5.1 ve 5.2 sürümleri gibi küçük standart artışlarından oluşan birkaç evrimini piyasaya sunmuştur. Onları görelim.

Bluetooth 5.1: cihazlar arasında yeni konum özellikleri

2019’un başında sunulan bu sürümün büyük yeniliği, cihazların konumuyla ilgili. Spesifik olarak, birbirine bağlı birkaç cihaz olduğunda, santimetre hassasiyetinde birbirlerinden ne kadar uzakta olduklarını bilmemiz anlamında her birinin yerini bilmek mümkün olacaktır. Bu Bluetooth 5.0 ile zaten bilinebilirdi, sadece hassasiyetteki fark birkaç metre oldu.

Bunun izin verdiği şey, örneğin bir fabrikada olabilecekler gibi cihaz konum sistemlerinde bir iyileştirmedir. Ancak günümüzde kişisel cihazlar için de harika gelişmeler görebiliriz: Pek çok kişinin cep telefonunun kilidini açmak için kullandığı giyilebilir cihazları düşünün (Google Smart Lock teknolojileri ile). Sürüm 5.1, kişinin bu giyilebilir cihazı yakınlarda taşıyıp taşımadığının tam olarak bilinmesine olanak tanır.

Bluetooth 5.2: enerji tüketimde büyük gelişmeler

Birkaç ay sonra, özellikle 2019’un sonunda, iyileştirmelerin LE moduna odaklandığı Bluetooth 5.2 sunuldu. En büyük optimizasyon, birkaç Bluetooth LE cihazının eşzamanlı bağlantısındadır. Sadece daha fazla güvenlik değil, aynı zamanda sinyal bütünlüğü iyileştirilirken tüketim de önemli ölçüde azaltıldı.

Bluetooth 5.3: performans iyileştirmeleri

Bluetooth 5.3 spesifikasyonu da geliştiriliyor! Yavaş yavaş teknoloji ilerliyor ve bu durumda gecikme, daha az parazit, daha az enerji tüketimi ve daha fazla güvenlik konusunda daha da fazla gelişme görüyoruz.

Bluetooth 5.3 ayrıca, bir cihazın düşük görev döngüsü modundan daha yüksek bir bant genişliği moduna minimum gecikmeyle güncelleme yapmasına/geçiş yapmasına olanak tanıyan yeni bağlantı alt katmanıyla birlikte gelir. Bunun, düşük hizmet döngüsü bağlantılarının güç tasarrufu özelliklerini korumanın yanı sıra daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağladığı söyleniyor.

Bluetooth 5.3 spesifikasyonu büyük bir sıçrama gibi görünmese de, bu geliştirmeler cihaz performansını, kullanıcı deneyimini ve tabii ki güç tüketimini iyileştirmek için önemli eklemelerdir.